Niemcy uruchomili pierwszą aukcję dla bioelektrowni

Niemcy uruchomili pierwszą aukcję dla bioelektrowni
Fot. innogy
REKLAMA

Niemcy rozciągają system aukcyjny na kolejne technologie. Po fotowoltaice oraz farmach wiatrowych na lądzie i morzu przyszedł czas na energetykę biomasową. Do ogłoszonej aukcji dla biomasy można zgłaszać zarówno nowe projekty jak i bioelektrownie zbudowane wcześniej. 

Niemiecki regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur ogłosił rozpoczęcie aukcji, która jest adresowana do inwestorów planujących budowę elektrowni na biomasę. Oferty w tej aukcji będzie można składać do 1 września br.

Wsparcie zostanie przyznane inwestorom, którzy zgłoszą na swoje projekty najniższe ceny – aż do wyczerpania przyznanego wolumenu 150 MWe.

Maksymalną stawkę za energię, jaką można zaoferować w tej aukcji, dla nowych instalacji ustalono na 0,1488 EUR/MWh. W niemieckiej aukcji można zgłaszać również zbudowane dotychczas elektrownie biomasowe, dla których ustalono maksymalną stawkę za energię na 0,169 EUR/MWh.

Wsparcie w systemie aukcyjnym ma przysługiwać maksymalnie przez 10 lat. Warunek dopuszczenia do nowego systemu rozliczeń istniejących bioelektrowni to prawo do korzystania z dotychczasowego systemu wsparcia jeszcze przez maksymalnie 8 lat.

Do aukcji można zgłaszać nowe projekty elektrowni biomasowych o mocy co najmniej 150 kW. To w nowym systemie wsparcia dla OZE w Niemczech wyjątek w porównaniu do technologii wiatrowej czy słonecznej, dla których ustalono próg udziału w aukcji dla mocy powyżej 750 kW. Poniżej tego poziomu nadal przysługują taryfy gwarantowane przyznawane na 20 lat od momentu uruchomienia produkcji energii. Aby je otrzymać, inwestorzy nie muszą konkurować w aukcjach, jak w przypadku większych projektów.

W tym roku aukcję dla bioenergetyki przeprowadzili już Francuzi. Ta aukcja zaowocowała przyznaniem wsparcia dla 14 projektów o łącznej mocy 156 MW. 12 z nich dotyczy produkcji energii z biomasy drzewnej, a dwa zakładają wykorzystanie biogazu. Razem mają one dać co roku generację rzędu 480 MWhe. Szacunkowa wartość inwestycji to 170 mln euro.

Przeciętna cena za energię dla zwycięskich projektów wyniosła w tegorocznej francuskiej aukcji 122 EUR/MWh. Taka stawka będzie przysługiwać przez 20 lat.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupie projekty elektrowni wiatrowych

Kupię projekty elektrowni wiatrowych z pozwoleniem na budowę dla elektrowni nowych i używanych. czytaj dalej...

Kupie pracujące elektrownie wiatrowe

Kupię pracujące elektrownie wiatrowe nowe i używane czytaj dalej...

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

2 x 1MW Małopolska

2 x 1MW z pozwoleniem na budowę, umowa warunkowa na sprzedaż po wygraniu aukcji. Kolejny 1MW na tej czytaj dalej...