Błękitne certyfikaty. Czy poprawią sytuację biogazowni rolniczych?

Błękitne certyfikaty. Czy poprawią sytuację biogazowni rolniczych?
European Biogas Association press

Biogazownie rolnicze. Nowelizacja ustawy o OZE, która weszła w życie z dniem 1 lipca 2016 r., wprowadza nowy obowiązek zakupu certyfikatów przyznawanych za energię elektryczną wyprodukowaną w biogazowniach rolniczych. Nowy mechanizm, który określa się już terminem błękitnych certyfikatów dla odróżnienia od zielonych certyfikatów przyznawanych za produkcję energii z pozostałych źródeł odnawialnych ma poprawić sytuację finansową właścicieli biogazowni rolniczych.

Autorzy ostatnio wdrożonej nowelizacji ustawy o OZE przewidzieli dodatkowe preferencje w nowym systemie wsparcia dla właścicieli biogazowni rolniczych. Przewidziano dla nich osobny koszyk aukcyjny, a także przyjęto minimalną cenę na poziomie 550 zł/MWh, po jakiej będzie można zamówić w najbliższych aukcjach energię z biogazowni. Takiego mechanizmu nie przewidziano dla innych technologii OZE. 

Autorzy ostatniej nowelizacji ustawy o OZE nie zapomnieli też o właścicielach istniejących biogazowni rolniczych, z których wielu stanęło na skraju bankructwa na skutek spadku cen zielonych certyfikatów.

REKLAMA

Już poprzednia ekipa obiecywała wdrożenie mechanizmów, które rozwiążą problem nadpodaży zielonych certyfikatów. Tak się jednak nie stało. Wprowadzono co prawda w ustawie o OZE ograniczenie w przyznawaniu zielonych certyfikatów dla producentów energii we współspalaniu i w ogóle odebrano taką możliwość dużym elektrowniom wodnym, ale jak pokazało I półrocze br., ceny certyfikatów na Towarowej Giełdzie Energii spadały nadal, pogrążając zwłaszcza najmniejszych producentów zielonej energii.

Błękitne certyfikaty na pomoc biogazownikom

Teraz sytuację istniejących w Polsce kilkudziesięciu biogazowni rolniczych ma poprawić wprowadzona z początkiem tego miesiąca nowelizacja ustawy o OZE.

Jej zapisy przewidują wprowadzenie oddzielnego obowiązku zakupu energii z biogazowni rolniczych na poziomie 0,65 proc., przy zachowaniu dotychczasowego poziomu ogólnego obowiązku zakupu zielonej energii. Nowe certyfikaty w ramach osobnego obowiązku zakupu energii z biogazowni rolniczych przyjęło się już nazywać błękitnymi certyfikatami.

Dodatkowo wprowadzono regulacje, które mają zwiększyć popyt na certyfikaty, poprzez nałożenie ograniczeń w alternatywnym sposobie realizacji tzw. obowiązku OZE, czyli poprzez uiszczenie tzw. opłaty zastępczej.  

REKLAMA

Pomysł wydzielenia osobnego obowiązku zakupu certyfikatów z biogazowni rolniczych nie jest zresztą pomysłem nowym. Projekt podobnej regulacji złożył PSL pod koniec ubiegłej kadencji Sejmu. Nie wystarczyło jednak czasu na jego przeforsowanie i wpisanie do ustawy o OZE.

Branża biogazowni rolniczych liczy teraz, że błękitne certyfikaty poprawią jej sytuację. W wypowiedzi dla portalu Gramwzielone.pl Sylwia Koch-Kopyszko, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego (UPEBI), ocenia, że gdyby biogazownie pozostały w dotychczasowym systemie świadectw pochodzenia, nastąpiłaby seria upadłości. – Liczymy, że obecny system przywróci stan zbliżony do tego, jakiego oczekiwaliśmy podejmując kilka lat temu decyzja inwestycyjne – komentuje szefowa UPEBI.

Branża biogazowa już notuje większe zainteresowanie swoimi certyfikatami, a większy popyt z pewnością przełoży się na wyższą cenę, a więc i wyższe przychody właścicieli biogazowni.

Sylwia Koch-Kopyszko ocenia, że pierwsze transakcje na rynku błękitnych certyfikatów powinny mieć miejsce w końcu sierpnia, a pierwszymi klientami powinny być spółki realizujące obowiązek OZE i należące do polskich grup energetycznych.

Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy bieżące ceny błękitnych certyfikatów będziemy mogli śledzić na platformie Towarowej Giełdy Energii.

Agata Samcik z biura relacji z rynkiem TGE zapewnia, że Giełda przygotowuje się do uruchomienia notowań nowego instrumentu.

Ustawa weszła w życie 1 lipca 2016 r., zatem pierwsze samodzielne świadectwa pochodzenia dla produkcji energii elektrycznej z biogazu pojawią się z końcem sierpnia  2016 r. Do tego czasu będziemy gotowi z uruchomieniem notowań. Obecnie pracujemy nad szczegółowymi zasadami obrotu i rozliczeń. Przekażemy wkrótce informacje na ten temat – zapewnia przedstawicielka Towarowej Giełdy Energii.

Wywiad z Sylwią Koch-Kopyszko na temat obecnej sytuacji właścicieli biogazowni rolniczych i perspektyw rynku biogazowego po wprowadzeniu nowelizacji ustawy o OZE ukaże się na portalu Gramwzielone.pl w najbliższych dniach. 

gramwzielone.pl