PGE chce postawić 1,5 tys. stacji ładowania EV

PGE chce postawić 1,5 tys. stacji ładowania EV
Prezes PGE Henryk Baranowski. Fot. PGE
REKLAMA

Przy okazji publikacji najnowszego raportu finansowego Polska Grupa Energetyczna poinformowała, że w ciągu pięciu lat może uruchomić nawet do 1,5 tys. stacji ładowania samochodów elektrycznych. Ich finalna liczba będzie jednak zależeć od wysokości pozyskanego dofinansowania.

Polska Grupa Energetyczna posiada już stacje ładowania w Łodzi oraz w Warszawie, zainstalowała także 5 stacji ładowania w Siedlcach, gdzie prowadzi pilotażowy program elektromobilności dedykowany dla miast średniej wielkości. Również w Siedlcach PGE zamierza przeprowadzać testy związane z rozwojem e-carsharigu.

Ponadto PGE wchodzi na lokalne rynki regionów uzdrowiskowych. Pierwsza stacja ładowania uruchomiona została w Krynicy-Zdroju, a kolejne staną w Lądku-Zdroju i Zakopanem.

Projekty w Warszawie, Łodzi, Siedlcach, Rzeszowie i Krynicy-Zdroju to dopiero początek naszej współpracy z władzami samorządowymi. Testowanie projektu w miastach różnej wielkości i o różnorodnej specyfice umożliwia nam wypracowanie optymalnego kształtu współpracy i przyczynia się do udoskonalania oferty skierowanej do klientów. Coraz więcej jednostek samorządu terytorialnego jest zainteresowanych rozwijaniem u siebie infrastruktury elektromobilności, a Grupa PGE jest dla nich idealnym partnerem – komentuje prezes PGE Henryk Baranowski.

Teraz przy okazji publikacji wyników finansowych po trzecim kwartale br. PGE poinformowała, że do końca tego roku chce dysponować w sumie 50 punktami ładowania w całej Polsce, a w zależności od poziomu pozyskanego dofinansowania planuje uruchomienie nawet 1500 punktów ładowania do 2022 r.

W tym kontekście PGE wspomina o możliwości pozyskania środków w ramach Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.

Z funduszy unijnych korzysta natomiast aktualny lider w budowie stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce, spółka Greenway Poland, która skutecznie pozyskuje na ten cel preferencyjne finansowanie z programu „Łącząc Europę” czy Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

W ubiegłym miesiącu Greenway ogłosił zwiększenie planu inwestycyjnego do kwoty 145 mln zł, a działania w tym zakresie dofinansuje Europejski Bank Inwestycyjny. Dzięki temu, w ciągu najbliższych 2-3 lat, sieć ładowania GreenWay liczyć będzie ponad 850 stacji w naszym regionie Europy, w tym 630 stacji powstanie w Polsce, z czego połowę mają stanowić ładowarki szybkie o mocy ponad 50 kW i ultraszybkie o mocy do 350 kW.

Obecnie w polskiej sieci GreenWay działa 120 stacji ładowania, z czego 80 w Polsce, a 75 proc. to stacje szybkiego ładowania.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
AST |
Czyli chce robić koszty. Bez celu ale coś z tego będzie. Słusznie. Po to się ma stołek by kręcić lody. Zabłysnął Baranowski niesamowicie. Wprost geniusz.
Davido |
Jakie koszty?? Tutaj raczej chodzi o nowe kierunki. Póki co jestesmy na ostatnich miejscach jesli chodzi o wkraczanie w elektromobilność, co robi sie niebezpieczne, bo sorry ale najgorsi chyba nie chcemy byc?! Poki co wszyscy stawiamy na greenway'a i slusznie bo idzie im calkiem preznie, a kazda nowa ładowarka to argument do przekonania Polakow na przejscie na elektryki

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...