PGE bliżej budowy elektrociepłowni biomasowej w Lublinie

PGE bliżej budowy elektrociepłowni biomasowej w Lublinie
Fot. Darren Shilson, flickr cc
REKLAMA

Władze Lublina wydały decyzję środowiskową dotyczącą projektu elektrociepłowni opalanej biomasą, którą chce wybudować Polska Grupa Energetyczna. Wcześniej podobna inwestycja, którą w Lublinie chciała zrealizować spółka wywodząca się z Norwegii, została zablokowana właśnie z powodów środowiskowych.

Jak podaje Kurier Lubelski, prezydent Lublina wydał decyzję środowiskową dla projektu elektrociepłowni biomasowej mimo protestów mieszkańców. Wcześniej, jesienią 2016 r., lubelski magistrat odmówił wydania decyzji środowiskowej, jednak PGE odwołało się i sprawę wygrało już na poziomie Samorządowego Kolegium Odwoławczego. W efekcie decyzja środowiskowa została wydana. Inwestycja ma powstać na terenie elektrociepłowni „Wrotków”. Moc instalacji ma wynieść 29 MWt i 45 MWe.

Podobną inwestycję w Lublinie już od wielu lat chce zrealizować wywodząca się z Norwegii spółka Tergo Power. Projekt jest realizowany od 2013 r., jednak dotychczas nadal nie uzyskał od lokalnych władz zielonego światła w postaci decyzji środowiskowej.

Na temat tej inwestycji pozytywnie wypowiedział się  sanepid oraz lokalny RDOŚ. Mimo to władze Lublina odmówiły wydania decyzji środowiskowej. Tergo Power odwołał się do SKO, który podtrzymał decyzję lubelskiego magistratu, a następnie do sądów. Sprawa nie została jeszcze rozstrzygnięta.

Moc elektrociepłowni na biomasę, którą Tergo Power chce zbudować w Lublinie na terenie około 12 hektarów, ma wynieść 49,9 MW i produkowałaby energię elektryczną w ilości pokrywającej zapotrzebowanie około 112 tysięcy gospodarstw domowych. Szacowana oszczędność emisji CO2 miała wynieść około 200 tys. ton CO2 rocznie.

Ministerstwo Energii, które przygotowało rozporządzenie nt. cen referencyjnych dla aukcji na 2017 r., wskazało w nim, że maksymalna cena, jaką można by uzyskać za sprzedaż energii z tego rodzaju instalacji o mocy nieprzekraczającej 50 MW, może wynieść 415 zł/MWh. Natomiast w dedykowanej instalacji spalania biomasy lub układach hybrydowych o mocy do 50 MW, w wysokosprawnej kogeneracji, maksymalna, możliwa do uzyskania w tegorocznych aukcjach cena nie powinna przekroczyć 450 zł/MWh. Terminy i założenia kolejnych aukcji dla OZE nie są jednak na razie znane, ale nie powinny odbyć się przed zapowiedzianą przez Ministerstwo Energii na jesień nowelizacją ustawy o OZE. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
zenon |
Biomasa ma ekologiczny i ekonomiczny sens tylko w energetyce rozproszonej, a nie w dużych, scentralizowanych jednostkach.
Seb |
PGE dostało a Norwedzy nie, rodzina na swoim haha.
ja |
zapomnieliście tylko napisać o tych wszystkich tirach które mają wwozić biomasę w środek miasta ... dlatego był opór mieszkańców

Giełda OZE

Sprzedam miejscówkę pod Vestasa V80

Sprzedam miejscówkę pod Vestasa V80. czytaj dalej...

Pozwolenie na budowę 2x Enercon e-53 - suwalskie

Witam Sprzedam projekt farmy wiatrowej o mocy 1,6MW, wraz z pozwoleniem na budowę. Dwie turbiny Ener czytaj dalej...

Sprzedam projekt pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1MW

Sprzedam gotowy projekt,pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW wraz z przyłączem energetycznym. czytaj dalej...