Rząd chce podwoić moc biogazowni rolniczych

Rząd chce podwoić moc biogazowni rolniczych
Biogazownia rolnicza w Brzeżnie. Foto. Polskie Stowarzyszenie Producentów Biogazu Rolniczego
REKLAMA

Po 11 latach rozwoju łączna moc biogazowni rolniczych w Polsce przekroczyła właśnie 100 MW. Jednak w ciągu kolejnych czterech lat ta wielkość ma się podwoićwynika z planów Ministerstwa Energii co do przyszłorocznej aukcji dla odnawialnych źródeł energii, do których dotarł portal WysokieNapiecie.pl.

W ubiegłym tygodniu w podlaskim Krasowie-Częstkach została oficjalnie otwarta kolejna biogazownia rolnicza w Polsce. Zakład o mocy 700 kW będzie przerabiał rocznie 34 tys. ton substratów rolniczych ─ głównie kiszonki kukurydzy i gnojowicy ─ na ciepło i energię elektryczną dostarczaną ok. 6 tys. okolicznych mieszkańców. Zakład zatrudni przy tym bezpośrednio siedmiu pracowników, pozwoli dodatkowo zarobić lokalnym rolnikom i wesprze budżet gminy.

Niezrealizowane plany

Tego typu instalacji od 2005 roku, a więc wejścia w życie systemu wsparcia tzw. zielonymi certyfikatami, powstało w Polsce 93 o łącznej mocy 102 MW ─ wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki. Moc wszystkich biogazowni (wliczając także te korzystające z biogazu wychwytywanego na wysypiskach śmieci oraz w oczyszczalniach ścieków) wynosi 233 MW. Zgodnie z rządowymi planami rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE) sprzed siedmiu lat do końca tego roku miało ich być w sumie 280 MW, a do końca 2020 roku już 980 MW.

Realizację tych planów miał wspierać, przygotowany przez PSL, rządowy program „Biogazownia w każdej gminie” z 2010 roku, zakładający budowę w Polsce nawet 2 tys. samych tylko biogazowni rolniczych do 2020 roku. Efekty jego realizacji do tej pory są nader skromne.

Przesądził o tym model wsparcia OZE ─ w którym wszystkie technologie otrzymywały za swoją produkcję takie samo wynagrodzenie zielonymi certyfikatami. Inwestorzy preferowali więc te najtańsze ─ współspalanie biomasy z węglem (koszt produkcji energii to ok. 260-300 zł/MWh) oraz turbiny wiatrowe (340-380 zł/MWh) w stosunku do relatywnie drogiej energii z biogazu rolniczego (od ok. 300-350 zł/MWh przy wykorzystywaniu odpadów do ponad 500 zł/MWh przy wykorzystywaniu dużej ilości kiszonki kukurydzy). W dodatku wraz ze spadkiem cen zielonych certyfikatów na giełdzie (z 300 zł/MWh w 2012 roku do 40 zł/MWh obecnie) pierwsze biogazownie zaczęły przynosić straty i zainteresowanie budową kolejnych stopniało.

Wyzwanie przed rządem

Sytuacja ma się jednak zmienić. Z informacji portalu WysokieNapiecie.pl wynika, że rząd planuje zakontraktować na przyszłorocznej aukcji OZE (ten system wsparcia zastąpi niestabilne wsparcie zielonymi certyfikatami, z góry określonym poziomem wsparcia na 15 lat) ok. 100 MW mocy w biogazowniach rolniczych (o tym jakie jeszcze moce w innych technologiach rząd planuje zakontraktować pisaliśmy w Obserwatorze Legislacji Energetycznej). Inwestorzy, którzy wygrają aukcję (najniższym oczekiwanym poziomem wsparcia) będą mieć cztery lata na wybudowanie instalacji. Można się spodziewać, że na kolejnych aukcjach w 2018 i 2019 roku rząd zakontraktuje następne wolumeny „zielonej” energii z biogazowni rolniczych.

Jednak plany dojścia do 980 MW mocy w biogazowniach do 2020 roku wydają się już bardzo trudne do zrealizowania. Moc biogazowni przy oczyszczalniach ścieków wzrosła w tym roku zaledwie o 4 MW, a biogazowni na wysypiskach śmieci zmniejszyła się o 1 MW (ta część branży zaczyna już bankrutować z powodu niskich cen zielonych certyfikatów). Cały, przewidywany do 2020 roku wzrost o 750 MW musiałby zatem zostać zrealizowany przez biogazownie rolnicze.

Jaka jest szansa dla inwestorów? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Master |
I co z tego jak każdy się boi po tym co zrobili z OZE Budujemy biogazownie na śląsku, wszystko dograne, rentowność kapitalna przy założeniu ceny minimalnej, a chętnych do wykupienia udziałów brakuje, i budowa póki co stoi Eh te leśne dziady
małpi kraj |
Pitolenie dla wiwatu. A PKO BP dostaje odgórne wytyczne, że wstrzymuje finansowanie cokolwiek związanego z OZE, w tym biogazownie, a przecież bez kredytowania praktycznie żaden tego typu projekt nie powstanie. Tym się powinno gramwzielone.pl zainteresować i opisać jak to rząd i podległe jemu instytucje kopią się po kostkach.
Master |
Jak będziesz miał biznesplan z dobrym zyskiem i wygraną aukcję to Ci się banki same będą zgłaszały, do mnie się zgłaszają, ale brakuje mi wkładu własnego, wiatraki mnie wyssały
torf |
100 MW... przecież to jak kropla w morzu jeżeli popatrzymy na wielkość naszego kraju i potencjał jaki ciągle jest nie wykorzystany w kwestii produkcji biogazu, choćby w oczyszczalniach ścieków.
OZE GENESIS |
Zaczęło się kupowanie głosów wyborców na wsi.
Paweł |
@OZE Genesis Już widzę, jak wyborcy rządzących na wsi zabijają się o to, kto wyłoży te kilkanaście mln na jeden z kilkudziesięciu projektów biogazowych, które mają powstać :)
ibiogazownikiwiatrakowiec |
My prawdziwi rolnicy z pokolenia na pokolenie zbudowalismy jako spółka 3 nowe nowoczesne turbiny wiatrowe na naszych polach w naszej Gminie .Potem jako grupa inicjatywna zainwestowalisy z inną wiekszą spółką rolników biogazownie jedną z większych w Polsce.Najpierw walczylismy o jej ekonomiczne przetrwanie , bo opłacalność była tragiczna z powodu złej polityki państwa , teraz po wielu latach się poprawiło , to znowu urosły bariery nie do pokonania w produkcji OZE z wiatru. Tyle lat budujemy inwestujemy i ciągle mamy pusto w kieszeni nie z własnej winy .JAK ZAUFAĆ PAŃSTWU , JAK ZAUFAĆ POLSCE. Stawiano nas za wzór przedsiebiorczosci na wsi .za wzór pracowitości i konsekwencji. Mówiono że jestesmy solą tej ziemi osiągając nagrody i wyróznienia na szeblach wojewódzkich i krajowych.Nagradzani przez wszystkich prezydentów Polski po Wałęsie.Dziś znienawidzeni za to że jetesmy włascicielami wiatraków. Zabrano nan dochody obarczono podatkiem od nieruchomości i teraz czeka się aż oddamy swoją krwawice za złotówke. Jesli ktoś chce inwestować to radze się zastanowić, bo tu zmienia sie zasady gry w czasie gry.Niepewnośc zabija i destabilizuje oraz zniechęcaDziś przebić się do mediów i posłow by pokazac problem jest niezmiernie trudno. poskarzyć możemy sie tylko Panu Bogu.Wiem znależlismy sie przypadkowo w tym worku ,który jest do zatopienia....ale czyż nie walczy się o kazde życie ? GDZIE JEST MINISTER ROLNICTWA? CZY MINISTER ENERGII NIE ZNA PROBLEMU ROZPROSZONYCH ŻRÓDEŁ ENERGII? GDZIE JEST MINISTER ROZWOJU CZY NIE DOSTAŁ OD NAS PISMA PODNOSZĄCEGO PROBLEM? STAWIA NA ROZWÓJ GOSPODARKI A ZWIJA JĄ W BRANŻY OZE z wiatraków ZAMYKAJĄC IM PRZED NOSEM FURTKĘ DO PRZEJSCIA ZE STAREGO NIEWYDOLNEGO SYSTEMU ZIELONYCH CERTYFIKATÓW DO AUKCJII..pozdrawiam TAKI TO KRAJ W KTÓRYM NIE WARTO INWESTOWAĆ problemy właścicieli oze były są i będą bo inwestorze zależny jestes od wielu czynników i polityki nie od siebie.
leo |
Niemcy mają realnie 4500 MW w biogazie pracując głównie na kiszonce z kukurydzy. W Polsce tyle można wyciągnąć bez problemu tylko na samych tylko bioodpadach - bez udziału dedykowanych roślin energetycznych. Jakby dołożyć kiszonki (a mamy powierzchnię rolniczą większą niż Niemcy) to by można było mieć nawet 9000 MW - ale lepiej nie kopiować niemieckiego scenariusza. W każdym razie - rząd, gdyby tylko chciał wreszcie stworzyć korzystne warunki dla rozwoju biogazowni (cena referencyjna już jest, teraz tylko aukcje są potrzebne), to może mieć w 5 lat 2000-3000 MW w biogazie rolniczym, wytwarzanym na terenach wiejskich z różnych bioodpadów. Tchórzewski, Szyszko, Jurgiel i Morawiecki wreszcie powinni wreszcie ruszyć ten sektor - każdy z tych ministrów powinien być tym zainteresowany.
Wodan |
Czas na oddzielenie Warszawy od Polski. Niech oni tam w swoim ksiestwie dalej certyfikuja.....
Pozdrawiam |
Towarzyszu Rolniku! Każda tona gnoju, przekazana do biogazowni - to bardzo mocny cios, w energetykę zachodnią.

Giełda OZE

Sprzedam inwestycję wiatrową

Sprzedam elektrownie wiatrową. roczna produkcja ok 3500 MWh. atrakcyjna cena. czytaj dalej...

kupie projekt

Zdecydowanie kupię projekt elektrowni wiatrowej pod Vestasa V90, V80 lub Enercona E66 lub E70 czytaj dalej...

Projekt z pozwoleniem PV 499kW świetokrzyskie

Projekt z pozwoleniem na budowę, decyzja środowiskową, opłaconym przyłączem. gotowa dokumentacja do czytaj dalej...

Dotacje w Wielkopolsce na OZE

Do końca sierpnia jest szansa dla przedsiębiorców na Zdobycie Dotacji na OZE. Zdecydowanych przedsię czytaj dalej...