Spalarnia odpadów w Krakowie dostała zielone certyfikaty

Spalarnia odpadów w Krakowie dostała zielone certyfikaty
Zakład Termicznego Przetwarzania Odpadów w Krakowie. Fot. KHK S.A.

Uruchomiony w Krakowie Zakład Termicznego Przetwarzania Odpadów otrzymał pierwsze zielone certyfikaty za wytworzoną w procesie spalania energię elektryczną.

Krakowski Holding Komunalny S.A., będący operatorem spalarni, otrzymał od Urzędu Regulacji Energetyki pierwsze świadectwa pochodzenia energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, czyli tzw. zielone certyfikaty. KHK S.A. zapewnia, że krakowska spalarnia otrzymała je jako pierwszy w Polsce zakład zajmujący się termicznym przekształcaniem odpadów. 

Jak informuje krakowska spółka, warunkiem możliwości starania się o przyznanie świadectw pochodzenia energii elektrycznej z odnawialnego źródła, za jakie są uznawane odpady, jest ciągłe wykonywanie ich badań, które mają stwierdzić udział w odpadach frakcji biodegradowalnych, czyli tych składników śmieci, które z punktu widzenia przepisów prawa są uznawane za odnawialne.

REKLAMA

KHK S.A. podaje, że będzie mieć prawo do otrzymywania zielonych certyfikatów do listopada 2030 r., czyli przez dokładnie 15 lat od daty pierwszego wytworzenia energii elektrycznej z odpadów.

Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie rozpoczął fazę prób i testów związanych z rozruchem w ostatnim kwartale 2015 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowalnego w Krakowie wydał decyzję o pozwoleniu na użytkowanie zakładu w dniu 20  listopada 2015 r. 

REKLAMA

Technologie zastosowane w zakładzie mają zapewniać odzysk energii zawartej w odpadach i jej produkcję w kogeneracji.

W ciągu roku, w wyniku termicznego przekształcenia 220 tys. ton odpadów komunalnych, krakowska spalarnia ma produkować około 65 GWh energii elektrycznej oraz około 280 GWh energii cieplnej.

KHK S.A. wylicza, że taka ilości energii elektrycznej odpowiada rocznemu zużyciu przez krakowskie tramwaje, a energii cieplnej – potrzebom co dziesiątego mieszkańca miasta.

Inwestycja objęła również budowę ok. 3,65 km sieci ciepłowniczej odprowadzającej wyprodukowaną energię cieplną do miejskiej sieci ciepłowniczej, jak również budowę stacji transformatorowej 110 kV średniego napięcia obejmującej budowę ok. 537 m linii 110 kV pomiędzy ekospalarnią a pobliską stacją transformatorową wysokiego napięcia.

red. gramwzielone.pl