Opłacalność biogazowni w aukcjach przy cenie 600 zł/MWh

Opłacalność biogazowni w aukcjach przy cenie 600 zł/MWh
Foto. Polskie Stowarzyszenie Producentów Biogazu

Załamanie cen zielonych certyfikatów, z którym branża OZE ma do czynienia już od kilku lat, doprowadziło do złej sytuacji finansowej właścicieli zbudowanych w Polsce kilkudziesięciu biogazowni rolniczych. Większości grozi bankructwo, a tylko w nieco lepszej sytuacji są właściciele biogazowni, którzy korzystają z własnego substratu.

W wywiadzie dla wnp.pl Arkadiusz Witowski, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Biogazu Rolniczego (PSPBR), ocenia, że o ile obecne ceny zielonych certyfikatów pozwalają na generowanie przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej na poziomie w sumie ok. 370 zł za MWh, o tyle opłacalność takiej działalności byłaby możliwa dopiero przy przychodach rzędu 470-500 zł/MWh i to przy założeniu wcześniejszego wsparcia na poziomie inwestycyjnym, np. z dotacji UE.

Przedstawiciel PSPBR postuluje powrót do pomysłu, który znalazł odzwierciedlenie w projekcie nowelizacji ustawy o OZE procedowanym pod koniec poprzedniej kadencji Sejmu, ale nie doczekał się uchwalenia. Ten projekt zakładał wprowadzenie dodatkowego obowiązku umarzania świadectw pochodzenia za energię wyprodukowaną z biogazowni, który mógłby wynieść 0,55 proc.

REKLAMA

Arkadiusz Witowski zaznacza jednak, że mimo spotkania z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim, który wcześniej zapewniał o planach wprowadzenia regulacji poprawiających sytuację branży biogazowej, właściciele biogazowni dalej nie znają planów Ministerstwa Energii w tym zakresie.

REKLAMA

W przypadku nowych inwestycji, które powstaną w systemie aukcyjnym, znacznie ograniczającym możliwość uzyskania wsparcia na poziomie inwestycyjnym, Arkadiusz Witowski ocenia, że opłacalność udałoby się wygenerować przy sprzedaży energii po cenie około 600 zł/MWh. To wyższy poziom niż maksymalna cena (referencyjna), którą w świetle rozporządzenia Ministerstwa Gospodarki mogą zaoferować w aukcjach inwestorzy planujący budowę biogazowni.

Zaproponowane dla biogazowni rolniczych ceny referencyjne – 500 zł /MWh dla instalacji o mocy do 1 MW i 470 zł/MWh dla instalacji o mocy powyżej 1 MW – przedstawiciel branży biogazowej ocenia w wywiadzie dla wnp.pl jako atrakcyjne, o ile wsparcie w systemie aukcyjnym można by połączyć ze wsparciem przysługującym instalacjom kogeneracyjnym (żółte certyfikaty).

PSPBR ocenia jednak, że takie połączenie systemów wsparcia „w świetle odroczonych przepisów ustawy o OZE i obecnie obowiązujących przepisów o wsparciu dla wysokosprawnej kogeneracji byłoby to możliwe„. 

Link do wywiadu z Arkadiuszem Witowskim z PSPBR na wnp.pl.

gramwzielone.pl