300 mln zł na elektryczne autobusy i stacje ładowania

300 mln zł na elektryczne autobusy i stacje ładowania
Fot. Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie
REKLAMA

Do końca stycznia trwa nabór wniosków w konkursie na dotacje, za które samorządy będą mogły kupić autobusy elektryczne albo trolejbusy wyposażone w baterie. W ramach dofinansowania można też zbudować stacje ładowania informuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Jak podaje resort inwestycji i rozwoju, konkurs prowadzony w ramach unijnego Programu Operacyjnego„Infrastruktura i Środowisko” jest otwarty dla miast wojewódzkich i ich obszarów funkcjonalnych, jak i dla miast średnich tracących swoje funkcje gospodarcze. Jedno miasto może złożyć jeden wniosek o dofinansowanie, przy czym wsparcie Unii Europejskiej wynosi maksymalnie 85 proc. kosztów inwestycji.

Samorząd może kupić nowe autobusy elektryczne albo nowe trolejbusy, które mają własne baterie. Wszystkie pojazdy będą musiały spełniać wymogi programu „Dostępność Plus”, np. w zakresie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

Termin składania wniosków w konkursie, którego budżet wynosi 300 mln zł, upływa 31 stycznia br. Instytucją organizującą konkurs jest Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wylicza, że w konkursie mogą wystartować 122 miasta średnie, które zgodnie z analizą wykonaną przez Polską Akademię Nauk w największym stopniu zagrożone są utratą funkcji społeczno-gospodarczych. Miasta średniej wielkości były przede wszystkim beneficjentami programów regionalnych, którymi zarządzają władze poszczególnych województw.

Od 2017 r. dla tych miejscowości dedykowane jest specjalne wsparcie – „Pakiet dla średnich miast” – który daje możliwość realizacji wielu inwestycji publicznych w ramach krajowych programów operacyjnych.

Jak zaznacza Ministerstwo, to nie pierwszy konkurs z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na rozwój komunikacji miejskiej. Do tej pory z dofinansowania na transport publiczny z PO IiŚ korzystały miasta wojewódzkie i otaczające je gminy.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Tadeusz |
To pewnie ostatni konkurs i nabór ponieważ,, Dostęp do pieniędzy z Unii Europejskiej będzie powiązany ze stanem praworządności. Parlament Europejski przegłosował stanowisko w tej sprawie. Eurodeputowani chcą, by to eksperci oceniali stan rządów prawa w krajach UE. PiS uważa, że idea jest szkodliwa dla UEc
alladyn-solar-batt |
Ursus dostał dofinansowanie na elektryczny pojazd dostawczy Środa, 16 stycznia 2019 | Gospodarka W ramach konkursu Innomoto, zakładającego wzrost konkurencyjności i innowacyjności polskiego sektora motoryzacyjnego w perspektywie 2026 roku, jednym z wygranych projektów okazało się opracowanie firmy Ursus nt. budowy innowacyjnego samochodu dostawczego o ładowności 3,5 tony i nazwie ELVI II. Samochód będzie pojazdem w 100% elektrycznym opartym o konstrukcję ramową, zapewniającą dowolność zabudowy i dużą ładowność. Ursus planuje wdrożenie samochodu ELVI II do produkcji małoseryjnej. Całkowity koszt projektu ma wynieść 14 mln zł, z czego dofinansowanie sięgnie 8 mln.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...