Biogazownie niechętne na przejście do aukcji?

Biogazownie niechętne na przejście do aukcji?
Foto. Polskie Stowarzyszenie Producentów Biogazu
REKLAMA

Właściciele biogazowni rolniczych, wśród których wielu znalazło się w sytuacji finansowej grożącej bankructwem mają zyskać możliwość przejścia do potencjalnie korzystniejszego i stabilniejszego systemu aukcyjnego. Okazuje się jednak, że nie wszyscy chcą z takiej możliwości skorzystać. Cytowani przez "Rzeczpospolitą” eksperci z branży OZE podkreślają jednak, że takie myślenie może być krótkowzroczne.

Ostatnia nowelizacja ustawy o OZE wprowadziła szereg preferencji dla właścicieli biogazowni rolniczych. W nowym systemie wsparcia wydzielono dla nich osobny koszyk aukcyjny, a także ustalono minimalną cenę za sprzedaż energii, jaka może zostać uzyskana w aukcji. Takich preferencji nie przyznano żadnej innej technologii OZE.

Ministerstwo Energii chce jeszcze w tym roku przeprowadzić osobne aukcje dla biogazowni – w tym dla nowych projektów, ale także dla biogazowni, które uruchomiono wcześniej i które uzyskają możliwość przejścia z systemu zielonych certyfikatów do systemu aukcyjnego.

Ostatnie zmiany w regulacjach dla biogazowni z pewnością zwiększyły zainteresowanie tego rodzaju inwestycjami. Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego (UPEBI) szacuje, że obecnie złożono już około 600–700 wniosków o wydanie decyzji środowiskowych dla biogazowni rolniczych, a w zaawansowanej fazie znajduje się zaś 120 projektów

W przyszłym roku o wsparcie w ramach aukcji starać się może 120–150 biogazowni. Kolejne lata będą podobne – branża może zgłaszać do 150 projektów rocznie – komentuje cytowana przez "RZ” Sylwia Koch-Kopyszko z UPEBI.

W ustawie o OZE przewidziano również preferencje dla dotychczas zbudowanych biogazowni, które działają w systemie zielonych certyfikatów. Wydzielono osobny obowiązek zakupu certyfikatów z biogazowni, co przełożyło się od razu na wzrost ich cen. Pokazują to notowania na Towarowej Giełdzie Energi. Zielone certyfikaty, z których nadal mogą korzystać właściciele pozostałych technologii OZE, sprzedawane są na TGE po cenie zbliżonej już do 30 zł/MWh, co dla wielu producentów zielonej energii jest poziomem zbyt niskim, aby utrzymać płynność i spokojnie spłacać zaciągnięte kredyty.

Tymczasem osobne certyfikaty (tzw. błękitne), wydawane właścicielom biogazowni rolniczych, sprzedawane są na TGE po cenach sięgających 280-290 zł/MWh. Dodatkowo korzystnie na cenę błękitnych certyfikatów może wpłynąć przejście części biogazowni do systemu aukcyjnego i w efekcie zmniejszenie podaży tych certyfikatów.

Właśnie taka, nowa dla producentów energii z biogazu sytuacja część z nich może zniechęcić do przejścia do aukcji. Uzyskana cena za błękitne certyfikaty oraz przychody ze sprzedaży energii i ewentualnie certyfikatu przysługującego za produkcję energii w kogeneracji może okazać się w ich kalkulacjach korzystniejszym rozwiązaniem.

"Rzeczpospolita” powołuje się na dane UPEBI, zgodnie z którymi zainteresowanie przejściem do aukcji wyraża ok. 65 proc. z działających w Polsce niemal 100 biogazowni.

Cytowany przez "RZ” Michał Ćwil, wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej, ocenia, że do nowego systemu może przejść tylko połowa uprawnionych do tego biogazowni rolniczych.

Obecnie w "starym” systemie właściciel biogazowni może zarobić na energii ok. 560 zł/MWh, sprzedając – obok błękitnych certyfikatów (280 zł/MWh) – także energię (ok. 170 zł/MWh) oraz certyfikat kogeneracyjny (ok. 110 zł/MWh).

"RZ” podkreśla, że przejście do systemu aukcyjnego wiąże się z ryzykiem uzyskania niższej ceny, co może być efektem konkurencji ze strony innych podmiotów startujących w aukcji, a ponadto właściciele biogazowni będą zobowiązani do odliczenia uzyskanej pomocy inwestycyjnej. Taka sytuacja może dotyczyć wielu podmiotów, ponieważ wiele biogazowni zbudowano z wykorzystaniem dotacji.

Michał Ćwil szacuje, że uwzględnienie dotacji może oznaczać konieczność obniżenia ceny uzyskanej w aukcji o ok. 100 zł/MWh i wówczas uzyskana cena może wynieść np. ok. 450 zł/MWh.

Z drugiej strony sytuacja na rynku certyfikatów może ponownie zmienić się na niekorzyść producentów energii z biogazu. – Błękitne certyfikaty, tak jak zielone, zależne są nie tyle od rynku, ile od kaprysów ustawodawcy i ministra energii, którzy zmieniając wielkość obowiązków, kształtują popyt na prawa do certyfikatów – zaznacza "RZ”.

Link do artykułu w "Rzeczpospolitej” 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
WTF |
Zielone certyfikaty już po 20zł haha Ciemny lud kupił i zaufał rządowym obiecankom cacankom! Tak samo jak ciemny lud kupił że dostanie przez 18 lat na dziecko +500...
elektryk |
@WTF - tak to jest robić chory biznes oparty na unijnych dotacjach. Przytłaczająca większość start-up'ów i firm-krzaków, które dostały dotacje na rozwój i innowacje w ostatnich latach ze środków unijnych - już nie istnieje. Tylko biznes, który opłaca się bez dotacji, jest zdrowy i ma szansę na szybki rozwój.
elektryk |
@WTF - tak to jest robić chory biznes oparty na unijnych dotacjach. Przytłaczająca większość start-up'ów i firm-krzaków, które dostały dotacje na rozwój i innowacje w ostatnich latach ze środków unijnych - już nie istnieje. Tylko biznes, który opłaca się bez dotacji, jest zdrowy i ma szansę na szybki rozwój.
SPS |
@elektryk: raczej, tak to jest robić biznes w kraju rządzonym przez chore ekipy które za każdym razem gdy z trzęsącymi łapami dorwą się do władzy wy3.14erdalają całe prawodastwo do góry nogami!

Giełda OZE

Kupimy Rnercona E40

Kupimy Enercona E44 na wierzy 78 m. Mamy prawomocne pozwolenie na budowę. Przyjmiemy wspólnika. czytaj dalej...

Sprzedam dziKwota*ałającą biogazownie rolniczą 1,2 MW

Sprzedam działającą biogazownie rolniczą 1,2 MW czytaj dalej...

4 MW z wygraną aukcją

4 MW PV z wygraną aukcją cena ok 370 zł netto za MWh. Projekt zlokalizowany w jednym miejscu! At czytaj dalej...

Zaproszenie do współpracy przy zagospodarowaniu energii z OZE

Zapraszam do współpracy przy zagospodarowaniu energii z OZE blisko żródła wytwarzania. Posiadam FW o czytaj dalej...