Błękitne certyfikaty na TGE. Duży wzrost obrotów

Błękitne certyfikaty na TGE. Duży wzrost obrotów
Biogazownia rolnicza w Kisielicach. Źródło: youtube.com
REKLAMA

We wrześniu br. na Towarowej Giełdzie Energii rozpoczęto notowania praw majątkowych przysługujących za produkcję energii w biogazowniach rolniczych, czyli tzw. błękitnych certyfikatów. Początkowo handel nimi nie cieszył się dużym zainteresowaniem. Ta sytuacja ostatnio się jednak zmieniła.

Uruchomienie notowań błękitnych certyfikatów to efekt wydzielenia w ostatniej nowelizacji ustawy o OZE osobnego obowiązku zakupu praw majątkowych przysługujących producentom energii w biogazowniach rolniczych. W ten sposób rząd postanowił pomóc jeszcze w tym roku operatorom biogazowni, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej wobec drastycznego spadku ceny zielonych certyfikatów.

Zgodnie z zapisami nowelizacji ustawy o OZE, która weszła w życie 1 lipca 2016 r., w II półroczu 2016 r. zostaje wydzielony obowiązek zakupu świadectw pochodzenia energii  z biogazowni rolniczych i wyniesie on 0,65 proc. W zakresie zakupu świadectw z pozostałych OZE obowiązek wyniesie w tym czasie 14,35 proc. W tej drugiej puli mieszczą się razem certyfikaty za produkcję energii z farm wiatrowych, elektrowni biomasowych, wodnych czy fotowoltaicznych, a także ze współspalania.

Jak wynika z przyjętego niedawno rozporządzenia Ministerstwa Energii, w przyszłym roku obowiązek w zakresie energii z biogazu ma wynosić 0,6 proc. przy obowiązku na poziomie 15,4 proc. dla pozostałych OZE.

Pierwsze, wrześniowe notowania błękitnych certyfikatów (instrument PMOZE-BIO) na Towarowej Giełdzie Energii nie zaowocowały wieloma transakcjami. Ta sytuacja zmieniła się jednak w październiku.

TGE informuje, że w drugim miesiącu notowań znacznie wzrósł wolumen obrotu dla instrumentu PMOZE-BIO. Wyniósł on w październiku 37 359 MWh, co oznacza blisko pięciokrotny wzrost względem września. Prawie polowa obrotu przypadła na sesje giełdowe, na których cena średnioważona wyniosła 287,44 zł/MWh (wzrost o 9,77 zł/MWh).

Tymczasem podczas pierwszego notowania w listopadzie, w ubiegły czwartek, średnia cena błękitnych certyfikatów wyniosła 292,96 zł/MWh w notowaniach sesyjnych oraz 290 zł/MWh w notowaniach pozasesyjnych.

W pierwszym przypadku zawarto transakcje odpowiadające produkcji 2 702 MWh energii elektrycznej – a w drugim 2 000 MWh. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
master |
Biogaz wygrywa, pytanie jak długo będzie w łasce
leo |
@master - tu nie o laskę chodzi, ale o zdrowy rozsądek. Biogazownie przerabiają odpady emitujące smród, gazy cieplarniane i zanieczyszczające środowisko, produkują STABILNIE energię, dają non stop pracę ludziom (typowa biogazownia: 8-10 osób zatrudnionych) i pracę polskim firmom (budowa i serwis to w 80% polskie firmy budowlane, energetyczne, biotechnologiczne, księgowe).
exx |
do leo.. ja mam znajomych co maja biogazownie 9 km od domu... taki smrod ze masakra... obok stoja wiatraki i nikomu nie przeszkadzaja a na biogazownie sa protesty.. na spotaknia z wlasiciclami biogazowni gdzie mieszkancy robia spotakania sala gimnastyczna to za malo.. ludzie maja dosyc smrodu 24 h na dobe
leo |
@exx - a ja znam dziesiątki przykładów w Polsce i tysiące w Niemczech, gdzie biogazownie pracują przy oborach, chlewniach, gorzelniach czy przetwórniach i redukują smród odpadów z okropnego do praktycznie obojętnego. Jeden idiota źle zarządzający biogazownią nie zmienia faktu, że biogazownie są instalacjami, które służą do przetworzenia bioodpadów celem zmniejszenia ich odoru, a także obciążenia środowiska wyrażonego w BZT5 i ChZT.
SPS |
Czy ktoś pokusił się o kalkulację aktualnego popytu i przewidywanej podaży bł. certyfikatów? Będzie to rzutowało w sposób bezpośredni na cenę, choć jako pewnik trzeba przyjąć, że rządzący będą ciągle manipulować współczynnikiem umarzania...

Giełda OZE

Przyłącze dla Pv 350 mw

Posiadamy do sprzedania wolne moce przyłączeniowe na Ukrainie wraz z działką pod PV . Wielkość przy czytaj dalej...

Szukamy działek do wydzierżawienia pod Farmy Fotowoltaiczne PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV. Wymagana powierzchnia działki min 2 ha oraz brak czytaj dalej...

Firma monterska

Doświadczona ekipy monterskie nawiążą współpracę przy montażach systemów fotowoltaicznych. Zapraszam czytaj dalej...

ZLECĘ PRZYGOTOWANIE PROJEKTÓW PV

Zlecę development projektów farm fotowoltaicznych do 1 MW od wyszukania lokalizacji do pozwolenia na czytaj dalej...