MŚ wskazało, jakie drewno będzie można spalać w elektrowniach

MŚ wskazało, jakie drewno będzie można spalać w elektrowniach
Fot. spDuchamp, flickr cc
REKLAMA

Drewno energetyczne. Ministerstwo Środowiska skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych cech jakościowo-wymiarowych i fizyko-chemicznych drewna energetycznego. Przygotowanie tego rozporządzenia wynika z ostatniej nowelizacji ustawy o OZE, której autorzy wprowadzili definicję tzw. drewna energetycznego, czyli drewna, które będzie mogła spalać energetyka. Do tej kategorii mają zaliczać się m.in. "elementy wyposażenia wnętrz wycofywane z eksploatacji wskutek zużycia fizycznego lub moralnego".

Ostatnia nowelizacja ustawy o OZE rozszerza definicję drewna, które będzie można zastosować w energetyce. Zgodnie z nowelizacją uchwaloną przez Sejm w dniu 22 czerwca br., drewno energetyczne to „surowiec drzewny, który ze względu na cechy jakościowo-wymiarowe i fizyko-chemiczne posiada obniżoną wartość techniczną i użytkową uniemożliwiającą jego przemysłowe wykorzystanie”.

Wprowadzenie tego terminu zastępuje jednocześnie stosowane wcześniej pojęcie drewna pełnowartościowego, które zdaniem autorów ostatniej nowelizacji ustawy o OZE było nieprecyzyjne.

Wprowadzenie do ustawy o OZE takiej definicji ma, zdaniem jej autorów, umożliwić wykorzystanie w energetyce drewna, które ze względu na gorszą jakość i tak nie nadawałoby się do wykorzystania w innych sektorach przemysłu. Definicja drewna energetycznego zawarta w ustawie o OZE jest jednak mało precyzyjna i parametry takiego drewna trzeba dookreślić w rozporządzeniu.

Projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych cech jakościowo-wymiarowych i fizyko-chemicznych drewna energetycznego skierowało właśnie do konsultacji publicznych Ministerstwo Środowiska.

Rozporządzenie ogranicza drewno energetyczne do drewna pozyskanego w lasach, zaliczając do niego „drewno małowymiarowe; pozostałości drzewne po wycince i wyróbce surowca drzewnego; karpinę; drewno które zostało poddane długotrwałemu składowaniu; pozyskane z użytkowania plantacji energetycznych, a także pozyskane z użytkowania krzewostanów”.

W rozporządzeniu jest ponadto mowa m.in. "o innych surowcach drzewnych nadających się na cele energetyczne". Chodzi w "drewno zdeformowane pod względem kształtu, nadmiernie przesycone substancjami żywicznymi, zdeprecjonowane biodegradacyjnie lub abiotycznie w fazie wzrostu drzew, a także na skutek długotrwałego przelegiwania po pozyskaniu w lesie lub na składnicach drewna".

Do drewna energetycznego MŚ chce ponadto zaliczyć "rozdrobniony lub pozostający w stanie nierozdrobnionym surowiec drzewny i materiał roślinny zbudowany głównie z tkanki drzewnej, pozyskany w kraju lub za granicą", w tym "elementy drewniane po rozbiórce obiektów wielkogabarytowych oraz małej architektury", a także "elementy wyposażenia wnętrz wycofywane z eksploatacji wskutek zużycia fizycznego lub moralnego", o ile spełniają określone w rozporządzeniu cechy jakościowo-wymiarowe i fizyko-chemiczne. 

Wyznaczenie parametrów w rozporządzeniu pozwoli spełnić warunek, aby zgodnie z definicją, zawartą w ustawie o odnawialnych źródłach energii, jako drewno energetyczne zaliczane było tylko drewno o obniżonej wartości technicznej i użytkowej, uniemożliwiającej jego przemysłowe wykorzystanie – uzasadnia Ministerstwo Środowiska. – Szczegółowe określenie parametrów drewna wykorzystywanego w odnawialnych źródłach energii przyczyni się do lepszej weryfikacji przysługujących z ww. ustawy świadczeń dla wytwórców tej energii wykorzystujących biomasę pochodzenia leśnego – zapewnia resort środowiska.

W uzasadnieniu rozporządzenia MŚ tłumaczy, że wykorzystanie drewna do celów energetycznych pomoże Polsce wypełnić cele w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. 

Wpisanie do ustawy o OZE definicji drewna energetycznego wywołało wiele kontrowersji już na etapie prac nad tą regulacją. Przedstawiciele branż, które korzystają z drewna, podkreślali obawy, że szersze wykorzystanie drewna przez energetykę wywinduje jego ceny i pogorszy ich konkurencyjność.

– Zakwalifikowanie drewna posuszowego jako drewna energetycznego oraz ponowne dopuszczenie do niekontrolowanego jego spalania w elektrowniach (jakie miało miejsce w poprzednim okresie), powiększy deficyt drewna. Spowoduje to z kolei ograniczenie w produkcji w przemyśle i przełoży się na ograniczenie wielu miejsc pracy w krajowym przemyśle drzewnym – oceniał Kronospan, największy krajowy producent płyt drewnopochodnych. 

Zapisów o drewnie energetycznym broniły natomiast Lasy Państwowe. Więcej na ten temat w artykule: Kontrowersje wokół nowej definicji drewna energetycznego w ustawie o OZE.

Projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych cech jakościowo-wymiarowych i fizyko-chemicznych drewna energetycznego jest dostępny pod tym linkiem.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
cesar |
Kur...na bedzie sobie mozna wybrac kolor forniru. Nie mowiac o klejach, lakierach i innym syfie chemicznym uzywanym w produkcji mebli. Najpierw niech spala wszystkie biazerie i meble z gabinetow politykow. Niech siedza i pracuja na golych podlogach (parkiety tez nalezy spalic). A tak na serio to cala chemia pojdzie kominem do atmosfery.
ksawer |
mój sąsiad Sołtys z Wiktorowic woj małopolskie pali sobie podkładami kolejowymi i nikt nic mu nie robi....
Seb |
bo to są nasze prawdziwe Narodowe Nośniki Energii : miał węglowy, węgiel brunatny 50% wilgotności, odpady meblarskie, z produkcji płyt OSB itp, plastikowe butelki, drewno z parków narodowych, podkłady kolejowe i tak dalej.
ziko |
co za bzdura w elektrowniach można spalać każdy rodzaj drewna tylko co to ma wspólnego z energią odnawialną
1122 |
Cena drewna pójdzie w górę i będzie to nieopłacalne.
Katy |
Hm, no ciekawe. Coraz więcej nowości, chociaż ja preferuję te nowinki związane z fotowoltaiką, bo na niej oszczędzam :)

Giełda OZE

Sprzedam inwestycję wiatrową

Sprzedam elektrownie wiatrową. roczna produkcja ok 3500 MWh. atrakcyjna cena. czytaj dalej...

kupie projekt

Zdecydowanie kupię projekt elektrowni wiatrowej pod Vestasa V90, V80 lub Enercona E66 lub E70 czytaj dalej...

Projekt z pozwoleniem PV 499kW świetokrzyskie

Projekt z pozwoleniem na budowę, decyzja środowiskową, opłaconym przyłączem. gotowa dokumentacja do czytaj dalej...

Dotacje w Wielkopolsce na OZE

Do końca sierpnia jest szansa dla przedsiębiorców na Zdobycie Dotacji na OZE. Zdecydowanych przedsię czytaj dalej...