Branża biopaliwowa w UE: szkodliwy eksport biodiesla z Polski

Branża biopaliwowa w UE: szkodliwy eksport biodiesla z Polski
Fot. Jurvetson, flickr cc
REKLAMA

Europejskie stowarzyszenie branży biopaliwowej European Biodiesel Board wystosowało stanowisko, w którym ocenia, że sprzedaż biodiesla z Polski „powoduje poważne szkody dla unijnego rynku paliw odnawialnych”.

European Biodiesel Board (EBB), organizacja reprezentująca podmioty odpowiedzialne za 75 proc. produkcji biodiesla w Unii Europejskiej, ocenia, że firmy działające na polskim rynku biopaliw od ponad roku „celowo wykorzystują lukę w polskim prawodawstwie dotyczącym biopaliw”, powodując szkody finansowe dla producentów m.in. z Rumunii, Holandii, Belgii, Włoch i Francji.

W Polsce rozliczanie obowiązkowego udziału biopaliw odbywa się na podstawie zwykłej faktury wystawianej przez dystrybutora paliwa. Ponieważ polskie prawo nie wymaga, aby uwzględnione w ten sposób paliwo było konsumowane w granicach Polski, niektórzy polscy operatorzy eksportowali część biopaliw, które już wcześniej zostały uznane za wykorzystane. W efekcie spora część biopaliw jest naliczana do obowiązkowego udziału na poziomie Unii Europejskiej podwójnie – pierwszy raz – fałszywie – w Polsce, a następnie – po sprzedaży za niesprawiedliwą, dumpingową cenę – w innych krajach UE – komentuje European Biodiesel Board.

EBB wnioskuje, że taka stosowana w Polsce praktyka powoduje straty u coraz większej grupy podmiotów działających na terenie Unii Europejskiej – od rolników po producentów biopaliw.

Europejska organizacja reprezentująca branżę biopaliwową wzywa jednocześnie Komisję Europejską do reakcji i powstrzymania „niesprawiedliwej implementacji unijnej dyrektywy OZE”, a także polskie władze do zajęcia się problemem, który – jak określa EBB – rzuca cień na wypełnianie przez Polskę unijnych zobowiązań dotyczących OZE.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
.. |
To oszczerstwo " rzuca cień na wypełnianie przez Polskę unijnych zobowiązań dotyczących OZE" w mroku przecież nie ma cienia. Polskie OZE jest przecież w czarnej d....
szyszko |
cel na 2020 mamy osiągnięty jak słusznie kolega dwie kropki zauważył z palcem w .... ,czyli wszystko się zgadza.
Kasztan |
Sorry ale unijne dureństwa i absurdy szkodzą nam bardziej niż im biodiesel
1234 |
To wyjątkowy przypadek kiedy polskie przepisy, choć w niezamierzony sposób, chronią środowisko bardziej niż sugerowałyby przepisy unijne. Akurat ochrona środowiska i biodiesel mają ze sobą tyle wspólnego co krzesło z krzesłem elektrycznym. Wszyscy wiedzą że produkcja biopaliw w obecnie wspieranej przez rządy europejskie postaci jest przyczyną wzrostu cen produktów rolnych czego ostatecznie skutkiem jest jeszcze szybsze niszczenie lasów tropikalnych. Czego się nie zrobi aby po cichu dać europejskim rolnikom łapówkę żeby nie palili opon i nie blokowali dróg.
AST |
1234. A wiesz w którym kościele dzwoni?
1234 |
Niezależnie od przyczyny, im mniej wyprodukuje się biopaliw tym lepiej. Białe jest białe a czarne jest czarne niezależnie od tego co w danym momencie mówią zainteresowani dopłatami lub politycy czekający na ich głosy.
jaja |
Niezależnie od przyczyny, im mniej wyprodukuje się biopaliw tym lepiej. Zdrowiej dla lasów tropikalnych i dla kieszeni gospodyń domowych. A że cwaniacy sprowadzą mniej oleju palmowego na spalenie ? Pohandlują czym innym. Za to będzie więcej mydła pieniącego się w morskiej i twardej wodzie. Lepiej dla zdrowia i urody

Giełda OZE

Wydzierżawię działkę ok 3 ha

Wydzierżawię działkę pod farmy fotowoltaiczne PV (ok 3 ha). Lokalizacja woj. Mazowieckie/Podlasie. czytaj dalej...

Pompa ciepła All in one 3-12,4 kW

Najciekawsza z naszej oferty pompa ciepła ,z racji na rozwiązanie techniczne Cena netto /sztuka 9 czytaj dalej...

Analiza opłacalności farm PV – 385 za 1 MWh w aukcji jesień 2018 – czy to się opłaca ?

Czy Wiesz jaki wpływ na opłacalność farmy fotowoltaicznej ma limit pomocy publicznej, czy cena 385 z czytaj dalej...

1 MW na gotowo od 650.000,00 € / 2.790.000,00 PLN

Z nasza firma budowa instalacji PV o mocy od 1MW kosztuje 650.000,00 €. Zapraszamy do wspolpracy : czytaj dalej...