MŚ wskazało, jakie drewno będzie można spalać w elektrowniach

MŚ wskazało, jakie drewno będzie można spalać w elektrowniach
Fot. spDuchamp, flickr cc
REKLAMA

Drewno energetyczne. Ministerstwo Środowiska skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych cech jakościowo-wymiarowych i fizyko-chemicznych drewna energetycznego. Przygotowanie tego rozporządzenia wynika z ostatniej nowelizacji ustawy o OZE, której autorzy wprowadzili definicję tzw. drewna energetycznego, czyli drewna, które będzie mogła spalać energetyka. Do tej kategorii mają zaliczać się m.in. "elementy wyposażenia wnętrz wycofywane z eksploatacji wskutek zużycia fizycznego lub moralnego".

Ostatnia nowelizacja ustawy o OZE rozszerza definicję drewna, które będzie można zastosować w energetyce. Zgodnie z nowelizacją uchwaloną przez Sejm w dniu 22 czerwca br., drewno energetyczne to „surowiec drzewny, który ze względu na cechy jakościowo-wymiarowe i fizyko-chemiczne posiada obniżoną wartość techniczną i użytkową uniemożliwiającą jego przemysłowe wykorzystanie”.

Wprowadzenie tego terminu zastępuje jednocześnie stosowane wcześniej pojęcie drewna pełnowartościowego, które zdaniem autorów ostatniej nowelizacji ustawy o OZE było nieprecyzyjne.

Wprowadzenie do ustawy o OZE takiej definicji ma, zdaniem jej autorów, umożliwić wykorzystanie w energetyce drewna, które ze względu na gorszą jakość i tak nie nadawałoby się do wykorzystania w innych sektorach przemysłu. Definicja drewna energetycznego zawarta w ustawie o OZE jest jednak mało precyzyjna i parametry takiego drewna trzeba dookreślić w rozporządzeniu.

Projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych cech jakościowo-wymiarowych i fizyko-chemicznych drewna energetycznego skierowało właśnie do konsultacji publicznych Ministerstwo Środowiska.

Rozporządzenie ogranicza drewno energetyczne do drewna pozyskanego w lasach, zaliczając do niego „drewno małowymiarowe; pozostałości drzewne po wycince i wyróbce surowca drzewnego; karpinę; drewno które zostało poddane długotrwałemu składowaniu; pozyskane z użytkowania plantacji energetycznych, a także pozyskane z użytkowania krzewostanów”.

W rozporządzeniu jest ponadto mowa m.in. "o innych surowcach drzewnych nadających się na cele energetyczne". Chodzi w "drewno zdeformowane pod względem kształtu, nadmiernie przesycone substancjami żywicznymi, zdeprecjonowane biodegradacyjnie lub abiotycznie w fazie wzrostu drzew, a także na skutek długotrwałego przelegiwania po pozyskaniu w lesie lub na składnicach drewna".

Do drewna energetycznego MŚ chce ponadto zaliczyć "rozdrobniony lub pozostający w stanie nierozdrobnionym surowiec drzewny i materiał roślinny zbudowany głównie z tkanki drzewnej, pozyskany w kraju lub za granicą", w tym "elementy drewniane po rozbiórce obiektów wielkogabarytowych oraz małej architektury", a także "elementy wyposażenia wnętrz wycofywane z eksploatacji wskutek zużycia fizycznego lub moralnego", o ile spełniają określone w rozporządzeniu cechy jakościowo-wymiarowe i fizyko-chemiczne. 

Wyznaczenie parametrów w rozporządzeniu pozwoli spełnić warunek, aby zgodnie z definicją, zawartą w ustawie o odnawialnych źródłach energii, jako drewno energetyczne zaliczane było tylko drewno o obniżonej wartości technicznej i użytkowej, uniemożliwiającej jego przemysłowe wykorzystanie – uzasadnia Ministerstwo Środowiska. – Szczegółowe określenie parametrów drewna wykorzystywanego w odnawialnych źródłach energii przyczyni się do lepszej weryfikacji przysługujących z ww. ustawy świadczeń dla wytwórców tej energii wykorzystujących biomasę pochodzenia leśnego – zapewnia resort środowiska.

W uzasadnieniu rozporządzenia MŚ tłumaczy, że wykorzystanie drewna do celów energetycznych pomoże Polsce wypełnić cele w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. 

Wpisanie do ustawy o OZE definicji drewna energetycznego wywołało wiele kontrowersji już na etapie prac nad tą regulacją. Przedstawiciele branż, które korzystają z drewna, podkreślali obawy, że szersze wykorzystanie drewna przez energetykę wywinduje jego ceny i pogorszy ich konkurencyjność.

– Zakwalifikowanie drewna posuszowego jako drewna energetycznego oraz ponowne dopuszczenie do niekontrolowanego jego spalania w elektrowniach (jakie miało miejsce w poprzednim okresie), powiększy deficyt drewna. Spowoduje to z kolei ograniczenie w produkcji w przemyśle i przełoży się na ograniczenie wielu miejsc pracy w krajowym przemyśle drzewnym – oceniał Kronospan, największy krajowy producent płyt drewnopochodnych. 

Zapisów o drewnie energetycznym broniły natomiast Lasy Państwowe. Więcej na ten temat w artykule: Kontrowersje wokół nowej definicji drewna energetycznego w ustawie o OZE.

Projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych cech jakościowo-wymiarowych i fizyko-chemicznych drewna energetycznego jest dostępny pod tym linkiem.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
cesar |
Kur...na bedzie sobie mozna wybrac kolor forniru. Nie mowiac o klejach, lakierach i innym syfie chemicznym uzywanym w produkcji mebli. Najpierw niech spala wszystkie biazerie i meble z gabinetow politykow. Niech siedza i pracuja na golych podlogach (parkiety tez nalezy spalic). A tak na serio to cala chemia pojdzie kominem do atmosfery.
ksawer |
mój sąsiad Sołtys z Wiktorowic woj małopolskie pali sobie podkładami kolejowymi i nikt nic mu nie robi....
Seb |
bo to są nasze prawdziwe Narodowe Nośniki Energii : miał węglowy, węgiel brunatny 50% wilgotności, odpady meblarskie, z produkcji płyt OSB itp, plastikowe butelki, drewno z parków narodowych, podkłady kolejowe i tak dalej.
ziko |
co za bzdura w elektrowniach można spalać każdy rodzaj drewna tylko co to ma wspólnego z energią odnawialną
1122 |
Cena drewna pójdzie w górę i będzie to nieopłacalne.
Katy |
Hm, no ciekawe. Coraz więcej nowości, chociaż ja preferuję te nowinki związane z fotowoltaiką, bo na niej oszczędzam :)

Giełda OZE

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...

Sprzedam 600 kW PV na dachu

Sprzedam spółkę celową. 600 kW PV na dachu z przyznaną dotacją i wygraną aukcją. czytaj dalej...

Biogazownię rolniczą

Sprzedam biogazownię rolniczą o mocy 0,8 MWh czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...