Tesla rozpoczyna budowę pierwszej fabryki poza USA

Tesla rozpoczyna budowę pierwszej fabryki poza USA
Elon Musk. Fot. NVIDIA Corporation, flickr cc
REKLAMA

Wczoraj zainaugurowano budowę pierwszej fabryki Tesli poza terytorium Stanów Zjednoczonych. Nowy zakład zostanie uruchomiony w regionie Szanghaju informuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.

Plany zakładają, że do końca 2019 r. bramy chińskiej fabryki opuszczą pierwsze egzemplarze całkowicie elektrycznego Modelu 3. Według informacji udzielonych przez Elona Muska w mediach społecznościowych, zakład osiągnie „wysoki poziom produkcji” w 2020 r.

Nowy obiekt pozwoli Tesli na zredukowanie negatywnych skutków wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami. W lipcu samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych do Państwa Środka zostały objęte 40-procentowym cłem, które od początku stycznia do końca marca 2019 r. zostało obniżone do 15 proc. Po upływie tego okresu wysokość cła zostanie uzależniona od wyniku rozmów pomiędzy przedstawicielami rządów USA oraz Chin.

Fabryka w Szanghaju ma odpowiadać za produkcję podstawowych wersji Modelu 3 oraz3 crossovera Model Y, przeznaczonych na rynek w Państwie Środka. Droższe wersje obu pojazdów, jak również Modele S i X w dalszym ciągu będą powstawać w USA i trafiać do Chin zza oceanu.

Z uwagi na podwyżkę cen wywołaną wojną handlową, Tesla w ciągu ostatnich miesięcy zanotowała w Państwie Środka wyraźny spadek sprzedaży. Jednocześnie przybywa jej coraz silniejsza konkurencja ze strony krajowych producentów, takich jak np. NIO. Według danych Bloomberga, w październiku 2018 r. chińscy nabywcy kupili zaledwie 211 samochodów Tesli, w porównaniu do 3 552, które zostały sprzedane w czerwcu. W listopadzie wynik wzrósł do 393 egzemplarzy.

Fabryka w Szanghaju w swojej pierwszej fazie funkcjonowania ma produkować 250 tys. pojazdów elektrycznych rocznie. Jak podaje Reuters, wartość inwestycji wyniesie 2 mld dolarów.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
eko&smart |
20-letni niemiecki diesel napędzany rosyjską ropą, oto polska odpowiedź!
Polak |
Niemożliwe! Przecież zgodnie z "faktami" podawanymi przez "specjalistów" pokroju MojaTW, czy jasiek, już dawno mieli zbankrutować!
IXI |
I tak sankcje (cła) nałożone przez USA na Chiny obracają się przeciwko USA. Z jednej strony zyski TESLI będą czerpane z Chin i zapewne w dużej części transferowane na inne cele firmy. Z drugiej strony w USA nie przybędzie miejsc pracy dla własnych obywateli.
IXI |
I tak sankcje (cła) nałożone przez USA na Chiny obracają się przeciwko USA. Z jednej strony zyski TESLI będą czerpane z Chin i zapewne w dużej części transferowane na inne cele firmy. Z drugiej strony w USA nie przybędzie miejsc pracy dla własnych obywateli.
MojaPV |
Nie rozumiem dlaczego inwestuja w fabryki poza usa chyba szybciej chca zbankrutowac lub szukaja taniej siły roboczoj z Meksyku. Aha uwaga na mojego podszywacza MojaPV jest tylko jedna
Seb |
Debilny komentarze od naszego komentatora naczelnego
Polak |
@MojaTW: Wiemy, że generalnie nie ogarniasz rzeczywistości. Dziwi tylko, że twój politruk wystawia takiego matołka jak ty na pośmiewisko:)

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...