W jakiej kondycji jest niemiecki rynek biogazowni rolniczych?

W jakiej kondycji jest niemiecki rynek biogazowni rolniczych?
Fot. Weltec

W ubiegłym roku Niemcy zainstalowali niemal dwa razy więcej biogazowni rolniczych, niż zbudowano do tej pory w naszym kraju. Moc tych instalacji była jednak relatywnie niska, w efekcie czego zainstalowany w ubiegłym roku łączny potencjał biogazowni rolniczych w Niemczech był najniższy od początku uruchomienia niemieckiego systemu wsparcia dla OZE.

Niemieckie stowarzyszenie branży biogazowej Fachverband Biogas informuje, że u naszych zachodnich sąsiadów w ubiegłym roku powstało 150 biogazowni rolniczych. Łączna moc uruchomionych w 2015 r. biogazowni rolniczych wyniosła 23 MW, co, dzieląc na łączną liczbę tych instalacji, daje jednostkową moc ok. 150 kW na biogazownię.

Fachverband Biogas określa tą wartość jako „rozczarowującą” i zwraca uwagę, że to najmniejszy potencjał nowych biogazowni zainstalowanych w skali roku, licząc od wdrożenia niemieckiej ustawy o OZE, co miało miejsce w 2000 r.

REKLAMA

Obecna ustawa o OZE stworzyła bardzo złe warunki dla sektora biogazowego w Niemczech. Jako elastyczny komponent do elektrowni wiatrowych i słonecznych energia z biogazowni jest kluczowa dla bezpiecznych i stabilnych dostaw energii odnawialnej – komentuje Claudius da Costa Gomez, szef Fachverband Biogas.

REKLAMA

Na koniec ubiegłego roku łączna liczba biogazowni rolniczych w Niemczech wyniosła 8,85 tys., a ich łączna moc sięgnęła niewiele ponad 4 GW.

Fachverband Biogas szacuje, że w tym roku do użytku zostaną oddane w Niemczech biogazownie o łącznej mocy 26 MW, a także zwraca uwagę, że od przyszłego roku nowe biogazownie będą mogły wejść do systemu aukcyjnego, przy czym przewidziany dla tej technologii koszyk aukcyjny zakłada instalację systemów o maksymalnej mocy 150 MW w skali roku w latach 2017-19 oraz 200 MW w latach 2020-2022.

Fachverband Biogas dodaje, że przewidziana cena referencyjna, której nie będzie można przekroczyć składając ofertę w aukcji, wyniesie 16,9 eurocentów/kWh dla istniejących instalacji oraz 14,88 eurocentów/kWh dla nowych projektów.  

gramwzielone.pl