Greenpeace: Minister Szyszko chce spalać polskie lasy

Greenpeace: Minister Szyszko chce spalać polskie lasy
Minister środowiska Jan Szyszko. Fot. PiS, wikimedia cc-by-3.0
REKLAMA

W tym tygodniu Ministerstwo Środowiska przedstawiło projekt rozporządzenia wskazującego, które rodzaje drewna będzie można spalać w polskich elektrowniach, uznając taką praktykę za produkcję energii odnawialnej.Drewno pochodzące z polskich lasów zgodnie z propozycją ministra Szyszki będzie mogło być współspalane w elektrowniach węglowych. Trafić tam mogą także drzewa z Puszczy Białowieskiej komentuje Greenpeace Polska.

Chodzi o projekt rozporządzenia w sprawie kryteriów dla tzw. drewna energetycznego, które będzie mogło być wykorzystywane między innymi przez koncerny energetyczne do produkcji energii uznawanej przez prawo za odnawialną.

Greenpeace zwraca uwagę, że konsultacje projektu rozporządzenia w tej sprawie trwały zaledwie trzy dni i ocenia, że proponowana definicja drewna energetycznego zakłada, że do kotłów trafiać będzie drewno o charakterze produkcyjnym, które zalegałoby na składnicach lasów państwowych, a także drewno małowymiarowe.

Eksperci, na których powołuje się Greeenpeace, uważają, że przyjęcie tej propozycji spotęguje presję przemysłową na ekosystemy leśne, a także spowoduje wzrost cen surowca między innymi dla przemysłu meblowego, który odpowiada za 10 proc. polskiego eksportu, a w pierwszej kolejności zmiany odczują osoby, które ogrzewają domy drewnem, w tym gałęziówką, czyli drewnem małowymiarowym, które zacznie być skupowane na masową skalę.

Wiemy nie od dziś, że zużycie biomasy leśnej w energetyce wpływa na rynkową cenę tego surowca. Do tej pory zakłady energetyczne nie mogły spalać drewna o zastosowaniu produkcyjnym, a drewno opałowe i gałęziówkę przeznaczano na potrzeby lokalnej ludności. Każde celowe rozdrabnianie dużych kłód drewna podlegało karze. Nowa propozycja ministra Szyszki zmienia praktyczne wszystko. Do pieców elektrowni będzie trafiać cenny surowiec, dodatkowo wsparty dopłatami do współspalania – wyjaśnia Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska. Greenpeace kilka lat temu zabiegał o wyłączenie z definicji biomasy energetycznej drewna mającego zastosowanie produkcyjne, a także domagał się wycofania dopłat do współspalania – jak pisze Greenpeace –  technologii "błędnie uznawanej za ekologiczną". 

Greenpeace przypomina, że Ministerstwo Gospodarki pod kierownictwem Waldemara Pawlaka proponowało wygaszanie dopłat do współspalania i zakaz spalania drewna produkcyjnego, ale kolejni ministrowie gospodarki i środowiska "stopniowo rozmiękczali ten kierunek zmian, idąc coraz bardziej na rękę koncernom energetycznym lobbującym na rzecz utrzymania dotacji do współspalania".

Zdaniem Greenpeace Polska, proponowane przez ministra Szyszkę rozporządzenie przebija jednak wszystkie z dotychczasowych absurdów. Według Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego proponowana definicja drewna energetycznego jest niedopuszczalna i niezgodna interesem polskiej gospodarki. 

Rozporządzenie toruje drogę do spalania drzew z Puszczy Białowieskiej zaatakowanych przez korniki i martwego drewna. Sprzyjać będzie wyłącznie interesom koncernów energetycznych, które staną się głównymi beneficjentami nowej regulacji. Wraz z wprowadzeniem rozporządzenia w życie, każdy element drewna będzie mógł być wykorzystywany w obrocie komercyjnym, co zwiększy i tak rosnące pozyskanie w polskich lasach – twierdzi Paweł Średziński z Greenpeace Polska.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (17)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Pikuś |
nic nowego. Spalić i posadzić nowe, PISowskie - w rządku i jednolite. Kształt liści też będzie ustalony, żadnych odstępstw bo pod topór.
ll |
Kto tych idiotów wybrał bo wokół mnie nikt się nie chce przyznać !!!
AS |
Będą spalać lasy a następnie Leśne Gospodarstwa Węglowe wychwycą wszystkie zanieczyszczenia i CO2 i te drzewa które będą przodownikami w wychwytywaniu w nagrodę zostaną spalone aby nowe drzewa znów miały co wychwytywać. Proste?!
mwa |
Greenpeace opowiada farmazony. Straszenie urojonymi zagrożeniami, podczas gdy istnieje rzeczywisty problem drewna którego nikt nie chce kupić bo jest zbyt niskiej jakości i się marnuje. Ale ludzie są tak nastawieni przeciwko PiS że bezkrytycznie kupują historyjki o drewnie na meble spalanym w elektrowniach.
Daniel |
Greenpeace do parteru Szyszkę i nieodpuszczać. Napiszcie do każdej instytucji UE, żeby tą sektę PiSowską ograniczyć w chorych zapędach.
Racjonalny |
Nie pamiętam kiedy ostatnio zgadzałem się z Greenpeace. Dla mnie biomasa to powinny być odpadki a nie drzewa.
Kozienice |
@mwa, bredzisz jak potłuczony. Sam widziałem jak mieli się pełnowartościowe drewno żeby nachapać ryje związkowców zyskami ze wspóspalania. Nie ma drewna które się nie nadaje do mebli, słyszałeś o płycie wiórowej? To podstawa meblarstwa i nawet na taki paździerz nie ma surowca.
yut |
Biedne lasy. Dobrze chociaż, ze coraz więcej osób decyduje się na panele fotowoltaiczne.
mocher z panelem na dachu |
Zamiast ubolewać posadźcie kilka drzewek i namówcie do tego rodzinę, sąsiadów a oni namówią dalszą rodzinę i sąsiadów itd. Nawiasem mówiąc to jak świat światem pomijając może ostatnie stulecie drewno zawsze było wykorzystywane jako podstawowy opał. O ile mi wiadomo to odnawialne źródło. Więc palić zanim spróchnieje , sadzić nowe w rządku (PISowskie) i będzie OK.
Seb |
mwa , to dawaj namiary na to drewno którego nikt nie chce kupić, kupie od ręki tak z 1700 t. Mi się zdaje że raczej jest za dużo Szyszek których nikt nie chce kupić i należało by je wszystkie spalić z węglem.
tomasz |
NOWA DEFINICJA ENERGII ODNAWIALNEJ :)) ps. CZY BIO GAZOWNIE I BIO SPALARNIE są ENERGIĄ ODNAWIALNĄ ??? SORRY ALE JAK COŚ ZUŻYWA WIĘCEJ SUROWCÓW NIŻ PRODUKUJE to gdzie ta odnawialność JEŚLI PRZY PRODUKCJI ENERGI ZUŻYWA SIĘ TYLE WODY I WYTWARZA ZANIECZYSZCZENIA TO GDZIE JEST NA ODNAWIALNOŚĆ ??? CZYM SIĘ RÓŻNI OD SPANIA WĘGLA ( ciut mniejszym zanieczyszczeniem )???? ekologiczna NA PEWNO NIE !!!
kilka drzewek |
@Moher "posadźcie kilka drzewek i namówcie rodzinę" - a później walczcie z urzędami jak będziecie chcieli kilka z nich wyciąć. Też kiedyś myślałem że dobrze robię sadząc 20 lat temu drzewka na działce. Skończyło się na ciągłych pretensjach sąsiadów że im przesłaniam okna. Oczywiście kiedy kupowali działkę budowlaną drzewa już były duże i widoczne. Teraz nawet nie mogę większości zasadzonych przeze mnie drzew wyciąć bo urząd twierdzi że muszę mieć "umiar w wycinaniu". Oczywiście Szyszko nie potrzebuje zezwoleń aby wyciąć nawet puszczę bo ma za sobą cały PIS.
MojaElektrowniaPV |
A GreenPeace chce nadal opowiadać farmazony by móc uzasadnić swoje istnienie i konieczność wpłacania na jego konta datków.
Ganz |
Moim zdaniem na obecną chwilę nikogo nie stać żeby do celów energetycznych zakupywać sortyment drewna jakim będzie drewno energetyczne przy cenach 15 Zł/16 zł/ 17zł za Gj. Z tony niech wyjdzie 10 Gj. to za t. biomasy przy wilgotności 40% wyjdzie góra 160 zł, a na tonę drewna przy wilgotności 40% potrzeba ok 2 m3 drewna, a wyrobienie 1 m3 drewna przez ZUL wynosi ok 50 zł + zysk LP + przewóz + rozdrobnienie + dostawa do jednostki wytwórczej, Lasy Państwowe mają chyba mylne dane oparte na myśleniu i cenach z 2012 r. że to będzie im szło. Po za tym do polski wjeżdża pociągami z krajów wschodnich 50% spalanej łącznie biomasy przez jednostki, biomasy pochodzącej w części z obszarów skażonych po wybuchu reaktora w Czarnobylu jednostki spalając importowaną biomasę trują nasze środowisko, a zwykły Kowalski płacąc rachunek za energię w którym ma zawartą opłatę OZE udziela pomocy publicznej Białoruskim lasom Fascynujące co nie ha ha. Dopóki niezostanie zatrzymany import wschodni to na biomasę z drewna energetycznego miejsca jak na razie nie ma, lobby płyt, prywatnych jednostek wytwórczych, celulozy twierdzo wszyscy że energetyka bez importowanej biomasy se nie poradzi a tak naprawdę chodzi im tylko o dużą ilość taniego surowca drzewnego na rynku, którego nie będą se nawzajem podkupywać sobie i wychodzi na to że LP drewno energetyczne będą spalały w kominkach leśniczówek.
Duster |
@Ganz, zapomniałeś o systemie aukcyjnym i faktycznym wsparciu głównie dla współspalania. I już jest opłacalne.
Ganz |
Nom system aukcyjny chyba z kosmosu będzie jak uda się podnieść cenę z 15 zł. za Gj. biomasy do granic 23 zł za Gj. żeby opłacało się spalać drewno energetyczne, jak na razie to system aukcyjny leży a żeby uzyskać cenę 23 zł. za Gj to w obecnym systemie zielony musiały by kosztować ok. 200 zł. Metodą współspalania jak dotąd spalano brykiet pelet głównie agro, Biomasa drzewna spalana jest metodą fluidalną i nie wiem czy uda się tą metodą zrobić kogiel mogiel z węglem moim zdanie nie, no chyba że za pięć lat powstaną dedykowane instalacje do współspalania zrębki drzewnej z węglem nie wiem czy banki dadzą na to kasę bo za pięć lat biomasa importowana z kilku sąsiednich państw do naszego jednego pana nowy system morze położyć jak ten stary ha ha.
Jogi |
niech wyzbierają na ten cel wszystkie szyszki z ministrem włącznie

Giełda OZE

Szukamy działek min 2 ha pod Farmy Fotowoltaiczne PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV. Wymagana powierzchnia działki od 2 ha oraz brak M czytaj dalej...

Sprzedam projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 1MW

Sprzedam spółkę celową, projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW wraz z pozwoleniem na budowę oraz czytaj dalej...

Farma PV o mocy 0,993 MW. dotacja 2,3 mln- przed podpisaniem umowy

Sprzedam spółkę celową dedykowaną budowie i obsłudze farmy fotowoltaicznej o mocy 0,993MW. Spółka o czytaj dalej...

grunt pod farme pv lub wiatrak lubelskie

wydzierżawię grunt pod farmę 1. 6 ha lub 3 ha PV lub wiatrak wieś Szczałb gmina Krzywda pow Łuków b czytaj dalej...