Włocławek zamawia autobusy elektryczne

Włocławek zamawia autobusy elektryczne
Fot. Solaris
REKLAMA

Przedstawiciele firmy Solaris Bus & Coach S.A. podpisali umowę na dostawę trzech autobusów elektrycznych do Włocławka, który dołączy do grona polskich miast posiadających w swojej flocie zeroemisyjne pojazdy transportu publicznego. Realizacja kontraktu przewidziana jest jeszcze w tym roku, a jego wartość to blisko 8,5 mln zł.

Zamówione przez Urząd Miasta Włocławka autobusy Solaris Urbino 12 electric będą pierwszymi napędzanymi elektrycznie pojazdami transportu publicznego w tym mieście.

Ekologiczną jazdę zapewnią baterie Solaris High Energy o pojemności 200 kWh oraz oś ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi o mocy 2x125 kW. Poza samymi pojazdami producent jest także odpowiedzialny za dostarczenie czterech wolnostojących ładowarek zajezdniowych.

Autobusy przystosowane będą do ładowania baterii za pomogą złącza plug-in. Dodatkowo zostaną konstrukcyjnie przygotowane do montażu pantografów, które w przyszłości także będzie można używać do ładowania baterii.

Dwunastometrowe Urbino electric będą w pełni klimatyzowane. Zamawiający zdecydował się na hybrydowy system ogrzewania pojazdu z funkcją tzw. prekondycjonowania termicznego, który zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym ma przyczynić się do niższego zużycia energii, co z kolei przełoży się na zwiększenie zasięgu autobusu na jednym ładowaniu.

Trzy autobusy Urbino 12 electric mają pojawić się na ulicach Włocławka w październiku tego roku.

Jak wylicza Solaris, Włocławek jest 18. miastem w Polsce, które zdecydowało na zakup zeroemisyjnych pojazdów tego producenta, z czego w niektórych z nich tabor elektryczny stanowi znaczący procent całej floty – np. w Jaworznie jest to 40 proc.

Liczba zamówionych w Polsce autobusów Urbino electric wynosi już blisko 150.

Zwrot w stronę ekologicznej komunikacji miejskiej jest zauważalnym trendem w całej Europie, a niewątpliwe zalety autobusów elektrycznych, takie jak cicha i bardzo płynna jazda, a także brak emisji szkodliwych spalin do środowiska stanowią zachętę dla włodarzy miast i przewoźników miejskich. Według przewidywań International Association of Public Transport (UITP), w 2030 roku autobusy z napędem elektrycznym będą stanowiły blisko 50 proc. wszystkich zamówień – zapowiada Solaris.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...