Biogazownie niechętne na przejście do aukcji?

Biogazownie niechętne na przejście do aukcji?
Foto. Polskie Stowarzyszenie Producentów Biogazu
REKLAMA

Właściciele biogazowni rolniczych, wśród których wielu znalazło się w sytuacji finansowej grożącej bankructwem mają zyskać możliwość przejścia do potencjalnie korzystniejszego i stabilniejszego systemu aukcyjnego. Okazuje się jednak, że nie wszyscy chcą z takiej możliwości skorzystać. Cytowani przez "Rzeczpospolitą” eksperci z branży OZE podkreślają jednak, że takie myślenie może być krótkowzroczne.

Ostatnia nowelizacja ustawy o OZE wprowadziła szereg preferencji dla właścicieli biogazowni rolniczych. W nowym systemie wsparcia wydzielono dla nich osobny koszyk aukcyjny, a także ustalono minimalną cenę za sprzedaż energii, jaka może zostać uzyskana w aukcji. Takich preferencji nie przyznano żadnej innej technologii OZE.

Ministerstwo Energii chce jeszcze w tym roku przeprowadzić osobne aukcje dla biogazowni – w tym dla nowych projektów, ale także dla biogazowni, które uruchomiono wcześniej i które uzyskają możliwość przejścia z systemu zielonych certyfikatów do systemu aukcyjnego.

Ostatnie zmiany w regulacjach dla biogazowni z pewnością zwiększyły zainteresowanie tego rodzaju inwestycjami. Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego (UPEBI) szacuje, że obecnie złożono już około 600–700 wniosków o wydanie decyzji środowiskowych dla biogazowni rolniczych, a w zaawansowanej fazie znajduje się zaś 120 projektów

W przyszłym roku o wsparcie w ramach aukcji starać się może 120–150 biogazowni. Kolejne lata będą podobne – branża może zgłaszać do 150 projektów rocznie – komentuje cytowana przez "RZ” Sylwia Koch-Kopyszko z UPEBI.

W ustawie o OZE przewidziano również preferencje dla dotychczas zbudowanych biogazowni, które działają w systemie zielonych certyfikatów. Wydzielono osobny obowiązek zakupu certyfikatów z biogazowni, co przełożyło się od razu na wzrost ich cen. Pokazują to notowania na Towarowej Giełdzie Energi. Zielone certyfikaty, z których nadal mogą korzystać właściciele pozostałych technologii OZE, sprzedawane są na TGE po cenie zbliżonej już do 30 zł/MWh, co dla wielu producentów zielonej energii jest poziomem zbyt niskim, aby utrzymać płynność i spokojnie spłacać zaciągnięte kredyty.

Tymczasem osobne certyfikaty (tzw. błękitne), wydawane właścicielom biogazowni rolniczych, sprzedawane są na TGE po cenach sięgających 280-290 zł/MWh. Dodatkowo korzystnie na cenę błękitnych certyfikatów może wpłynąć przejście części biogazowni do systemu aukcyjnego i w efekcie zmniejszenie podaży tych certyfikatów.

Właśnie taka, nowa dla producentów energii z biogazu sytuacja część z nich może zniechęcić do przejścia do aukcji. Uzyskana cena za błękitne certyfikaty oraz przychody ze sprzedaży energii i ewentualnie certyfikatu przysługującego za produkcję energii w kogeneracji może okazać się w ich kalkulacjach korzystniejszym rozwiązaniem.

"Rzeczpospolita” powołuje się na dane UPEBI, zgodnie z którymi zainteresowanie przejściem do aukcji wyraża ok. 65 proc. z działających w Polsce niemal 100 biogazowni.

Cytowany przez "RZ” Michał Ćwil, wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej, ocenia, że do nowego systemu może przejść tylko połowa uprawnionych do tego biogazowni rolniczych.

Obecnie w "starym” systemie właściciel biogazowni może zarobić na energii ok. 560 zł/MWh, sprzedając – obok błękitnych certyfikatów (280 zł/MWh) – także energię (ok. 170 zł/MWh) oraz certyfikat kogeneracyjny (ok. 110 zł/MWh).

"RZ” podkreśla, że przejście do systemu aukcyjnego wiąże się z ryzykiem uzyskania niższej ceny, co może być efektem konkurencji ze strony innych podmiotów startujących w aukcji, a ponadto właściciele biogazowni będą zobowiązani do odliczenia uzyskanej pomocy inwestycyjnej. Taka sytuacja może dotyczyć wielu podmiotów, ponieważ wiele biogazowni zbudowano z wykorzystaniem dotacji.

Michał Ćwil szacuje, że uwzględnienie dotacji może oznaczać konieczność obniżenia ceny uzyskanej w aukcji o ok. 100 zł/MWh i wówczas uzyskana cena może wynieść np. ok. 450 zł/MWh.

Z drugiej strony sytuacja na rynku certyfikatów może ponownie zmienić się na niekorzyść producentów energii z biogazu. – Błękitne certyfikaty, tak jak zielone, zależne są nie tyle od rynku, ile od kaprysów ustawodawcy i ministra energii, którzy zmieniając wielkość obowiązków, kształtują popyt na prawa do certyfikatów – zaznacza "RZ”.

Link do artykułu w "Rzeczpospolitej” 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
WTF |
Zielone certyfikaty już po 20zł haha Ciemny lud kupił i zaufał rządowym obiecankom cacankom! Tak samo jak ciemny lud kupił że dostanie przez 18 lat na dziecko +500...
elektryk |
@WTF - tak to jest robić chory biznes oparty na unijnych dotacjach. Przytłaczająca większość start-up'ów i firm-krzaków, które dostały dotacje na rozwój i innowacje w ostatnich latach ze środków unijnych - już nie istnieje. Tylko biznes, który opłaca się bez dotacji, jest zdrowy i ma szansę na szybki rozwój.
elektryk |
@WTF - tak to jest robić chory biznes oparty na unijnych dotacjach. Przytłaczająca większość start-up'ów i firm-krzaków, które dostały dotacje na rozwój i innowacje w ostatnich latach ze środków unijnych - już nie istnieje. Tylko biznes, który opłaca się bez dotacji, jest zdrowy i ma szansę na szybki rozwój.
SPS |
@elektryk: raczej, tak to jest robić biznes w kraju rządzonym przez chore ekipy które za każdym razem gdy z trzęsącymi łapami dorwą się do władzy wy3.14erdalają całe prawodastwo do góry nogami!

Giełda OZE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacją UE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacja, woj lubelskie, spolki celowe, czytaj dalej...

poszukujemy farm pv z dotacja UE

poszukujemy projektow farm pv z dotacja UE - wojewodztwo lubelskie czytaj dalej...

kupimy projekty pv z dotacja

kupimy gotowe, przygotowane projekty farmy pv z dofinansowaniem unijnym, najlepiej woj lubleskie czytaj dalej...

Call Center do współpracy

Firma o ugruntowanej pozycji na rynku w związku z rozwojem struktur sprzedaży nawiąże współpracę z C czytaj dalej...