Certyfikaty biogazowe górkę mają już za sobą?

Certyfikaty biogazowe górkę mają już za sobą?
Conergy press
REKLAMA

Podczas wczorajszej sesji na Towarowej Giełdzie Energii ceny certyfikatów biogazowych osiągnęły poziom bliski wartości tzw. opłaty zastępczej. Czy notowany w ostatnich miesiącach wzrost cen certyfikatów przyznawanych za produkcję energii z biogazowni rolniczych został na dobre zastopowany?

Wczoraj na Towarowej Giełdzie Energii ceny certyfikatów biogazowych w notowaniach sesyjnych spadły do poziomu 303,39 zł/MWh, a w notowaniach pozasesyjnych były jeszcze niższe wynosząc średnio 297/93 zł/MWh.

Taką cenę możemy uznać i tak za bardzo wysoką, jeśli porównamy ją z ceną certyfikatów przyznawanych za produkcję zielonej energii w pozostałych technologiach (wczoraj około 24 zł/MWh), jednak aktalna cena certyfikatów biogazowych jest znacznie niższa od osiąganej na TGE jeszcze niedawno.

Notowania tzw. błękitnych certyfikatów, będące konsekwencją ostatniej nowelizacji ustawy o OZE, która weszła w życie w połowie ubiegłego roku, wystartowały od średniej ceny 277,67 zł/MWh zanotowanej we wrześniu 2016 r.

Później certyfikaty biogazowe systematycznie drożały, osiągając najwyższy, przeciętny miesięczny poziom 408,08 zł/MWh w maju br. przy najwyższym dotychczas wolumenie obrotu 53,8 GWh.

W ubiegłym miesiącu ich średnia cena spadła jednak do 369,57 zł/MWh przy wolumenie 41,3 GWh, a w tym miesiącu – jak wskazują ostatnie notowania – może być znowu niższa.

W opublikowanym w ubiegłym tygodniu projekcie nowelizacji ustawy o OZE Ministerstwo Energii zwróciło uwagę na fakt, że o ile w ostatnich miesiącach ceny błękitnych certyfikatów znacznie przekraczają wartość opłaty zastępczej wynoszącej 300,03 zł/MWh, o tyle podmioty zobowiązane do realizacji obowiązku biogazowego muszą wybierać droższą alternatywę ze względu na zapisy ostatniej nowelizacji ustawy o OZE i nie mogą obecnie korzystać z tańszej alternatywy w postaci opłaty zastępczej.

To efekt zapisów ostatniej nowelizacji ustawy o OZE z 22 czerwca 2016 r. – korzystnych dla biogazowników, ale niekorzystnych dla tzw. sprzedawców zobowiązanych. Uniemożliwiać realizację obowiązku biogazowego poprzez wpłatę opłaty zastępczej ma art. 47 ust. 2 ustawy o OZE, który nakazuje realizację obowiązku poprzez umarzanie certyfikatów – wyłączając wnoszenie opłaty zastępczej – w sytuacji, gdy którakolwiek ze średnich cen certyfikatów biogazowych na TGE – miesięcznych lub rocznej – będzie niższa od wartości opłaty zastępczej.

Podczas, gdy ostatnio średnie miesięczne ceny certyfikatów biogazowych są wyższe od wartości opłaty zastępczej, to ich średnia cena w ujęciu rocznym jest nadal niższa i przez to tzw. sprzedawcy zobowiązani nie mogą regulować obowiązku biogazowego poprzez opłatę zastępczą.

Teraz Ministerstwo Energii chce wprowadzić do ustawy o OZE rozwiązania zmierzające do, jak to określiło, „uniknięcia niepożądanego zjawiska wzrostu cen świadectw pochodzenia biogazu rolniczego ponad wysokość jednostkowej opłaty zastępczej”.

Resort energii chce, aby najbliższa nowelizacja ustawy o OZE weszła w życie już 1 września br., co może na dobre powstrzymać wzrost cen certyfikatów biogazowych.

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Genio |
To teraz równa pochyła w doł jak z wiatrakami haha Certyfikaty w cenie drinka! :)
Master |
Póki będzie odkup 0,5 procenta to nie sądzę, stanieją ale nie poniżej 250 Dlaczego KE się nie przyczepiła do różnic wartości błękitnego do zielonego certyfikatu?
wiatrakowiec |
WLASNIE w tej sprawie jak narazie cisza z KE ....
wert |
@wiatrakowiec - może i z KE ciszę słychać, ale na szczęście w Polsce słychać coraz cieńsze wycie sektora wiatrowego... Którego czas definitywnie się w Polsce skończył.

Giełda OZE

Kupię projekty elektrowni wiatrowych, pracujące elektrownie

Kupię projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące elektrownie. czytaj dalej...

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

Dotacje do 90% na oświetlenie LED w firmach w 2019 roku.

Katana Konsulting do końca roku 2018 zaprasza przedsiębiorstwa z całej Polski o aplikowanie o bezzwr czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE

Wydżierżawie ziemię 2ha: -kujawsko-pomorskie - miejscowość Brzoza - ziemia klasa 4,5 łąki -100% czytaj dalej...