Trzy kraje zdominowały produkcję biogazu w Europie

Trzy kraje zdominowały produkcję biogazu w Europie
Conergy press
REKLAMA

Jak wynika z analizy przygotowanej przez Komisję Europejską, w 2014 r. w Unii Europejskiej z biogazu wyprodukowano w sumie 15 Mtoe energii, co odpowiada 7,6-proc. udziałowi w produkcji energii odnawialnej w UE. Za ten wynik odpowiadają głównie trzy kraje.

Komisja Europejska wskazuje w raporcie pt. „Optimal use of biogas from waste streams - An assessment of the potential of biogas from digestion in the EU beyond 2020”, że w 2014 r. aż za 77 proc. produkcji biogazu w Unii Europejskiej odpowiadały Niemcy, Wielka Brytania i Włochy, z czego w Niemczech wyprodukowano aż 7,4 Mtoe (311 PJ).

W biogazie produkowanym w Unii Europejskiej dominuje generacja z substratu organicznego (72 proc.), realizowana głównie w biogazowniach rolniczych, a mniejszy udział ma biogaz produkowany z wysypisk śmieci (18 proc.) oraz w oczyszczalniach ścieków (9 proc.).

Produkowany w UE biogaz jest wykorzystywany głównie do produkcji energii elektrycznej (62 proc.), a w mniejszym stopniu ciepła (27 proc.). Pozostałe 11 proc. to biogaz wykorzystywany w transporcie lub bezpośrednio trafiający do sieci gazowej.

W części raportu poświęconej sektorowi biogazowemu w Polsce autorzy raportu odnotowują na koniec 2014 r. 277 instalacji do produkcji biogazu, co oznaczało wzrost r/r o 30 proc. Ich łączna moc wynosiła 209,3 MW i złożyło się wówczas na nią 60 biogazowni rolniczych, 96 biogazowni działających przy oczyszczalniach ścieków oraz pozostałe, produkujące biogaz wysypiskowy.

Dla porównania w Czechach na koniec 2014 r. działały 554 biogazownie, z tego 383 typu rolniczego, 98 przy oczyszczalniach ścieków, 55 przy wysypiskach oraz 17 zakwalifikowanych jako przetwarzające odpady przemysłowe.

Europejski lider w produkcji biogazu, czyli Niemcy, na koniec 2015 r. posiadał ponad 8,9 tys. biogazowni o łącznej mocy elektrycznej ok. 4,17 GW. Z tego około 200 biogazowni uruchomiono tylko w 2015 r. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ATOM |
Szkoda, że nasi rządzący nie potrafią się uczyć i wyciągać wniosków z działań innych w sytuacji, gdy my mamy większy potencjał do produkcji biogazu jak Niemcy. Nadal niech nie uruchamiają pieniędzy z Unii bo zawiść i zazdrość to największe złe cechy u nas.
inżynier |
Zamiast budować elektrownię jądrową o mocy 3750 MW (taki jest pomysł), bez problemu można wybudować 2,5-3 tys. biogazowni pracujących na bioodpadach, które będą w sumie miały taką moc jak ta elektrownia. Różnica jest tylko taka, że elektrownię nam w całości praktycznie wybudują Francuzi czy Koreańczycy, a biogazownie w 90% części mogą zostać wyprodukowane w Polsce i zbudowane przez krajowe firmy. No i odpady organiczne zostaną zutylizowane z korzyścią dla środowiska i gospodarki oraz komfortu życia okolicznych mieszkańców (biogazownia dezodoryzuje te odpady).
pesel |
Do wypowiedzi Inżyniera dodam jeszcze, że biogazownie mogły by być uruchamiane systematycznie i już by była stabilna moc i energia. A zanim pierwsze kWh wyjdą z elektrowni jądrowej to minie przynajmniej kilkanaście lat.
. |
Największym wrogiem biogazowni w Polsce są ... biogazownicy. Błękitne już po 400 zł , więc będą tego bronić do krwi ostatniej.
. |
Największym wrogiem biogazowni w Polsce są ... biogazownicy. Błękitne już po 400 zł , więc będą tego bronić do krwi ostatniej.
agronom |
Niemcy wyciągają 4500 MW mocy z biogazowni, które tylko na kiszonkę z kukurydzy z dodatkiem gnojowicy chodzą. A Polska ma większą powierzchnię upraw od Niemców o 10%. Więc potencjał jest w razie czego (choć lepiej jest fermentować biomasę z plonu ubocznego, np. słomę kukurydzianą i każdą inną, której też mamy od groma). Te 100 MW mocy w biogazowniach rolniczych obecnie to śmiech na sali i kompletna kompromitacja zarówno rządu POyebańców, jak i PiSuarów.

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...