Senat wniósł poprawki do ustawy o biopaliwach

Senat wniósł poprawki do ustawy o biopaliwach
Foto. senat.gov.pl

W piątek Senat wniósł poprawki do nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw, której celem jest implementowanie do polskiego prawa zapisów unijnej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii. 

Senatorowie wprowadzili w sumie 19 poprawek. Zdaniem senatorów, którzy zaproponowali poprawki, ich przyjęcie ma na celu „jak najlepsze dostosowanie prawa do tego, czego wymaga dyrektywa„. Poprawki Senatu mają podkreślić, że biokomponenty i biopaliwa zgodnie z polskim prawem będą spełniać kryteria zrównoważonego rozwoju. Przykładem jest jedna z poprawek zakładająca, że wsparcie będą mogły uzyskiwać projekty dotyczące tylko biokomponentów spełniających te kryteria.

Ustawa wprowadza też zmiany, które sprowadzają się do zmian definicji np. „uznanego systemu certyfikacji”, „świadectwa” czy „poświadczenia” na takie, które gwarantują spełnienie kryteriów zatwierdzonych przez Komisję Europejską.

REKLAMA
REKLAMA

Zmiany zostają również wprowadzone do Prawa energetycznego, a mianowicie minister gospodarki zostanie zobowiązany do udostępnienia każdemu informacji o kosztach i korzyściach wynikających ze stosowania urządzeń i systemów grzewczych, chłodzących i energetycznych wykorzystujących energię ze źródeł odnawialnych – informuje Senat. 

Procedowana w parlamencie ustawa zakłada doprecyzowanie ustawy o biopaliwach w ten sposób, aby spełniła kryteria Komisji Europejskiej. Jej przyjęcie ma skutkować wycofaniem przez Brukselę skargi w sprawie niewdrożenia do polskiego prawa unijnej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii. 

W ubiegłym miesiącu rzecznik Trybunału Sprawiedliwości UE, który zajmuje się tą sprawą, wezwał do nałożenia na Polskę kary w wysokości 61 tys. euro liczone za każdy dzień zwłoki w przyjęciu unijnych przepisów o OZE. Na ich wdrożenie polska miała czas do 5 grudnia 2010 r. 

gramwzielone.pl