Niemiecka branża biogazowa chce aukcji

Niemiecka branża biogazowa chce aukcji
Fot. Francis Flinch, wikimedia cc-by-3.0

W przeciwieństwie do niemieckiej branży fotowoltaicznej i wiatrowej, które alarmują, że zastąpienie dotychczasowego systemu taryf gwarantowanych systemem aukcji zatrzyma rozwój nowych mocy, niemiecka branża biogazowa chce wprowadzenia aukcji licząc, że umożliwią one realizację nowych biogazowni, które w Niemczech obecnie praktycznie nie powstają.

Przyjęta w ubiegłym roku strategia niemieckiego rządu zakłada stopniowe odejście od wspierania OZE systemem stałych taryf gwarantowanych (feed-in tariffs) i zastępowanie go systemem aukcyjnym, który będzie premiować projekty z najniższymi, zaoferowanymi stawkami za sprzedaż energii.

System aukcji niemieckie władze chcą przetestować na rynku fotowoltaicznym. W tym roku przeprowadzono już dwie aukcje dla inwestorów zamierzających realizować projekty większych farm fotowoltaicznych. W planie jest jeszcze aukcja grudniowa oraz kilka aukcji, które mają się odbyć w 2016 i 2017 r. Jeśli system aukcji dla PV okaże się sukcesem, Berlin może wdrożyć aukcje także dla innych sektorów OZE.

REKLAMA

Aukcje spotykają się jednocześnie z krytyką ze strony branży fotowoltaicznej i wiatrowej, które boją się, że nowy system wsparcia mocno ograniczy rozwój nowych projektów.

Z takiego stanowiska branży OZE wyłamało się niemieckie stowarzyszenie biogazowe Fachverband Biogas e.V., które ocenia, że realizacja federalnego celu w zakresie nowego potencjału biogazowni obecnie może być wykonalna tylko w przypadku wprowadzenia aukcji, w których do zagospodarowania będzie planowany przez rząd potencjał i w którym prawo do sprzedaży energii po stałej, zaproponowanej w aukcji cenie otrzymają inwestorzy proponujące najniższe stawki za prąd.

REKLAMA

Magazyn Renewables International podaje, że obecnie, na skutek cięć w systemie taryf gwarantowanych, rozwój niemieckiego sektora biogazowni rolniczych praktycznie utknął w miejscu, a realizowane są jedynie mniejsze projekty wykorzystujące jako substrat odchody zwierzęce.

Podczas gdy cel niemieckiego rządu to budowa w tym roku biogazowni o łącznej mocy 100 MW, w pierwszej połowie tego roku w Niemczech zrealizowano tylko 53 biogazownie rolnicze o łącznej mocy zaledwie 5,6 MW. Natomiast w całym 2014 r. za naszą zachodnią granicą zrealizowano w sumie 280 biogazowni o łącznej mocy 350 MW. Całkowity potencjał biogazowni w Niemczech szacuje się na 4,5 GW.

Renewables International dodaje, że w Niemczech zatrzymał się ponadto rozwój biogazowni wykorzystujących biogaz ze składowisk odpadów, których zaczyna tam brakować. Niemcy obecnie prowadzą bowiem recykling niemal wszystkich swoich odpadów.

Raport Fachverband Biogas e.V. na temat rozwoju niemieckiego sektora biogazowni (w j. niemieckim)

gramwzielone.pl