KE: polski system wsparcia kogeneracji zgodny z prawem UE

KE: polski system wsparcia kogeneracji zgodny z prawem UE
juwi press

Komisja Europejska uznała, że system wsparcia dla inwestycji kogeneracyjnych, który wprowadziły wcześniej polskie władze, jest zgodny z prawem Unii Europejskiej.

Bruksela uznała, że polski system wsparcia dla produkcji energii cieplnej i elektrycznej w skojarzeniu (kogeneracji, CHP) stanowi dozwoloną pomoc publiczną i przyczynia się do poprawy efektywności produkcji energii.

System wsparcia dla kogeneracji obowiązywał w Polsce od 2007 r. i bazował na certyfikatach przyznawanych za produkcję energii w instalacjach kogeneracyjnych, których sprzedaż stanowiła kolejne – obok sprzedaży ciepła i energii elektrycznej – źródło przychodów dla operatorów instalacji CHP.

REKLAMA

Z certyfikatów kogeneracyjnych, obok zielonych certyfikatów przysługujących za produkcję energii z OZE, mogli korzystać także producenci energii w biogazowniach rolniczych, którym przysługiwały tzw. żółte lub fioletowe certyfikaty.

REKLAMA

Zgodnie z obecnymi regulacjami system wsparcia w postaci certyfikatów kogeneracyjnych ma obowiązywać do 2018 r.

Z kolei na początku sierpnia br. Komisja Europejska uznała za nienaruszający unijnego prawa polski system wsparcia dla producentów energii w odnawialnych źródłach energii. Tzw. system zielonych certyfikatów obowiązywał w Polsce od 2005 r.

Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji w Komisji Europejskiej badała sprawę zgodności systemu zielonych certyfikatów z unijnym prawem od września 2013 r.

Wykazanie przez Komisję Europejską niezgodności krajowego systemu wsparcia dla producentów energii z unijnymi zasadami pomocy publicznej mogłoby grozić nawet koniecznością zwrotu przychodów otrzymanych w systemie certyfikatów przysługujących za produkcję energii w OZE czy kogeneracji. 

red. gramwzielone.pl