PKN Orlen wyprodukuje biopaliwa z alg

PKN Orlen wyprodukuje biopaliwa z alg
Fot. Orlen

PKN Orlen realizuje kolejny projekt badawczo rozwojowy dotyczący alternatywnych źródeł pozyskania biokomponentów wyższej generacji. Na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku powstanie stacja doświadczalna, w której będą hodowane glony z wykorzystaniem dwutlenku węgla oraz wód poprodukcyjnych z rafinerii.

Jak zapewnia Orlen, projekt badawczo-rozwojowy PKN Orlen jest „elementem realizacji polityki dbałości o jakość środowiska jak również celów w zakresie biopaliw wyznaczonych dyrektywą o odnawialnych źródłach energii (RED) na 2020 rok„.

Głównym celem badań jest opracowanie technologii produkcji biokomponentów z glonów olejowych i okrzemek bałtyckich w  warunkach pracy rafinerii. Przedsięwzięcie jest realizowane we współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie i Uniwersytetem Szczecińskim. 

REKLAMA

W ramach projektu na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku zostanie wybudowana przenośna, pilotowa stacja doświadczalna do hodowli glonów, w której  wykorzystany zostanie gaz bogaty w dwutlenek węgla pochodzący z jednej z  instalacji rafineryjnych oraz wody poprodukcyjne. Obecnie w ramach projektu realizowane są badania  nad wyselekcjonowaniem odpowiednich gatunków glonów i taksonów okrzemek, prowadzone przez współpracujące uczelnie w Olsztynie i Szczecinie.

REKLAMA

Wyprodukowany doświadczalnie w płockiej rafinerii olej z glonów i okrzemek będzie badany pod kątem produkcji estrów jak również biokomponentów syntetycznych. Badaniom poddane zostaną wytłoczyny glonowe w kierunku  zgazowania i fermentacji biogazowej jak również pozostałość masy organicznej z okrzemek w kierunku polimerowym.

 Zakładamy, że osiągnięcie założonych w projekcie celów pozwoli w przyszłości  na komercjalizację  technologii  i umożliwienie produkcji biopaliw z glonów w oparciu o potencjał techniczny  rafinerii w Płocku, jak  również implementację rozwiązania do instalacji przemysłowych generujących CO2 w Grupie Kapitałowej, co niewątpliwie przyczyni się  do zmniejszenia  emisji  dwutlenku węgla – powiedział Robert Czekaj, Dyrektor Wykonawczy ds. Zarządzania Łańcuchem Dostaw. 

PKN Orlen przypomina, że zgodnie z wytycznymi znowelizowanej dyrektywy ustanawiającej wytyczne dla biopaliw w transporcie, biokomponenty wytworzone z glonów mogą być zaliczane podwójnie do celów przedmiotowej dyrektywy na 2020 r. Dyrektywa wyznacza 10 proc. udział biokomponentów i innych paliw odnawialnych w paliwach transportowych, jednocześnie ograniczając udział biokomponentów wyprodukowanych z surowców żywnościowych maksymalnie do 7 proc.

– Glony nie konkurują z biomasą żywnościową, charakteryzują się wieloma walorami, które predysponują je do energetycznego wykorzystania. Posiadają wysoki potencjał produkcji biomasy z jednostki powierzchni w porównaniu do innych roślin wykorzystywanych obecnie na cele bio. Do produkcji biopaliw można użyć olej pozyskany z glonów jak również wykorzystać pozostałość w znanych  procesach termicznych i fermentacyjnych przetwarzania biomasy na cele biopaliwowe. Ich nieocenioną zaletą jest to, iż do swojego wzrostu potrzebują dużych ilości dwutlenku węgla, co można traktować jako dobry kierunek rozwojowy w zakresie zastosowania takiej technologii jako sposobu redukcji emisji tego gazu do atmosfery – informuje Orlen. 

informacja prasowa