Niemcy rozstrzygnęli pierwszą aukcję dla biomasy

Niemcy rozstrzygnęli pierwszą aukcję dla biomasy
Fot. Phil and Pam Gradwell, flickr cc
REKLAMA

Niemiecka federalna agencja Bundesnetzagentur rozstrzygnęła pierwszą aukcję dedykowaną inwestorom planującym budowę elektrowni biomasowych. Do aukcji można było zgłosić również projekty działających elektrowni, aby przenieść je do nowego systemu wsparcia.

W przeciwieństwie do aukcji dla energetyki słonecznej i wiatrowej pierwsza z aukcji dla biomasy, którą ogłosiły niemieckie władze, nie cieszyła się dużym zainteresowaniem inwestorów.

W aukcji, której wyniki ogłosił Bundesnetzagentur, zgłoszono 33 oferty na łączny potencjał rzędu 40,9 MW, podczas, gdy niemieckie władze przewidziały, że mogą przyznać wsparcie dla projektów o mocy 122,4 MW.

Oczekiwaliśmy, że zgłoszonych zostanie tylko kilka ofert. Ich mała ilość oznacza, że do wsparcia zostaną zakwalifikowane wszystkie zaakceptowane projekty – komentuje Jochen Homann, szef Bundesnetzagentur.

Do wsparcia zakwalifikowano ostatecznie 24 oferty zakładające budowę elektrowni biomasowych o łącznej mocy zaledwie 27,5 MW. W tym 20 ofert dotyczyło istniejących elektrowni biomasowych.

Elektrownie istniejące można było zgłosić do aukcji, jeśli do wyjścia z dotychczasowego systemu wsparcia pozostawało w ich przypadku mniej niż 8 lat.

Przeciętna, zgłoszona stawka dla wszystkich ofert przeznaczonych do wsparcia wyniosła 0,143 euro/kWh. W przypadku czterech ofert zakładających budowę nowych instalacji średnia wyniosła 0,1481 euro/kWh.  

Ze względu na niespełnienie wymogów formalnych z aukcji wyłączono 9 zgłoszonych ofert na łączną moc 13,36 MW.

Kolejna aukcja dla energetyki biomasowej w Niemczech odbędzie się we wrześniu przyszłego roku.

W tym roku Niemcy przeprowadzili dotąd po dwie aukcje dla inwestorów planujących budowę farm fotowoltaicznych oraz wiatrowych, a także jedną dla morskiej energetyki wiatrowej.

W przypadku fotowoltaiki i lądowej energetyki wiatrowej osiągane ostatnio stawki za energię zbliżają się do poziomu ok. 0,06 euro/kWh. Natomiast w aukcji dla offshore w przypadku części projektów inwestorzy zgłosili oferty zakładające sprzedaż energii bez jakiejkolwiek gwarantowanej stawki i mają rozliczać się wyłącznie na warunkach rynkowych. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Niemiec |
Aukcja biomasowa = 14,3 centa/kWh i sprzedane 40,9 MW, ostatnia aukcja wiatrowa onshore = 4,29 centa/kWh i sprzedane 1008 MW. Te liczby mówią za siebie. Tylko bogata Polska chce rozwijać energetykę OZE opartą o biomasę za 3,5 krotnie większą cenę i walczyć z wiatrem. Do tego dochodzi problem, że po okresie wsparcia 15 lat biomasa potrzebuje dalszego wsparcia bo cena rynkowa energii w wys. 3 centów/kWh jej nie wystarcza i bez niego natychmiast zakończy produkcję. Wiatr będzie po okresie wsaprcua dalej produkował, bo zamortyzowanej turbinie wiatrowej wystarcza 3 ct/kWh aby dalej produkować
ElektrowniaPV |
@Niemiec A kto będzie produkował gdy wiatru nie będzie? Wiatr to pasożyt żerujący na innych technologiach, ponieważ sam nie potrafi zapewnić stabilnych dostaw.
As |
@PV a PV produkuje w nocy i zapewnia stabilne dostawy? A o magazynach energii Pan słyszał. Do czasu ich upowszechnienia jest dostatecznie dużo elektrowni węglowych, które mogą przejąć rolę rezerwy i pracując z efektywnością rzędu 2.000-4.000 h zapewnić rezerwę na wypadek braku wiatru i słońca. Absolutnie nia ma sensu produkować (stabilnej) energii z OZE za 15 centów/kWh, gdy można ją uzyskać za 4,3 centa!
MojaPV |
@As czyli elektrownie wiatrowe bez magazynów lub bez węgla niewiele znaczą. Doliczmy zatem koszty utrzymywania magazynów i konwencjonalnych mocy do cen energii z wiatru.
bigboy |
@Niemiec, pomijam najistotniejszą rzecz w kwestii biomasy - stabilne źródło wytwarzania, które z powodzeniem może wspomagać system kiedy z wiadomych względów wiatr nie wieje a słońce nie świecie. Dodatkowo w odniesieniu do niektórych el. biomasowych dochodzi aspekt środowiskowy, który w sposób szczególny jest widoczny w przypadku biogazowni, które w sposób bardzo produktywny najogólniej rzecz ujmując utylizują śmieci.

Giełda OZE

Sprzedam miejscówkę pod Vestasa V80

Sprzedam miejscówkę pod Vestasa V80. czytaj dalej...

Pozwolenie na budowę 2x Enercon e-53 - suwalskie

Witam Sprzedam projekt farmy wiatrowej o mocy 1,6MW, wraz z pozwoleniem na budowę. Dwie turbiny Ener czytaj dalej...

Sprzedam projekt pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1MW

Sprzedam gotowy projekt,pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW wraz z przyłączem energetycznym. czytaj dalej...