Minister Tchórzewski: ustawa o OZE daje szansę biogazowniom

Minister Tchórzewski: ustawa o OZE daje szansę biogazowniom
Minister energii Krzysztof Tchórzewski otwiera biogazownię rolniczą w Tończy. Fot. Ministerstwo Energii.
REKLAMA

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapewnił, że aktualna ustawa o OZE tworzy warunki do rozwoju sektora biogazowni rolniczych. Poparcie rządu dla rozwoju biogazowni minister Tchórzewski potwierdził otwierając kolejną tego rodzaju instalację w naszym kraju.

Dzisiaj minister Tchórzewski oficjalnie otworzył biogazownię rolniczą, która powstała w miejscowości Tończa znajdującej się we wschodniej części województwa mazowieckiego, w powiecie węgrowskim.

Biogaz w biogazowni rolniczej Tończa powstaje w wyniku fermentacji beztlenowej substratów organicznych pochodzenia rolniczego – kiszonki roślin energetycznych, kukurydzy, trawy oraz odchodów zwierzęcych.

Sercem biogazowni jest jednostka kogeneracyjna oparta o 2 silniki spalinowe MAN, o mocy elektrycznej 999 kW i mocy cieplnej 1082 kW.

Inwestor – firma Polska Grupa Biogazowa SA – informuje, że w sąsiedztwie biogazowni znajduje się kilkaset hektarów gruntów rolnych, przeznaczonych głównie do uprawy zbóż i kukurydzy, co umożliwia pozyskanie substratów do produkcji biogazu oraz zagospodarowaniu masy pofermentacyjnej.

Na stronie inwestora możemy przeczytać, że budowa biogazowni rolniczej w Tończy została ukończona już w ubiegłym roku.

Inwestycja została dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach III konkursu programu priorytetowego System zielonych inwestycji (GIS – Green Investment Scheme). Część 2) Biogazownie rolnicze.

W sumie dofinansowanie przyznano wówczas dla 11 instalacji, z czego 5 przypadło dla projektów biogazowni rolniczych, każda o mocy 0,999 MW, realizowanych przez spółki Polskiej Grupy Biogazowej.

Otwierając dzisiaj biogazownię rolniczą w Tończy minister energii Krzysztof Tchórzewski zapewnił o poparciu rządu dla rozwoju takich inwestycji, oceniając m.in., że „zapisy nowej ustawy o OZE dają równe szanse na funkcjonowanie i konkurencję sektora biogazowni rolniczych z innymi OZE w Polsce” i że „dzięki zmianom w ustawie o OZE nastąpi wzrost ilości wytworzonego biogazy rolniczego”.

Minister Tchórzewski nawiązał przy okazji do koncepcji klastrów energetycznych, nad którą pracuje resort energii i której elementem powinny być biogazownie rolnicze, wskazując, że lokalna produkcja energii może być nową formą prowadzenia działalności gospodarczej na terenach wiejskich.

Ostatnia nowelizacja ustawy o OZE, która weszła w życie z dniem 1 lipca br., wprowadza szereg preferencji dla sektora biogazowni rolniczych. Zawiera korzystne zapisy dla producentów energii w istniejących biogazowniach rolniczych – dla których wydzielono osobny obowiązek zakupu zielonych certyfikatów, co już przekłada się na wzrost ceny certyfikatów za produkcję energii z biogazowni, nazywanych potocznie błękitnymi certyfikatami.

Natomiast dla nowych biogazowni, które mogą powstać w systemie wsparcia dla OZE, ustawa o odnawialnych źródłach energii przewiduje minimalną cenę energii w systemie aukcji oraz wydzielenie osobnego koszyka aukcyjnego. Takich preferencji nie mają natomiast inne technologie OZE – elektrownie wiatrowe, fotowoltaiczne czy wodne.

Ministerstwo Energii szacuje, że ilość biogazu, który można produkować w Polsce, mogłaby pokryć około 10 proc. krajowego zapotrzebowania na gaz.

Obecnie w rejestrze biogazowni rolniczych, który prowadzi Agencja Rynku Rolnego, znajduje się 91 tego rodzaju instalacji. Ich moc przekracza 100 MW.  

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (27)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Gino |
2000 biogazowni do 2020 roku czyli jeszcze Pan Minister wielokrotnie na takich uroczystościach będzie uczestniczyć he he.
witold50 |
Te 1000 KW to jeden nie za wielki wiatrak ? Inwestycja już była tylko ją dokończono . Ciekaw czy będą nowe , osobiście śmiem wątpić . Coś mi się wydaje że jak PIS upadnie to biogaz zrówna się z pozostałymi , a wtedy może już nie być wstęgi panienek i nożyczek . To wszystko jest patologią , która oby się skończyła !!!
kaftan.b. |
Te 1000 kW to x 4 wiatraki 1MW każdy albo dwa po 2 MW. Witoldzie.Inwestycja stulecia.
Kowalski |
Ciekawe gdzie będą magazynowali wywar pofermentacyjny? Pamiętajcie że jak 100% wchodzi do biogazowni to jedynie 5% z wsadu przerobi się na gaz, reszte trzeba gdzies na pola wylać! Ciekawe gdzie jak w zimę gleba będzie zamarznięta...??? Już widzę ten smród do 10km we wsi!
ktos |
@Kowalski Zbiorniki są zaplanowane na 4-6 miesięcy magazynowania. W przeważającej większości przypadków teraz robi się je pod przykryciem. @Witold50 1 MW w biogazie - 8000 MWh. 1 MW w wietrze - 2600 MWh, co oznacza 1 MW w biogazie = 3 MW w wietrze
pesel |
Z biogazu to przynajmniej wiadomo kiedy będzie prąd. A obornik to w zimie na daje smrodu, tylko wywar pofermentacyjny?
moja elektrownia PV |
Pani Marszałek jest taka kumata babka, ogarnia duże i poważne tematy a daje się fotografować z jełopem Tchórzewskim. Wstyd.
Pv |
Ktoś w ogóle zaufa PiS i zainwestuje pieniądze w biogazownie?! Ja posłuchałem zimnego Lecha w 2008r jak obiecywał rozwój wiatraków, i co? Dzięki jemu mam kilka milionów kredytu i znikome szansę wyjścia na prostą przed 2025r. Tej bandzie oszustów nie można ufać w biznesie!
Master |
PIS i Biznes, to jak czarne i białe, woda i ogień, czy imbecyl i profesor, to ostatnie porównanie zdaje się najtrafniejsze
SPS |
@Master: czasami imbecyl = profesor - niestety; vide niektórzy pisowscy "profesorowie" (z nadania).
SPS |
IMO, promocja biogazowni ma w większości charakter polityczny. Ideą jest "wspieranie polskiej wsi" i próba wciągnięcia w łańcuch dystrybucji przychodów większej liczby ludzi. W przeciwieństwie do np. takiej farmy PV gdzie przychód ma jej właściciel, gość od utrzymania i czasami serwisant - przy takiej biogazowni to się ładnych 'paru chłopa' zbierze żeby ją obsłużyć. Istotną zaletą jest oczywiście 'sterowalność' tego źródła energii (a to ważne dla rządu bo dobrze współpracują z elektrowniami na węgiel!). Tyle korzyści. Po drugiej stronie mamy rachunek ekonomiczny, który pokazuje że nie są to najtańsze źródła OZE. Zresztą wysokie ceny za MWh oferowane przez rząd i specjalne traktowanie pokazują, że biogazownie wymagają ekstra wsparcia żeby były rentowne. Osobnym tematem pozostaje jakość powietrza wokół takich instalacji - nie znam z autopsji (jedynie z zasłyszenia) więc niech się ktoś wypowie w tym temacie jeśli ma jakieś doświadczenia. Suma sumarum dobrze że biogaz jest wspierany ale nie widzę jego dużej przewagi nad innymi źródłami OZE np. PV czy MEW.
Master |
W tej chwili już nie ma takiego smrodu jak dawniej, to są szczelne instalacje, natomiast jeśli wybudowana w okolicy świniarni to nawet lepiej bo gnojówka nie zalega w lagunach tylko jest od razu transportowana rurą do biogazowni Ciekawi mnie stwierdzenie, że jest na równi wspomagana jak inne źródła, czyli my niecałe 200 zł po bilansowaniu, a taka bio 550 minimum i do tego zdaje się sprzedają poferment i ciepło, nic tylko iść w biogazownie jeśli są dobre projekty
Duster |
@Master, a jaką masz gwarancję że za dwa lata kolejna kosmiczna ekipa rządząca stwierdzi że od biogazu narór robi się mniej religijny i trzeba uwalić branżę? Jeżeli projekt nie bilansuje się przy 200 zł/MWh to lepiej odpuścić.
Kiks |
Bosze te wszystkie stare komunistyczne dziady przecinające wstęge powodują u mnie mimowolną produkcję biogazu.....
Master |
@duster Jeśli wygrasz aukcje to masz te gwarantowane 550 a pewnie i 600 zł przez 15 lat jeśli nie skrócą
spec |
Z bioodpadów w Polsce można bez problemu wyprodukować 15 mld m3 biogazu (czyli ekwiwalent 9,5 mld m3 gazy ziemnego). A od Ruskich ciągniemy teraz 10 mld m3 rocznie. Wniosek: iść w to, bo to korzystne dla środowiska (utylizacja odpadów), dla rolnictwa (cenny nawóz) oraz z powodów geopolitycznych (wreszcie zniknie strach przed zamknięciem rury ze Wschodu).
Kowalski |
Zaraz zmieni się władza i zmieni się wsparcie dla biogazowni, stanie się to samo co z Wiatrakami, nie nadązycie spłacać kredytów. Poza tym tak jak już kolega napisał przy farmach fotowoltaicznych czy wiatrowych nie ma dużo pracowników - to poprostu chodzi (W PV nie ma żadnych częsci ruchomych) a dla biogazowni mamy min 5-7 ludzi, którzy muszą tym wszystkim zarządzać. Biogazownia ma jedyny bardzo istatny minus ekonomiczny, wsady! tzn. dziś masz zakontraktowany wsad x np 100zł za tonę, ale skąd wiesz że za 2-3 lata ten wsad nie będzie kosztował np 300zł wtedy cała biogazownia jest nie opłacalana. Ponieważ żeby zastąpić wsad x będzie trzeba go skąś dostarczyć, czyli kolejny koszt Transport. ITP ITD. Biogazownia ma najwięcej częsci ruchomych, mieszadła w fermentatorach, silniki gazowe (częste przeglądy, wymiany oleju, serwis), dochodzą zapchane rury, dochodzi wywożenie wywaru pofermentacyjnego, transport jego i rozlanie na pola... Generalnie biogazownie są dość skąplikowane.
Duster |
@Master nie bądź naiwny, jeżeli wierzysz w gwarancje polityczne, to znaczy że ostatnie działanie władzy w kwestii branży wiatrakowej niczego Cię nie nauczyły. Przy tak posuniętym centralizmie jesteś zależny od kaprysów dyktatorka, który węgla od węglowodorów nie odróżnia.
Michał |
Chłopy widzę, że co niektórzy piszą o biogazowniach jako źródłach OZE. Czas wrócić do korzeni - biogazownie zostały wymyślone by radzić sobie z odpadami a nie, żeby produkować energię elektryczną - to jest taki bonus podobnie jak energia cieplna, której biogazownia produkuje więcej niż elektrycznej. Ciekaw jestem jak zagospodarowano to ciepło w w otwieranej przez ministra instalacji. Pewnie służy do podgrzewania atmosfery bo przecież przy takiej kasie jaką mają dostawać biogazownie można przestać myśleć ekonomicznie i nie wykorzystywać tego ciepła. W normalnych warunkach biogazownia nie sprzedająca ciepła nie ma szans się utrzymać! A u nas jak zwykle - pomieszanie z poplątaniem.
J. |
Trochę wstyd z ministrem się fotografować.
adolf |
Zagazować tą bandę neptyków.
SPS |
@Kowalski: dobre podsumowanie. Wynika z niego, że biogazownia ze względu na skomplikowany proces produkcji energii i ciepła i złożoną obsługę niesie największe ryzyko nierentowności zwłaszcza przy tak niestabilnym prawie jak w PL. Moim zdaniem, trzeba je wspierać żeby zagospodarować odpady i zróżnicować miks energetyczny ale z głową i 'ołówkiem w ręku', a nie na hurrraaaa i politycznie!
spec |
@SPS, Kowalski - całkowicie nie rozumiecie sensu działania biogazowni! Tu nie chodzi o produkcję energii (zwłaszcza w modelu niemieckim, gdzie już 10% powierzchni kraju jest zabrane pod produkcję kukurydzy na kiszonkę jako wsad do biogazowni), tu chodzi o najlepszy rodzaj utylizacji odpadów (śmierdzących, zatruwających środowisko i emitujących mega dużo gazów cieplarnianych, zwłaszcza metanu). Z samego obornika i gnojowicy w PL ulatnia się pół miliona ton metanu rocznie, to jest odpowiednik 11 mln ton CO2. Odpadów z przemysłu spożywczego jest kilka milionów ton - trafia to często wciąż gdzieś na pola, do rzek itp zatruwając środowisko. Tymczasem biogazownie mogą w procesie fermentacji zutylizować te odpady do postaci nieszkodliwego, neutralnego dla środowiska glebowego (bo całkiem rozłożonego) pofermentu. Biogazownie w tym scenariuszu są jak oczyszczalnie ścieków dla miast. A biogaz i produkcja energii jest jedynie ubocznym efektem utylizacji bioodpadów. Mamy ponad 100 mln ton rocznie odpadów organicznych do zutylizowania w Polsce. A przytłaczająca większość jest po prostu wypie..ana na pola, czyli utylizowana w najbardziej prymitywny i najgorszy dla środowiska sposób. Jak myślicie, czemu tyle rzek i jezior w Polsce jest brudnych, a Bałtyk w okolicach ujścia Wisły i Odry ciągle ma zakwity glonów i sinic w lecie? No to już wiecie....
Jojo |
Do niedawna , to co zostaje po fermentacji , wg. prawa było odpadem do dalszej utylizacji , nie wiem czy coś się zmieniło w tej kwestii . Mnie zastanawia jedno , czemu hołubi się tak biogazownie i robi wszystko żeby błękitne świadectwa miały dobrą cenę ? Może czyjś kuzyn ma biogazownie . Już się przebąkuje o zniesieniu obowiązku zakupu energii z OZE , a czy wiecie ? że wobec małych instalacji ( od 40 do 200 kW ) tego obowiązku już nie było od maja 2015 do końca czerwca 2016 czyli przez ponad rok (ale biogazownie miały ) . Zadbała o nie NIEWIDZIALNA RĘKA .
SPS |
@spec: Dając wysokie wsparcie biogazowniom zachęca się ludzi do inwestowania w nie co pociągnie za sobą również zwiększenie inwestycji i obszaru pozyskiwania matariału na wsad - więc jeśli mamy na uwadzę zmniejszenie całkowitej emisji to chyba nie tędy droga...?! Jeśli głównym zadaniem biogazowni jest utylizacja odpadów to powinny one dostawać zupełnie innego rodzaju wsparcie (z innej puli pieniędzy i innych instytucji) i być traktowane jak np. oczyszczalnie ścieków/odpadów (działalność podstawowa), a nie jako źródła OZE.________________________________ Z tymi Niemcami to Ci się chyba zera pomyliły: "zwłaszcza w modelu niemieckim, gdzie już 10% powierzchni kraju jest zabrane pod produkcję kukurydzy na kiszonkę jako wsad do biogazowni". Z sieci: "Według niemieckiego komitetu kukurydzy (DMK), łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w 2016 r. będzie wynosić 2,55 mln ha." - czyli jakieś 26 tys km kwadratowych co stanowi ok. 0.007% powierzchni kraju.
spec |
@SPS - nie zera mi się pomyliły, tylko zapomniałem dopisać "powierzchni ROLNICZEJ" kraju, która u Niemców wynosi 17 mln ha. No to sobie porównaj - te twoje ponad 2,5 mln ha kukurydzy to nawet więcej niż 10%. Natomiast Tobie zera to się nie pomyliły - tylko poyebały wręcz. Te 26 tys. km2 to wg Ciebie" ok. 0.007% powierzchni kraju"???? Czyli po przeliczeniu Niemcy wg Ciebie mają 371,4 mln km2 powierzchni?????????????????? CZŁOWIEKU, WSZYSTKIE LĄDY NA KULI ZIEMSKIEJ NIE MAJĄ TAKIEJ POWIERZCHNI!!
mowa trawa |
Jestem w OZE a głównie w wiatrakach 15 lat. Takiego skoku technologicznego nie ma nigdzie jak w tej branży no może tylko telefonia komórkowa i PV. Jak to się ma do publicznych wypowiedzi Pana Morawieckiego o parciu na technologię jak wszystkie działania zmierzają do cofania Polski w lata 90-te.

Giełda OZE

Wydzierżawię działkę ok 3 ha

Wydzierżawię działkę pod farmy fotowoltaiczne PV (ok 3 ha). Lokalizacja woj. Mazowieckie/Podlasie. czytaj dalej...

Pompa ciepła All in one 3-12,4 kW

Najciekawsza z naszej oferty pompa ciepła ,z racji na rozwiązanie techniczne Cena netto /sztuka 9 czytaj dalej...

Analiza opłacalności farm PV – 385 za 1 MWh w aukcji jesień 2018 – czy to się opłaca ?

Czy Wiesz jaki wpływ na opłacalność farmy fotowoltaicznej ma limit pomocy publicznej, czy cena 385 z czytaj dalej...

1 MW na gotowo od 650.000,00 € / 2.790.000,00 PLN

Z nasza firma budowa instalacji PV o mocy od 1MW kosztuje 650.000,00 €. Zapraszamy do wspolpracy : czytaj dalej...