Tauron uruchamia stacje ładowania i elektryczny carsharing

Tauron uruchamia stacje ładowania i elektryczny carsharing
Fot. Tauron
REKLAMA

Łącznie 23 stacje ładowania i 20 samochodów elektrycznych to podstawa uruchamianego w Katowicach przez Tauron i ING Bank Śląski systemu elektromobilności. Projekt ma służyć mieszkańcom, przedsiębiorcom i turystom odwiedzającym Katowice, a także gościom szczytu klimatycznego COP24.

Jak podaje Tauron, uruchomiona w Katowicach sieć terminali do ładowania samochodów elektrycznych składa się z czterech szybkich stacji ładowania (DC) oraz 19 przyspieszonego ładowania (AC). Lokalizacja stacji jest zaplanowana na terenie całego miasta w taki sposób, by można się było swobodnie poruszać po nim samochodem elektrycznym. Infrastruktura jest już dostępna dla kierowców aut elektrycznych.

Stacje ładowania usytuowane są w centrum miasta m.in. przy Międzynarodowym Centrum Kongresowym czy Hotelu Vienna House przy ulicy Sokolskiej, a także w poszczególnych dzielnicach Katowic, na osiedlach Witosa, Ligocie, Bogucicach, Bażantowie czy Giszowcu. Ze wszystkich terminali kierowcy samochodów elektrycznych mogą korzystać bezpłatnie.

Uruchomiony przez nas program to pierwszy krok ku budowie miasta przyszłości. Rozwiązania z obszaru Smart City, które tworzymy w spółce Tauron Dystrybucja Serwis powinny ułatwić życie w mieście – zapowiada Michał Koszałka, prezes Tauron Dystrybucja Serwis i Magenta Grupa Tauron.

Nasze zaangażowanie w tematykę zrównoważonego rozwoju wynika z naszych przekonań, które kształtują strategię ING. Uważamy, że naszym obowiązkiem jest odpowiedzialny i aktywny udział w inicjatywach poprawiających jakość życia nas wszystkich – mówi Joanna Erdman, wiceprezes zarządu ING Banku Śląskiego.

Od 3 grudnia Tauron i ING Bank Śląski udostępnią mieszkańcom i gościom odwiedzającym Katowice dziesięć samochodów elektrycznych – pięć BMW i3 i pięć Renault ZOE. Chętni na wypróbowanie  pojazdów będą mieli do dyspozycji aplikację testową eCar od Taurona, która pozwoli wypożyczyć, uruchomić i oddać samochód. Tego samego dnia pięć samochodów e-Golf i pięć Nissanów Leaf  drugiej generacji, zostanie udostępnionych uczestnikom szczytu klimatycznego COP24.

Tauron zapewnia, że projekt w Katowicach to początek budowy oferty dotyczącej elektromobilności. System ładowarek i sprzężona z nim usługa carsharingu traktowane są jako pilotaż kompetencyjny. Grupa chce zebrać doświadczenia zarówno z zakresu obsługi floty samochodów elektrycznych, jak i przetestować oprogramowanie służące do zarządzania infrastrukturą oraz procesem ładowania.

W Katowicach będą testowane samochody czterech najpopularniejszych w Polsce marek samochodów elektrycznych, a także ładowarki różnych producentów. Taki układ umożliwi sprawdzenie funkcjonowania całego systemu w różnych konfiguracjach, a ponadto pozwoli na ocenę wpływu wykorzystania samochodów elektrycznych na pracę sieci elektroenergetycznych w rzeczywistych warunkach.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Wójt |
Pokażka na COP24 !? W piątek słyszałem , że w Polscze zarejestrowanych całe 523 samochodów elektrycznych.
Mateo M. |
Nie ma obaw . Zrealizujemy plan...milion aut elektrycznych przed COPem. Już 1 grudnia otwieram bramę fabryki i wypuszczam brakujące 99,999999% aut
AST |
Źródeł wytwarzania energii z oze nie mają a za głupoty się biorą. Propaganda nieudaczników.
Radek |
Dla pełnego obrazu rzeczywistości samochody elektryczne z wypożyczalni Tauronu powinny być oklejone ich reklamami ekogroszku.
Tylewtemacie |
@Radek , obyś nie miał racji bo "Minister środowiska Henryk Kowalczyk wskazał, że szczyt sponsorują także firmy, które w swoim „portfolio” mają wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. Wymienił tu PGE i Tauron. Minister poinformował, że wydarzenie wspierają ponadto PGNiG, PKO BP czy PZU. Więcej: https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/COP24.-JSW-sponsorem-szczytu-klimatycznego-w-Katowicach" to apropo sponsorowania COPu przez JSW . D tych matołków to nic zdrożnego.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...