Tarnów chce stworzyć klaster energii przy pomocy Norwegów

Tarnów chce stworzyć klaster energii przy pomocy Norwegów
Fot. Bioelektra Group
REKLAMA

Samorządowcy z Tarnowa chcą uruchomić klaster energii bazujący na produkcji i wykorzystaniu energii z odpadów. Pomóc w tym mają fundusze i eksperci z Norwegii. Dzięki własnej produkcji energii na lokalnym rynku ma zostawać nawet 10 milionów złotych rocznie. 

Produkcja energii z odpadów to specjalność Skandynawów. Tarnów chce wykorzystać tą technologię, korzystając z pomocy Norwegów.  

Koncepcję Tarnowskiego Klastra Energii przygotują dla miasta Fundacja Poszanowania Energii wspólnie z norweską firmą Norsk Energi. – W Norwegii sześćdziesiąt pięć procent energii cieplnej pochodzi odpadów – podkreśla Jon Tveiten z Norsk Energi, zaznaczając, że Tarnów do wprowadzenia podobnego systemu jest bardzo dobrze przygotowany.

– Główne cele tego przedsięwzięcia to poprawa jakości powietrza, zmniejszenie wydatków z budżetu miasta na utylizację odpadów i wykorzystanie powstających w mieście odpadów do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Dzięki temu docelowo na lokalnym rynku zostanie 10 milionów złotych – komentuje Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa. 

Projekt pt. „Wykorzystanie lokalnych zasobów energetycznych poprzez koncepcję miejskiego klastra energetycznego” zyska finansowanie z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. 

– Podobnej idei jeszcze w naszym kraju nie zrealizowano, ale to nie jest eksperyment, ponieważ takie rozwiązania funkcjonują już w innych krajach. Technologicznie to nie jest nowość, natomiast nowe będą rozwiązania organizacyjno-prawne – komentuje Andrzej Wiszniewski, ekspert Fundacji Poszanowania Energii.

Jak informuje serwis prasowy miasta Tarnowa, celem Tarnowskiego Klastra Energii jest stworzenie lokalnego systemu, pozwalającego przetwarzać powstające w mieście niezagospodarowane w recyklingu odpady na energię elektryczną i cieplną, która byłaby wykorzystywane zarówno w budynkach użyteczności publicznej, jak i przez odbiorców indywidualnych.

Dzisiaj odpady są odbierane przez podmioty zewnętrzne i zagospodarowywane poza Tarnowem. Miasto nie tylko traci cenny surowiec energetyczny, ale także płaci wysokie opłaty za jego utylizację, wynoszące około 5,5 mln zł rocznie oraz ponosi koszty zakupu węgla sięgające rocznie kwoty 5 mln zł – czytamy w komunikacie Gminy Miasta Tarnowa

Odpady miałyby być przetwarzane w instalacji termicznego przekształcania odpadów zlokalizowanej na terenie miasta. Wytworzone ciepło i energia elektryczna byłoby zużywane przez budynki użyteczności publicznej, a nadwyżki wytworzonej energii odbierałaby miejska sieć ciepłownicza i system elektroenergetyczny.

Porozumienie w sprawie utworzenia Tarnowskiego Klastra Energii podpisały w kwietniu br. Gmina Miasta Tarnowa, Politechnika Krakowska oraz tarnowskie spółki komunalne Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Tarnowie oraz Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych.

Efekty pilotażowego projektu w postaci modelu funkcjonowania miejskiego klastra energetycznego na przykładzie miasta Tarnowa mają zostać udostępnione w IV kwartale br. Wtedy też planowana jest rejestracja klastra w Ministerstwie Energii.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
edoo |
A skutki uboczne i powietrze które i tak nad Tarnowem jest przekraczane o 1000% jeżeli chodzi o normy zanieczyszczenia! Sezon grzewczy bije rekordy a ta propagandowa, niby innowacyjna inwestycja będzie gwoździem do trumny naszego powietrza! Grupa Azoty, zyski dla cwaniaków w Warszawie a nam mieszkańcom smrody i zgony!!! Taka rzeczywistość!!!
Ekolog |
Kolejny eksperyment jakich wiele w Tarnowie. Najpierw był projekt spalarni odpadów w przestarzałej technologii za 500 mln zł ,gdzie firma amerykańsko-kanadyjska chciała wybudować nowoczesną za 100 mln zł !!! a teraz kolejny . Proponuję budowę elektrowni atomowej taką jaką wybudował Grad i spółka ,tylko ani elektrowni ani pieniędzy !!!

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...