Certyfikaty za energię z biogazu nie przestają drożeć

Certyfikaty za energię z biogazu nie przestają drożeć
Biogazownia w Grzmiącej. Fot. wikimedia cc-3.0

Podczas wtorkowego notowania na TGE ponownie wzrosły ceny praw majątkowych przyznawanych za produkcję energii z biogazowni rolniczych, czyli tzw. błękitnych certyfikatów. W tym samym dniu ceny zielonych certyfikatów znowu spadły do rekordowo niskiego poziomu.

Certyfikaty, które mogą sprzedawać od września ubiegłego roku właściciele biogazowni rolniczych, drożeją z miesiąca na miesiąc.

Średnia cena certyfikatów biogazowych na Towarowej Giełdzie Energii w ubiegłym miesiącu wyniosła 355,06 zł/MWh, rosnąc o 18,14 zł/MWh w porównaniu do średniej ceny w lutym br.

REKLAMA

Podczas ostatniego, wtorkowego notowania ich cena pobiła kolejny rekord, sięgając średniego poziomu 378,54 zł, przy czym najniższe odnotowane we wtorkowych transakcjach na TGE ceny wyniosły 366 zł/MWh, a najwyższe nawet 380 zł/MWh.

To oznacza, że zaledwie po pół roku od rozpoczęcia notowań błękitnych certyfikatów ich cena na TGE wzrosła już niemal o 100 zł/MWh. W pierwszym miesiącu notowań, czyli we wrześniu 2016 r., średnia cena tego rodzaju certyfikatów wyniosła 277,67 zł.

REKLAMA

Nadal nie widać natomiast odbicia na rynku zielonych certyfikatów. Taniejące od miesięcy certyfikaty, które mogą otrzymywać producenci energii w pozostałych technologiach OZE, spadły tymczasem do rekordowo niskiego poziomu. We wtorek ich średnia cena w notowaniach sesyjnych wyniosła już tylko 25,28 zł/MWh, a zielone certyfikaty nigdy wcześniej nie były tak tanie.

Taniejące zielone certyfikaty, które stanowią jedyne – obok sprzedaży energii – źródło dochodów działających w tym systemie wsparcia producentów energii z OZE, potęgują ryzyko ich bankructwa.

Wcześniej rząd pomógł znajdującym się również w trudnej sytuacji finansowej właścicielom biogazowni, wydzielając dla nich osobny obowiązek zakupu świadectw pochodzenia energii z biogazu, co dzisiaj skutkuje generowanymi przez nich dużo wyższymi przychodami ze sprzedaży przyznawanych im certyfikatów.

Zgodnie z zapisami nowelizacji ustawy o OZE, która weszła w życie 1 lipca 2016 r., w II półroczu 2016 r. został wydzielony obowiązek zakupu świadectw pochodzenia energii z biogazowni rolniczych i wyniósł on 0,65 proc. W zakresie zakupu świadectw z pozostałych OZE (zielonych certyfikatów) obowiązek wyniósł w tym czasie 14,35 proc. W tej drugiej puli mieszczą się razem certyfikaty za produkcję energii z farm wiatrowych, elektrowni biomasowych, wodnych czy fotowoltaicznych, a także ze współspalania.

Natomiast zgodnie z decyzjami Ministerstwa Energii tegoroczny obowiązek umorzenia w zakresie świadectw energii z biogazu wynosi 0,6 proc. przy obowiązku na poziomie 15,4 proc. dla pozostałych OZE, co powinno podtrzymać znacznie wyższą cenę błękitnych certyfikatów wobec ceny certyfikatów zielonych.

red. gramwzielone.pl