Michał Sołowow inwestuje w Bioelektra Group

Michał Sołowow inwestuje w Bioelektra Group
D'Arcy Norman, flickr cc

Polski kapitał, doświadczenie i sprawdzona struktura łączy siły z polską innowacyjną technologią przetwarzania odpadów w wyścigu o globalny rynek. Michał Sołowow, poprzez kontrolowaną w 100% spółkę Ustra S.A., objął w drodze emisji prywatnej – stając się równorzędnym partnerem – pakiet akcji Bioelektra Group S.A. – polskiej firmy zajmującej się inwestycjami z zakresu racjonalnej gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju, właściciela i operatora innowacyjnej technologii RotoSTERIL.

– Zanieczyszczenie środowiska naturalnego, rosnąca ilość odpadów, emisja gazów cieplarnianych stanowią aktualny problem współczesnego świata i trwa swoista walka z czasem, by zdążyć uchronić to, co najcenniejsze. Dla mnie to może być najciekawszy wyścig życia. Jestem przekonany, że technologia RotoSTERIL, opracowana przez Bioelektra Group, jest właściwą odpowiedzią na te wyzwania, a jednocześnie niekończącą się perspektywą biznesową. Wierzę w jej światowy potencjał rozwoju, dlatego zamierzam aktywnie włączyć się w kreowanie i realizację strategii spółki – powiedział Michał Sołowow.

– Pozyskanie tak doświadczonego partnera otwiera przed naszą firmą nowe perspektywy. Cieszymy się, że udało się ostatecznie uchronić spółkę przed zagranicznym kapitałem. Z dumą podkreślamy naszą polskość, świadomie zlokalizowaliśmy produkcję naszych kluczowych urządzeń w poznańskich zakładach Cegielskiego – powiedział Jarosław Drozd, Prezes Zarządu Bioelektra Group. – Nasza technologia cieszy się ogromnym zainteresowaniem w wielu regionach świata. Wpisuje się w ekologiczne trendy i ambitne wymogi już nie tylko unii europejskiej, ale globalne: daje rekordowy odzysk surowców, eliminuje składowanie, a przy tym jest wyjątkowo ekonomiczna i zapewnia najniższe koszty inwestycyjne spośród technologii obecnych na rynku, co z kolei gwarantuje jej wysoką konkurencyjność.

REKLAMA

Technologia RotoSTERIL pomaga chronić środowisko: znacząco ogranicza ślad węglowy i redukuje emisję gazów cieplarnianych (CO2 oraz metanu). Pozwala odzyskać najbardziej wartościowe surowce z odpadów i przetworzyć je znów na produkty. Przynosi jednocześnie oszczędność energii i materiałów oraz minimalizuje potrzebę składowania śmieci. Odpady komunalne stają się dzięki zastosowaniu technologii RotoSTERIL źródłem cennych surowców wtórnych oraz czystej, suchej frakcji organicznej biodegradowalnej, jako źródła energii odnawialnej. Każdy etap procesu technologicznego jest przyjazny dla środowiska i okolicznych mieszkańców.

REKLAMA

Podczas przetwarzania odpadów nie dochodzi do emisji przykrych zapachów, co pozwala zbliżyć zakład do źródła odpadów, posadowić go w granicach miasta. Dzięki temu minimalizuje się nakłady potrzebne na finansowanie logistyki i transportu odpadów. To rozwiązanie jest korzystne również z punktu widzenia lokalnych społeczności – brak uciążliwości dla otoczenia podczas eksploatacji podnosi poziom akceptacji społecznej wobec instalacji.

RotoSTERIL – autorska, innowacyjna technologia przetwarzania odpadów opracowana przez Bioelektra Group, która wykorzystuje proces mechaniczno-cieplnego przetwarzania odpadów (MCP). Metoda ta opiera się o wysoce efektywny proces, w trakcie którego niesortowane odpady komunalne poddane są sterylizacji w urządzeniu RotoSTERIL BEG7000, w warunkach  pary wodnej w wysokiej temperaturze i przy podwyższonym ciśnieniu. Następnie realizowane jest efektywne sortowanie odpadów na poszczególne frakcje, w celu ich ponownego wykorzystania. Technologia RotoSTERIL już dziś spełnia europejskie standardy oraz wymogi Ministra Środowiska dotyczące gospodarki odpadami, przyjęte do roku 2020. 

Bioelektra Group S.A. – polska spółka zajmująca się inwestycjami z zakresu przetwarzania odpadów komunalnych. Jej autorska technologia przetwarzania i odzysku odpadów komunalnych o nazwie RotoSTERIL pozwala na wysoki odzysk surowców oraz ich ponowne wykorzystanie. Technologia RotoSTERIL wykorzystywana jest w Różankach k. Susza (woj. warmińsko-mazurskie, powiat iławski), gdzie znajduje się Zakład Mechaniczno-Cieplnego Przetwarzania Odpadów Bioelektra Group. Obecnie zakład ten ma zdolność przetwarzania 40 tys. ton odpadów w skali roku, ale modułowość technologii umożliwia zwiększanie tej ilości. Koszty inwestycyjne w przeliczeniu na zdolność przetwarzania 1 tony odpadów rocznie są niższe od jakichkolwiek innych stosowanych współcześnie rozwiązań technologicznych. Dodatkowe informacje dostępne są pod adresem: www.bioelektra.pl

materiał prasowy