Ilu chętnych na wsparcie w systemie FIT/FIP?

Ilu chętnych na wsparcie w systemie FIT/FIP?
Fot. Modus Energy

Do końca ubiegłego roku Urząd Regulacji Energetyki wydał inwestorom zainteresowanym skorzystaniem z systemów FIT/FIP niemal 300 zaświadczeń o możliwości rozliczania się w nich w zakresie nadwyżek wyprodukowanej energii. 

Z wprowadzonych do ustawy o odnawialnych źródłach energii w połowie ubiegłego roku systemów taryfy gwarantowanej lub premii mogą korzystać operatorzy już zbudowanych biogazowni i elektrowni wodnych lub inwestorzy, którzy dopiero uruchomią produkcję energii elektrycznej w tych technologiach (w najnowszym projekcie nowelizacji ustawy o OZE Ministerstwo Energii zaproponowało objęcie tymi systemami również mniejszych instalacji biomasowych).

Zgodnie z art. 70a ustawy o odnawialnych źródłach energii, znowelizowanej w połowie 2017 roku, mechanizm taryf gwarantowanych (feed-in tariff, FIT) umożliwia wytwórcom posiadającym instalacje o mocy zainstalowanej mniejszej niż 500 kW wyjście z systemu świadectw pochodzenia lub systemu aukcyjnego i rozpoczęcie sprzedaży energii po cenie gwarantowanej.

REKLAMA

W tym przypadku sprzedawca zobowiązany kupuje energię elektryczną po cenie równej 90 proc. ceny referencyjnej właściwej dla danej instalacji. Wówczas wytwórca samodzielnie dokonuje rozliczenia z operatorem rozliczeń energii odnawialnej.

Drugi z wprowadzonych w ubiegłym roku instrumentów wsparcia dla mniejszych biogazowni i hydroelektrowni, tzw. feed-in premium (FIP), dotyczy instalacji o mocy nie większej niż 1 MW i nie mniejszej niż 500 kW i także umożliwia sprzedaż energii po cenie gwarantowanej.

Wybrany podmiot kupuje wówczas energię elektryczną po cenie umownej, a wytwórca samodzielnie dokonuje rozliczenia z operatorem rozliczeń energii odnawialnej, uzyskując w efekcie cenę za energię na atrakcyjnym poziomie 90 proc. ceny referencyjnej.

Stała cena zakupu energii w systemach FIT/FIP powinna być waloryzowana corocznie średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem z poprzedniego roku kalendarzowego. Taryfy FIT lub FIP mają obowiązywać przez 15 lat, ale nie dłużej niż do końca 2035 r.

W ramach systemu FIT niewykorzystana energia będzie sprzedawana do sprzedawcy zobowiązanego, natomiast w systemie FIP wytwórca energii odnawialnej sam będzie musiał poszukać odbiorcy i nie będzie to sprzedawca zobowiązany. 

Pierwsi producenci energii już od kilku miesięcy rozliczają się w nowym systemie. Jak informował wcześniej operator systemu rozliczeń – spółka Zarządca Rozliczeń – już za wrzesień 2018 r., a więc niecałe dwa miesiące po wejściu w życie nowelizacji ustawy o OZE wprowadzającej systemy FIT/FIP, zostało złożonych 11 pierwszych wniosków o pokrycie ujemnego salda w nowym mechanizmie.

Ilu inwestorów dotychczas zgłosiło zainteresowanie wejściem do systemów FIT/FIP?

W odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl Urząd Regulacji Energetyki, który wydaje zaświadczenia umożliwiające wejście do mechanizmów FIT/FIP, poinformował, że na koniec 2018 roku wydał w sumie 295 takich zaświadczeń, które dotyczyły łącznego potencjału instalacji na poziomie 76,857 MW.

REKLAMA

W tym najwięcej – 218 – zaświadczeń na łączną moc 53,158 MW wydano w zakresie instalacji już działających i rozliczających się dotąd w systemie świadectw pochodzenia.

Ponadto 67 zaświadczeń wydano dla inwestorów zgłaszających projekty na łączną moc 18,441 MW, które wygrały aukcje rozstrzygnięte przed dniem wejścia w życie nowelizacji ustawy OZE z dnia 7 czerwca 2018 r.

URE wydał też dwa zaświadczenia dla instalacji o łącznej mocy 0,041 MW, które zrealizowano po 1 lipca 2016 r. – dla instalacji uruchamianych po terminie wygaśnięcia systemu świadectw pochodzenia, a które nie weszły do aukcyjnego systemu rozliczeń.

Ponadto 8 zaświadczeń dotyczyło projektów planowanych do uruchomienia, o całkowitej mocy 5,217 MW, w których wcześniej nie wytworzono energii.

Obowiązki wytwórców

Wczoraj Urząd Regulacji Energetyki opublikował informację na temat obowiązków, którym podlegają wytwórcy energii korzystający z systemów FIT lub FIP.

URE przypomina, że wytwórcy, którzy wygrali aukcje przeprowadzone w latach 2016-2017, a następnie uzyskali zaświadczenie o dopuszczeniu do rozliczeń w systemach FIT/FIP, niezależnie od sprawozdań wymaganych w związku z uczestnictwem w systemach FIT/FIP powinni przekazać informacje o ilości energii wytworzonej na potrzeby aukcyjnego systemu wsparcia niezwłocznie po zakończeniu uczestnictwa w tym systemie, a ponadto oświadczenie potwierdzające, że skumulowane wsparcie, otrzymane do dnia zakończenia uczestnictwa w aukcyjnym systemie wsparcia, nie przekracza maksymalnej wartości pomocy publicznej

Mechanizmy FIT i FIP mają obejmować analogiczne warunki kumulacji pomocy publicznej jak w systemie aukcyjnym. Ze względu na pomoc publiczną, wytwórcy chcący skorzystać z FIT lub FIP muszą złożyć wraz z deklaracją o zamiarze sprzedaży nadwyżek energii po stałej cenie również odpowiedni formularz, w którym przekażą informacje o otrzymanej pomocy publicznej.

Więcej na temat obowiązków wymienionych wyżej wytwórców w informacji URE dostępnej pod tym linkiem.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.