KE upomina Polskę ws. biopaliw i energii z odpadów

KE upomina Polskę ws. biopaliw i energii z odpadów
Fot. tiseb, flickr cc
REKLAMA

Komisja Europejska upomniała Polskę w sprawie zaległości we wdrożeniu unijnych przepisów dotyczących biopaliw oraz produkcji energii z odpadów. W przypadku niepodjęcia przez nasz kraj odpowiednich działań legislacyjnych, w obu obszarach polski rząd może zostać pozwany przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. 

W maju ubiegłego roku KE skierowała przeciwko Polsce sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE, wskazując na brak transpozycji przepisów dotyczących biopaliw. Teraz KE upomina w tej sprawie nasz kraj ponownie. Chodzi o obowiązujące w Polsce ograniczenia, które utrudniają import biopaliw.

Zdaniem Brukseli stosowanie tych ograniczeń sprawia, że Polska narusza unijną dyrektywę o odnawialnych źródłach energii 2009/28/EC, która stanowi m.in., że do 2020 r. wszystkie kraje UE muszą zapewnić, że udział energii stosowanej w transporcie musi w przynajmniej 10-procentach pochodzić ze źródeł odnawialnych, a więc w praktyce głównie z biopaliw.

KE zaznacza, że ograniczenia w imporcie biopaliw naruszają również art. 34 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i zapisaną w nim zasadę wolnego przepływu towarów.

Chodzi m.in. o preferowanie przez polskie prawo krajowych producentów biopaliw oraz uniemożliwienie importu tzw. oleju HVO (hydrotreated vegetable oil), którego nie produkuje się w Polsce, a którego import do naszego kraju uniemożliwia brak obowiązujących norm jakościowych dla tego surowca.

Komisja informuje, że Polska ma teraz dwa miesiące na zapewnienie KE, że wdroży odpowiednie przepisy. Po tym czasie Bruksela może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Również wczoraj Komisja Europejska wezwała Polskę do wdrożenia unijnych przepisów dotyczących produkcji energii z odpadów zapisanych w dyrektywie UE 2015/1127, które powinny zostać wprowadzone przez nasz kraj do końca lipca ubiegłego roku.

Bruksela informuje, że w sytuacji, w której wdrożenie przepisów dotyczących produkcji energii z odpadów przez Polskę wydaje się „odległe", KE wysyła naszemu krajowi „ostatnie ostrzeżenie”, a jeśli Polska nie podejmie odpowiednich działań w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, wówczas sprawa może trafić do Trybunału Sprawiedliwości UE.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ATOM |
Dlaczego tak się dzieje u nas, że zawsze w zrobieniu czegoś konkretnego,poza mówieniem i pisaniem, jest tak źle? Bo do stoków prawie zawsze docisną się dużo mówiący a nic w praktyce nie umiejący. Zawsze wszystko spycha się na ostatni moment. Jest na to proste rozwiązanie. Usuwać ze stanowisk i nie dawać na inne jeszcze bardziej płatne. Vide minister Tchórzewski. Trzeba też uruchomić unijne fundusze i pozostawić w domu zawiść że drugi polak może się czegoś dorobić. Trzeba skończyć z chamstwem w sobie i w życiu. O tym już pisał Wyspiański w WESELU. Miałeś chamie złoty róg, ostał ci się jeno sznur " do powieszenia".

Giełda OZE

Enercon E-40/6.6.44

1 x Enercon E-40/6.6.44 -- Rok produkcji 2002 -- Wysokość wieży : 65 m -- Rotor : czytaj dalej...

CANADIAN SOLAR CS-3K280P innowacyjne moduły 280W poly

Przyjmujemy zamówienia na duże dostawy (1MW) w IQ 2018 r. innowacyjnych modułów polikrystalicznych ( czytaj dalej...

Panele BAUER 265W, cena 0,39E/Wp, okazja!

Witam, Oferta sprzedaży paneli produkcji niemieckiej firmy BAUER. Moc 265W. Polikrystaliczne. Okazy czytaj dalej...

Na sprzedaż - polska dystrybucja - Q Cells, Ja Solar

Do natychmiastowego odbioru. Wysokie stany magazynowe!!! Darmowy odbiór w 75 oddziałach Grodno S.A. czytaj dalej...