Błękitne certyfikaty na TGE. Duży wzrost obrotów

Błękitne certyfikaty na TGE. Duży wzrost obrotów
Biogazownia rolnicza w Kisielicach. Źródło: youtube.com
REKLAMA

We wrześniu br. na Towarowej Giełdzie Energii rozpoczęto notowania praw majątkowych przysługujących za produkcję energii w biogazowniach rolniczych, czyli tzw. błękitnych certyfikatów. Początkowo handel nimi nie cieszył się dużym zainteresowaniem. Ta sytuacja ostatnio się jednak zmieniła.

Uruchomienie notowań błękitnych certyfikatów to efekt wydzielenia w ostatniej nowelizacji ustawy o OZE osobnego obowiązku zakupu praw majątkowych przysługujących producentom energii w biogazowniach rolniczych. W ten sposób rząd postanowił pomóc jeszcze w tym roku operatorom biogazowni, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej wobec drastycznego spadku ceny zielonych certyfikatów.

Zgodnie z zapisami nowelizacji ustawy o OZE, która weszła w życie 1 lipca 2016 r., w II półroczu 2016 r. zostaje wydzielony obowiązek zakupu świadectw pochodzenia energii  z biogazowni rolniczych i wyniesie on 0,65 proc. W zakresie zakupu świadectw z pozostałych OZE obowiązek wyniesie w tym czasie 14,35 proc. W tej drugiej puli mieszczą się razem certyfikaty za produkcję energii z farm wiatrowych, elektrowni biomasowych, wodnych czy fotowoltaicznych, a także ze współspalania.

Jak wynika z przyjętego niedawno rozporządzenia Ministerstwa Energii, w przyszłym roku obowiązek w zakresie energii z biogazu ma wynosić 0,6 proc. przy obowiązku na poziomie 15,4 proc. dla pozostałych OZE.

Pierwsze, wrześniowe notowania błękitnych certyfikatów (instrument PMOZE-BIO) na Towarowej Giełdzie Energii nie zaowocowały wieloma transakcjami. Ta sytuacja zmieniła się jednak w październiku.

TGE informuje, że w drugim miesiącu notowań znacznie wzrósł wolumen obrotu dla instrumentu PMOZE-BIO. Wyniósł on w październiku 37 359 MWh, co oznacza blisko pięciokrotny wzrost względem września. Prawie polowa obrotu przypadła na sesje giełdowe, na których cena średnioważona wyniosła 287,44 zł/MWh (wzrost o 9,77 zł/MWh).

Tymczasem podczas pierwszego notowania w listopadzie, w ubiegły czwartek, średnia cena błękitnych certyfikatów wyniosła 292,96 zł/MWh w notowaniach sesyjnych oraz 290 zł/MWh w notowaniach pozasesyjnych.

W pierwszym przypadku zawarto transakcje odpowiadające produkcji 2 702 MWh energii elektrycznej – a w drugim 2 000 MWh. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
master |
Biogaz wygrywa, pytanie jak długo będzie w łasce
leo |
@master - tu nie o laskę chodzi, ale o zdrowy rozsądek. Biogazownie przerabiają odpady emitujące smród, gazy cieplarniane i zanieczyszczające środowisko, produkują STABILNIE energię, dają non stop pracę ludziom (typowa biogazownia: 8-10 osób zatrudnionych) i pracę polskim firmom (budowa i serwis to w 80% polskie firmy budowlane, energetyczne, biotechnologiczne, księgowe).
exx |
do leo.. ja mam znajomych co maja biogazownie 9 km od domu... taki smrod ze masakra... obok stoja wiatraki i nikomu nie przeszkadzaja a na biogazownie sa protesty.. na spotaknia z wlasiciclami biogazowni gdzie mieszkancy robia spotakania sala gimnastyczna to za malo.. ludzie maja dosyc smrodu 24 h na dobe
leo |
@exx - a ja znam dziesiątki przykładów w Polsce i tysiące w Niemczech, gdzie biogazownie pracują przy oborach, chlewniach, gorzelniach czy przetwórniach i redukują smród odpadów z okropnego do praktycznie obojętnego. Jeden idiota źle zarządzający biogazownią nie zmienia faktu, że biogazownie są instalacjami, które służą do przetworzenia bioodpadów celem zmniejszenia ich odoru, a także obciążenia środowiska wyrażonego w BZT5 i ChZT.
SPS |
Czy ktoś pokusił się o kalkulację aktualnego popytu i przewidywanej podaży bł. certyfikatów? Będzie to rzutowało w sposób bezpośredni na cenę, choć jako pewnik trzeba przyjąć, że rządzący będą ciągle manipulować współczynnikiem umarzania...

Giełda OZE

Monter instalacji PV poszukuje zleceń.

Jesteśmy grupą monterską składającą się z ośmiu osób, wykonujemy instalacje zarówno mikro, oraz duże czytaj dalej...

Ukraina - Projekty Wiatrowe

Sprzedam Dwie spółki celowe posiadające prawomocne pozwolenie na budowę (nadanie przez radę gminy) - czytaj dalej...

Turbiny Wiatrowe, Projekty, Budowa i Finansowanie

Vestas, Enercon - Turbiny, Projekty zgodne z Ustawą Odległościową, "Realizacje pod klucz" czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...