Uniejów: hybrydowa elektrownia wykorzystująca geotermię, biomasę i gaz

Uniejów: hybrydowa elektrownia wykorzystująca geotermię, biomasę i gaz
Uniejów. Foto. maciekbor, flickr cc
REKLAMA

W Uniejowie, w woj. łódzkim, rozpoczęła się budowa hybrydowej elektrownia o mocy 2,4 MW, która będzie produkować energię z wykorzystaniem wód termalnych, gazu i biomasy. 

Uniejów wykorzystuje już wody termalne do ogrzewania domów mieszkalnych, szkół i urzędów. Gdy temperatura na zewnątrz spada do -10 st. C, wodę podgrzewa dodatkowo kocioł na biomasę. 

Docelowo ciepło będzie pozyskiwane z 3 odwiertów o głębokości 2 km. Władze gminy chcą jednak pozyskiwać energię z jeszcze głębszych odwiertów, do 2,8 km, gdzie temperatura wody sięga 100 st. C, podczas gdy z głębokości 2 km pozyskiwana jest woda o temperaturze 68 st. C. 

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, teraz biomasa i wody termalne połączone z gazem będą wykorzystywane również do produkcji energii elektrycznej.

Pomysłodawcą budowy hybrydowej elektrociepłowni jest dr hab. inżynier Władysław Kryłowicz z Instytutu Maszyn Przepływowych Politechniki Łódzkiej, który zauważył, że woda termalna, która jest potrzebna zimą do ogrzewania mieszkań, latem jest wykorzystywana w Uniejowie w niewielkim stopniu. 

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej wymyślili, by do zimowej produkcji ciepła dołożyć w okresie letnim produkcję prądu. Jednak woda, której temperatura oscyluje na poziomie niecałych 70 st. C, jest zdecydowanie za chłodna, by mogła uruchomić klasyczne turbiny parowe. Takim minimum, gwarantującym opłacalność, jest temperatura 98 st. C. Dlatego geotermia z Uniejowa będzie dogrzewana biomasą.

Energia elektryczna i cieplna, która będzie produkowana w Uniejowie, zaspokoi potrzeby budynków należących do miasta i jego spółek. Dodatkowo władze Uniejowa chcą poszukać inwestora, który byłby zainteresowany odbiorem taniego ciepła. 

Inwestycja ma być oddana do użytku za pół roku. Jej koszt wyniesie ok. 20 mln zł. 

Szacuje się, że inwestycja zwróci się po niespełna dziewięciu latach. Projekt jest współfinansowany z funduszy unijnych. Uniejów otrzymał na ten cel 12 milionów złotych.

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Blazej |
Genialne :)))
pol |
no i węgiel
Viner |
Bardzo dobrze, że coś takiego powstaje. Mam nadzieję, że więcej miast weźmie udział w projektach wspomagających rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce. Swego czasu interesowała mnie inwestycja w elektrownię wiatrową - moim zdaniem, najbardziej opłacalna. Podstawowe informacje można znaleźć na http://zpue.pl/energia-odnawialna.html

Giełda OZE

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...

Wydzierżawię działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Grunt z dzierżawą PV

Sprzedam grunt o pow 4ha z zawartą dzierżawą farmy foto na 30 lat z rocznym przychodem, bez kosztów czytaj dalej...

TERMIKA eco line - zestaw paneli fotowoltaiczny 2,70 kW

TERMIKA ECO LINE zajmuje się projektowaniem, montażem oraz sprzedażą systemów fotowoltaicznych. Nas czytaj dalej...