Certyfikaty biogazowe górkę mają już za sobą?
Podczas wczorajszej sesji na Towarowej Giełdzie Energii ceny certyfikatów biogazowych osiągnęły poziom bliski wartości tzw. opłaty zastępczej. Czy notowany w ostatnich miesiącach wzrost cen certyfikatów przyznawanych za produkcję energii z biogazowni rolniczych został na dobre zastopowany?
Wczoraj na Towarowej Giełdzie Energii ceny certyfikatów biogazowych w notowaniach sesyjnych spadły do poziomu 303,39 zł/MWh, a w notowaniach pozasesyjnych były jeszcze niższe wynosząc średnio 297/93 zł/MWh.
Taką cenę możemy uznać i tak za bardzo wysoką, jeśli porównamy ją z ceną certyfikatów przyznawanych za produkcję zielonej energii w pozostałych technologiach (wczoraj około 24 zł/MWh), jednak aktalna cena certyfikatów biogazowych jest znacznie niższa od osiąganej na TGE jeszcze niedawno.
Notowania tzw. błękitnych certyfikatów, będące konsekwencją ostatniej nowelizacji ustawy o OZE, która weszła w życie w połowie ubiegłego roku, wystartowały od średniej ceny 277,67 zł/MWh zanotowanej we wrześniu 2016 r.
Później certyfikaty biogazowe systematycznie drożały, osiągając najwyższy, przeciętny miesięczny poziom 408,08 zł/MWh w maju br. przy najwyższym dotychczas wolumenie obrotu 53,8 GWh.
W ubiegłym miesiącu ich średnia cena spadła jednak do 369,57 zł/MWh przy wolumenie 41,3 GWh, a w tym miesiącu – jak wskazują ostatnie notowania – może być znowu niższa.
W opublikowanym w ubiegłym tygodniu projekcie nowelizacji ustawy o OZE Ministerstwo Energii zwróciło uwagę na fakt, że o ile w ostatnich miesiącach ceny błękitnych certyfikatów znacznie przekraczają wartość opłaty zastępczej wynoszącej 300,03 zł/MWh, o tyle podmioty zobowiązane do realizacji obowiązku biogazowego muszą wybierać droższą alternatywę ze względu na zapisy ostatniej nowelizacji ustawy o OZE i nie mogą obecnie korzystać z tańszej alternatywy w postaci opłaty zastępczej.
To efekt zapisów ostatniej nowelizacji ustawy o OZE z 22 czerwca 2016 r. – korzystnych dla biogazowników, ale niekorzystnych dla tzw. sprzedawców zobowiązanych. Uniemożliwiać realizację obowiązku biogazowego poprzez wpłatę opłaty zastępczej ma art. 47 ust. 2 ustawy o OZE, który nakazuje realizację obowiązku poprzez umarzanie certyfikatów – wyłączając wnoszenie opłaty zastępczej – w sytuacji, gdy którakolwiek ze średnich cen certyfikatów biogazowych na TGE – miesięcznych lub rocznej – będzie niższa od wartości opłaty zastępczej.
Podczas, gdy ostatnio średnie miesięczne ceny certyfikatów biogazowych są wyższe od wartości opłaty zastępczej, to ich średnia cena w ujęciu rocznym jest nadal niższa i przez to tzw. sprzedawcy zobowiązani nie mogą regulować obowiązku biogazowego poprzez opłatę zastępczą.
Teraz Ministerstwo Energii chce wprowadzić do ustawy o OZE rozwiązania zmierzające do, jak to określiło, „uniknięcia niepożądanego zjawiska wzrostu cen świadectw pochodzenia biogazu rolniczego ponad wysokość jednostkowej opłaty zastępczej”.
Resort energii chce, aby najbliższa nowelizacja ustawy o OZE weszła w życie już 1 września br., co może na dobre powstrzymać wzrost cen certyfikatów biogazowych.
gramwzielone.pl