W Legnicy powstanie biogazownia rolnicza o mocy 1 MW

W Legnicy powstanie biogazownia rolnicza o mocy 1 MW
Ra Boe, flickr cc
REKLAMA

Esperotia Energy Investments S.A., Spółka notowana na rynku NewConnect od lipca 2012 r., działająca w branży Odnawialnych Źródeł Energii, nabyła 100% udziałów w spółce BP 23 Sp. z o.o., która realizuje budowę biogazowni rolniczej o mocy 1 MWe w Legnicy, z możliwością rozbudowy do 2 MWe. Będzie to tym samym już kolejny projekt inwestycyjny realizowany przez Esperotię.

Nabyta spółka BP 23 Sp. z o.o. zamierza zbudować biogazownię rolniczą w Legnicy, która będzie posiadała zainstalowaną moc energetyczną wynoszącą 1 MWe, z możliwością rozbudowy do 2 MWe. Co istotne, projekt ten ma przyznaną dotację z Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej w wysokości 4.758.000,00 zł. Spółka zawarła również umowę z Generalnym Wykonawcą na budowę tej biogazowni, znajdującej się obecnie w fazie przygotowawczej i posiadającej wszystkie niezbędne pozwolenia oraz mającej zapewnione finansowanie. Rozpoczęcie prac budowlanych jest planowane na początek lutego br.

- Od wielu miesięcy planowaliśmy przejęcie tego projektu. Jest to jedna z lepiej przygotowanych, pod względem projektowym oraz zastosowanych rozwiązań technicznych, inwestycji. Zorganizowanie finansowania dłużnego oraz ożywione ostatnio prace nad nową Ustawą o OZE przesądziły o zakupie Spółki BP 23 Sp. z o.o. Najbliższe miesiące będą związane z nakładami inwestycyjnymi, jednak w przeciągu nadchodzących 3 lat inwestycja zacznie przynosić dodatni cash flow - mówi Agnieszka Król, Prezes Zarządu Spółki Esperotia Energy Investments S.A.

Esperotia poinformowała także o otrzymaniu przez jej spółkę zależną Carbo Bio Sp. z o.o. drugiej zaliczki w ramach dotacji przyznanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Otrzymane środki zostaną przekazane Generalnemu Wykonawcy biogazowni rolniczej w Świdwinie, co umożliwi Spółce sprawną realizację tego projektu inwestycyjnego, będącego w początkowej fazie budowy.

- Kolejne miesiące będą dla nas niezwykle aktywne. Prowadzenie prac budowlanych w dwóch inwestycjach jednocześnie wymagać będzie bardzo dobrze zorganizowanej pracy. Podjęliśmy współpracę z dwoma niezależnymi firmami technologicznymi. Taka decyzja umożliwi nam dokonanie późniejszej weryfikacji przyjętych założeń i porównanie zastosowanych rozwiązań. Wybrani Generalni Wykonawcy są renomowanymi europejskimi przedsiębiorstwami, posiadającymi wieloletnie doświadczenie w budowaniu biogazowni  rolniczych. W planach mamy również kolejne przejęcia oraz kolejne budowy. Zależy nam na wykorzystaniu efektu skali, co będzie miało znaczący wpływ na realizację zysków z poczynionych inwestycji - dodaje Prezes Król.

Esperotia Energy Investments S.A. tworzy Grupę Kapitałową, w skład której wchodzą spółki celowe przeznaczone do realizacji projektów biogazowni rolniczych zarówno w Polsce, jak i w Bułgarii.

Esperotia Energy Investments

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
elvgreen |
Projekt wykonała firma Bio-Energetyka Sp. z o.o z Koszalina, na zlecenie BP 23 Sp. z o.o. To już kolejna zaprojektowana instalacja przez tę firmę ( projekt biogazowni Esperotii w Świdwinie to też projekt Bio-Energetyki) "- Od wielu miesięcy planowaliśmy przejęcie tego projektu. Jest to jedna z lepiej przygotowanych, pod względem projektowym oraz zastosowanych rozwiązań technicznych, inwestycji."-jest wystarczającą rekomendacją.

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...