Minister Tchórzewski: ustawa o OZE daje szansę biogazowniom

Minister Tchórzewski: ustawa o OZE daje szansę biogazowniom
Minister energii Krzysztof Tchórzewski otwiera biogazownię rolniczą w Tończy. Fot. Ministerstwo Energii.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapewnił, że aktualna ustawa o OZE tworzy warunki do rozwoju sektora biogazowni rolniczych. Poparcie rządu dla rozwoju biogazowni minister Tchórzewski potwierdził otwierając kolejną tego rodzaju instalację w naszym kraju.

Dzisiaj minister Tchórzewski oficjalnie otworzył biogazownię rolniczą, która powstała w miejscowości Tończa znajdującej się we wschodniej części województwa mazowieckiego, w powiecie węgrowskim.

Biogaz w biogazowni rolniczej Tończa powstaje w wyniku fermentacji beztlenowej substratów organicznych pochodzenia rolniczego – kiszonki roślin energetycznych, kukurydzy, trawy oraz odchodów zwierzęcych.

REKLAMA

Sercem biogazowni jest jednostka kogeneracyjna oparta o 2 silniki spalinowe MAN, o mocy elektrycznej 999 kW i mocy cieplnej 1082 kW.

Inwestor – firma Polska Grupa Biogazowa SA – informuje, że w sąsiedztwie biogazowni znajduje się kilkaset hektarów gruntów rolnych, przeznaczonych głównie do uprawy zbóż i kukurydzy, co umożliwia pozyskanie substratów do produkcji biogazu oraz zagospodarowaniu masy pofermentacyjnej.

Na stronie inwestora możemy przeczytać, że budowa biogazowni rolniczej w Tończy została ukończona już w ubiegłym roku.

Inwestycja została dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach III konkursu programu priorytetowego System zielonych inwestycji (GIS – Green Investment Scheme). Część 2) Biogazownie rolnicze.

REKLAMA

W sumie dofinansowanie przyznano wówczas dla 11 instalacji, z czego 5 przypadło dla projektów biogazowni rolniczych, każda o mocy 0,999 MW, realizowanych przez spółki Polskiej Grupy Biogazowej.

Otwierając dzisiaj biogazownię rolniczą w Tończy minister energii Krzysztof Tchórzewski zapewnił o poparciu rządu dla rozwoju takich inwestycji, oceniając m.in., że „zapisy nowej ustawy o OZE dają równe szanse na funkcjonowanie i konkurencję sektora biogazowni rolniczych z innymi OZE w Polsce” i że „dzięki zmianom w ustawie o OZE nastąpi wzrost ilości wytworzonego biogazy rolniczego”.

Minister Tchórzewski nawiązał przy okazji do koncepcji klastrów energetycznych, nad którą pracuje resort energii i której elementem powinny być biogazownie rolnicze, wskazując, że lokalna produkcja energii może być nową formą prowadzenia działalności gospodarczej na terenach wiejskich.

Ostatnia nowelizacja ustawy o OZE, która weszła w życie z dniem 1 lipca br., wprowadza szereg preferencji dla sektora biogazowni rolniczych. Zawiera korzystne zapisy dla producentów energii w istniejących biogazowniach rolniczych – dla których wydzielono osobny obowiązek zakupu zielonych certyfikatów, co już przekłada się na wzrost ceny certyfikatów za produkcję energii z biogazowni, nazywanych potocznie błękitnymi certyfikatami.

Natomiast dla nowych biogazowni, które mogą powstać w systemie wsparcia dla OZE, ustawa o odnawialnych źródłach energii przewiduje minimalną cenę energii w systemie aukcji oraz wydzielenie osobnego koszyka aukcyjnego. Takich preferencji nie mają natomiast inne technologie OZE – elektrownie wiatrowe, fotowoltaiczne czy wodne.

Ministerstwo Energii szacuje, że ilość biogazu, który można produkować w Polsce, mogłaby pokryć około 10 proc. krajowego zapotrzebowania na gaz.

Obecnie w rejestrze biogazowni rolniczych, który prowadzi Agencja Rynku Rolnego, znajduje się 91 tego rodzaju instalacji. Ich moc przekracza 100 MW.  

red. gramwzielone.pl