Wyniki notowanego na NewConnect dewelopera biogazowni rolniczych

Wyniki notowanego na NewConnect dewelopera biogazowni rolniczych
Vortexrealm, wikimedia cc-by-3.0
REKLAMA
Esperotia Energy Investments S.A., Spółka notowana na rynku NewConnect od lipca 2012 r., działająca w branży Odnawialnych Źródeł Energii, przedstawiła wyniki finansowe za 1 kw. 2014 r. Spółka znacząco obniżyła w tym okresie stratę netto i dokonała nabycia biogazowni rolniczej w Świdwinie.

Strata netto na poziomie jednostkowym wyniosła 131 tys. zł wobec 266 tys. zł straty w 1 kw. 2013 r. Natomiast na poziomie skonsolidowanym Esperotia zakończyła miniony kwartał ujemnym wynikiem sięgającym 131 tys. zł. Analogiczny okres ub. roku przyniósł Grupie Kapitałowej stratę netto w wysokości 379 tys. zł.
 
Najważniejszym wydarzeniem pierwszego kwartału roku było dla Spółki zakończenie procesu due diligence projektu budowy biogazowni rolniczej w Świdwinie oraz dokonanie jego nabycia. Budowa zaprojektowanej biogazowni o mocy elektrycznej wynoszącej 1,2 MW rozpocznie się jeszcze w tym kwartale. Zakupiony projekt posiada umowę na dotację w wysokości 6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego udzieloną przez Urząd Marszałkowski tego województwa. Spółka przewiduje zakończenie prac budowlanych do końca tego roku.
 
- Większa jasność co do Ustawy o OZE w Polsce powoduje, że inwestorzy zaczynają znowu patrzeć na ten rynek. W między czasie skupiamy się nad minimalizacją kosztów i poprawianiem naszych wyników finansowych. Jesteśmy optymistycznie nastawieni na przyszłość. – mówi Agnieszka Król, Prezes Zarządu Spółki Esperotia Energy Investments S.A.
 
Esperotia pracuje również nad kolejnym przejęciem projektu biogazowego, który wpisuje się w strategię rozwoju Spółki, a więc posiada pozwolenie na budowę oraz pozyskaną dotacją. Prowadzone są także działania mające na celu pozyskanie finansowania na projekt Stamboliyski w Bułgarii, który jest z jednym z pięciu projektów realizowanych w Bułgarii przez spółkę zależną Esperotia Management Bulgaria Ltd. Obecna stawka energii elektrycznej pochodzącej z biogazowni rolniczej wynosi w tym kraju 222 EUR za 1 MW.
 
- Bułgaria to specyficzny rynek. Uważamy, że potencjalny zysk w porównaniu do ryzyka wychodzi na korzyść projektów bułgarskich. – dodaje Król.
 
I kwartał 2014 r. był okresem aktywnych prac nad nową Ustawą o OZE. Na początku kwietnia nowy projekt Ustawy został przyjęty przez Radę Ministrów i trafił do dalszych prac w Parlamencie. Wejście w życie nowego aktu pozwoli Spółce na lepsze planowanie długookresowego rozwoju oraz umożliwi skuteczniejsze prowadzenie negocjacji z zagranicznymi funduszami inwestycyjnymi, które z uwagi na brak regulacji prawnych podchodzą bardzo ostrożnie do branży OZE.
 
Esperotia Energy Investments S.A. tworzy Grupę Kapitałową, w skład której wchodzą spółki celowe przeznaczone do realizacji projektów biogazowni rolniczych, zarówno w Polsce jak i w Bułgarii. Ostatnie miesiące były dla Spółki okresem wytężonej pracy związanej z poszukiwaniem finansowania dłużnego niezbędnego do realizowania kolejnych projektów inwestycyjnych.


Esperotia Energy Investments S.A. 

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...