Trzy kraje zdominowały produkcję biogazu w Europie

Trzy kraje zdominowały produkcję biogazu w Europie
Conergy press
REKLAMA

Jak wynika z analizy przygotowanej przez Komisję Europejską, w 2014 r. w Unii Europejskiej z biogazu wyprodukowano w sumie 15 Mtoe energii, co odpowiada 7,6-proc. udziałowi w produkcji energii odnawialnej w UE. Za ten wynik odpowiadają głównie trzy kraje.

Komisja Europejska wskazuje w raporcie pt. „Optimal use of biogas from waste streams - An assessment of the potential of biogas from digestion in the EU beyond 2020”, że w 2014 r. aż za 77 proc. produkcji biogazu w Unii Europejskiej odpowiadały Niemcy, Wielka Brytania i Włochy, z czego w Niemczech wyprodukowano aż 7,4 Mtoe (311 PJ).

W biogazie produkowanym w Unii Europejskiej dominuje generacja z substratu organicznego (72 proc.), realizowana głównie w biogazowniach rolniczych, a mniejszy udział ma biogaz produkowany z wysypisk śmieci (18 proc.) oraz w oczyszczalniach ścieków (9 proc.).

Produkowany w UE biogaz jest wykorzystywany głównie do produkcji energii elektrycznej (62 proc.), a w mniejszym stopniu ciepła (27 proc.). Pozostałe 11 proc. to biogaz wykorzystywany w transporcie lub bezpośrednio trafiający do sieci gazowej.

W części raportu poświęconej sektorowi biogazowemu w Polsce autorzy raportu odnotowują na koniec 2014 r. 277 instalacji do produkcji biogazu, co oznaczało wzrost r/r o 30 proc. Ich łączna moc wynosiła 209,3 MW i złożyło się wówczas na nią 60 biogazowni rolniczych, 96 biogazowni działających przy oczyszczalniach ścieków oraz pozostałe, produkujące biogaz wysypiskowy.

Dla porównania w Czechach na koniec 2014 r. działały 554 biogazownie, z tego 383 typu rolniczego, 98 przy oczyszczalniach ścieków, 55 przy wysypiskach oraz 17 zakwalifikowanych jako przetwarzające odpady przemysłowe.

Europejski lider w produkcji biogazu, czyli Niemcy, na koniec 2015 r. posiadał ponad 8,9 tys. biogazowni o łącznej mocy elektrycznej ok. 4,17 GW. Z tego około 200 biogazowni uruchomiono tylko w 2015 r. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ATOM |
Szkoda, że nasi rządzący nie potrafią się uczyć i wyciągać wniosków z działań innych w sytuacji, gdy my mamy większy potencjał do produkcji biogazu jak Niemcy. Nadal niech nie uruchamiają pieniędzy z Unii bo zawiść i zazdrość to największe złe cechy u nas.
inżynier |
Zamiast budować elektrownię jądrową o mocy 3750 MW (taki jest pomysł), bez problemu można wybudować 2,5-3 tys. biogazowni pracujących na bioodpadach, które będą w sumie miały taką moc jak ta elektrownia. Różnica jest tylko taka, że elektrownię nam w całości praktycznie wybudują Francuzi czy Koreańczycy, a biogazownie w 90% części mogą zostać wyprodukowane w Polsce i zbudowane przez krajowe firmy. No i odpady organiczne zostaną zutylizowane z korzyścią dla środowiska i gospodarki oraz komfortu życia okolicznych mieszkańców (biogazownia dezodoryzuje te odpady).
pesel |
Do wypowiedzi Inżyniera dodam jeszcze, że biogazownie mogły by być uruchamiane systematycznie i już by była stabilna moc i energia. A zanim pierwsze kWh wyjdą z elektrowni jądrowej to minie przynajmniej kilkanaście lat.
. |
Największym wrogiem biogazowni w Polsce są ... biogazownicy. Błękitne już po 400 zł , więc będą tego bronić do krwi ostatniej.
. |
Największym wrogiem biogazowni w Polsce są ... biogazownicy. Błękitne już po 400 zł , więc będą tego bronić do krwi ostatniej.
agronom |
Niemcy wyciągają 4500 MW mocy z biogazowni, które tylko na kiszonkę z kukurydzy z dodatkiem gnojowicy chodzą. A Polska ma większą powierzchnię upraw od Niemców o 10%. Więc potencjał jest w razie czego (choć lepiej jest fermentować biomasę z plonu ubocznego, np. słomę kukurydzianą i każdą inną, której też mamy od groma). Te 100 MW mocy w biogazowniach rolniczych obecnie to śmiech na sali i kompletna kompromitacja zarówno rządu POyebańców, jak i PiSuarów.

Giełda OZE

FARMA GOTOWA DO BUDOWY 0,993MW

Sprzedamy spółkę celową dedykowaną budowie i obsłudze farmy fotowoltaicznej o mocy 0,993MW. Farma czytaj dalej...

12 MW PV POZWOLENIE NA BUDOWĘ W TRAKCIE

sprzedam projekt PV 12MW , pozwolenie na budowę w trakcie . centralna Polska. możliwośc doprowadzen czytaj dalej...

SPRZEDAM projekt PV z wygrana aukcją 0,85 MW po 394zł

Witam sprzedam gotowy do budowy projekt PV z wygraną aukcją [ po 394 zł ]. Przyłącze na działce , Do czytaj dalej...

Stały dostawca prądu poszukiwany

Szukam dostawcy prądu w ilości miesięcznej nie mniejszej niż 80MWh. Stała współpraca oraz przewidywa czytaj dalej...