Sprzedawcy zobowiązani narzekają na wysoką cenę certyfikatów biogazowych

Sprzedawcy zobowiązani narzekają na wysoką cenę certyfikatów biogazowych
Fot. Weltec
REKLAMA

Obowiązek umarzania certyfikatów biogazowych został wprowadzony w ramach ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o OZE, a od uruchomienia handlu tymi certyfikatami na Towarowej Giełdzie Energii ich ceny systematycznie rosły, znacznie przekraczając wartość tzw. opłaty zastępczej stanowiącej alternatywę w wykonywaniu tego obowiązku. Podmioty zobowiązane do jego realizacji nie mogą jednak na razie korzystać z furtki, którą w tej sytuacji daje opłata zastępcza. Wszystko przez zapisy zawarte w ustawie o OZE.

Podczas gdy ceny zielonych certyfikatów spadły do rekordowo niskich poziomów i oscylują ostatnio na TGE wokół poziomu 20-30 zł/MWh (podczas ostatniego notowania na TGE średnia cena w indeksie OZEX_A wyniosła 27,79 zł/MWh), o tyle ceny certyfikatów biogazowych w ostatnich miesiącach rosły (w ostatnim notowaniu średnia cena w indeksie PMOZE-BIO sięgnęła 310,63 zł, w najdroższej transakcji nawet 330 zł/MWh).

Odnotowane w ostatnich miesiącach wzrosty cen certyfikatów biogazowych (nazywanych również certyfikatami błękitnymi) sprawiły, że są one już wyższe od tzw. opłaty zastępczej.

Jak informuje wnp.pl, ta sytuacja spotkała się z reakcją przedsiębiorstw zobowiązanych do realizacji obowiązku umarzania świadectw biogazowych, a więc m.in. sprzedawców energii. O ile te podmioty mogą cieszyć się z niskich cen zielonych certyfikatów, o tyle wydzielony w ubiegłym roku obowiązek umarzania certyfikatów biogazowych generuje u nich coraz wyższe koszty.

Do Urzędu Regulacji Energetyki miały wpłynąć z tego powodu pisma od kilku przedsiębiorstw energetycznych z zapytaniami na temat możliwości realizacji wskazanego obowiązku za rok 2016 poprzez wpłatę opłaty zastępczej, która stanowi alternatywę w realizacji obowiązku biogazowego w stosunku do zakupu i umarzania świadectw pochodzenia, a której wartość wynosi 300,03 zł/MWh.

Uniemożliwiać realizację obowiązku biogazowego poprzez wpłatę opłaty zastępczej ma art. 47 ust. 2 ustawy o OZE, który nakazuje realizację obowiązku poprzez umarzanie certyfikatów – wyłączając wnoszenie opłaty zastępczej – w sytuacji, gdy którakolwiek ze średnich cen certyfikatów biogazowych na TGE – miesięcznych lub rocznej – będzie niższa od wartości opłaty zastępczej.

Podczas, gdy ostatnio średnie miesięczne ceny certyfikatów biogazowych są wyższe od wartości opłaty zastępczej, a w szczytowym momencie ich cena sięgała nawet 400 zł/MWh, to ich średnia cena w ujęciu rocznym jest nadal niższa (w 2017 r. wynosi 295,52 zł/MWh) i przez to tzw. sprzedawcy zobowiązani nie mogą regulować obowiązku biogazowego poprzez opłatę zastępczą.

Notowania praw majątkowych przysługujących za produkcję energii w biogazowniach rolniczych rozpoczęto we wrześniu 2016 r.

Wprowadzenie ich do obrotu było konsekwencją wdrożenia ostatniej nowelizacji ustawy o OZE, której autorzy przewidzieli preferencje dla producentów energii z biogazu – m.in. poprzez wydzielenie osobnego obowiązku zakupu energii produkowanej w biogazowniach rolniczych. Takich preferencji nie otrzymali natomiast producenci energii z farm wiatrowych, fotowoltaicznych czy elektrowni wodnych, którzy nadal sprzedają – już ponad 10 razy tańsze – certyfkaty zielone.

W tym roku tzw. obowiązek OZE w zakresie energii ze źródeł odnawialnych z wyjątkiem biogazowni wynosi 15,4 proc., a obowiązek związany z zakupem certyfikatów wydawanych za produkcję energii w biogazowniach rolniczych sięga 0,6 proc.

Na koniec 2016 r. w Polsce zarejestrowane w systemie Agencji Rynku Rolnego były 94 biogazownie rolnicze o łącznej mocy 101,2 MW. Do systemu aukcyjnego – zgodnie z wynikami aukcji dla istniejących biogazowni, którą URE przeprowadził w dniu 30 grudnia 2016 r. – przeszło 7 biogazowni, co w konsekwencji oznacza zmniejszenie podaży certyfikatów biogaowych.

Zmniejszeniu popytu na te certyfikaty nie sprzyja w obecnej, korzystnej dla biogazowników sytuacji wyłączenie opcji, jaką jest opłata zastępcza.

red. gramwzielone.pl 

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Biomasowiec |
No i mamy przedobrzenie. Do niczego dobrego to nie doprowadzi szczególnie biogazowników. Szkoda. A można było zmontować dość rozsądne narzędzia wsparcia rozłącznie z zielonymi certyfikatami i ustanowić oddzielną błękitną opłatę zastępczą.
Biomasowiec |
Z drugiej strony zobowiązane biedaczki przepłacają za 4 % swoich obrotów. I to nie byle jaka kwota, ho ho. Pewnie niebawem padną bo te 96 % absurdalnie niskich kosztów zielonych certyfikatów przynosi zbyt małe dochody. Nie wiem jakim mianem to nazwać ?
Master |
Biogaz za 550 to już dobra cena, podobnie jak zielony cert 150 zł to już rozsądna cena i branża się rozwija
wiatrakowiec |
Master- marzenia te 150 zl .... zeby chociaz po 100 zl byly :) ale znajac zycie juz ktos nad tym lapke trzyma zeby nie poszly az tak wysoko max ... 40-50 zl !!!
Mietek |
Przy 40-50 zł każdy padnie, prędzej czy później, a skąd Kasiora na repowering który powinien być naturalnym punktem rozwoju takiego przedsięwzięcia W dziwny sposób PIS próbuje ugrać parę ton węgla dla energetyki, przy okazji zatapiając tyle dobrych rzeczy bo górnik wyborca się wkurzy i będzie słaby wynik wyborczy?
wiatrakowiec |
Mietek ... masz w 100% racje to miało być rozwojowe ... a nas zakopali !!!!!!!!!!!
czytelnik |
Ciekawe kiedy wreszcie KE otworzy postępowanie ws. błękitnych certyfikatów, które są nienotyfikowaną, a więc nielegalną pomocą publiczną? Do tego, przy cenach błękitnych certyfikatów przekraczających poziom Opłaty Zastępczej mamy do czynienia z ewidentnym nadwsparciem dla jednej wąskiej branży. Ile jeszcze skarg z Polski musi wpłynąć do Brukseli, aby coś zrobiła w tej sprawie? Co w tej sprawie zrobiło Ministerstwo Energii i posłowie PIS od lutego, kiedy ceny błękitnych certyfikatów weszły na te chore poziomy? Inne ustawy i przepisy nasi "wybrańcy Narodu" potrafią zmieniać na polecenie Prezesa w jedną noc, a tu taka bezczynność... Ciekawe w czyim interesie?

Giełda OZE

Sprzedam miejscówkę pod Vestasa V80

Sprzedam miejscówkę pod Vestasa V80. czytaj dalej...

Pozwolenie na budowę 2x Enercon e-53 - suwalskie

Witam Sprzedam projekt farmy wiatrowej o mocy 1,6MW, wraz z pozwoleniem na budowę. Dwie turbiny Ener czytaj dalej...

Sprzedam projekt pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1MW

Sprzedam gotowy projekt,pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW wraz z przyłączem energetycznym. czytaj dalej...