PKP ma pierwsze stacje ładowania

PKP ma pierwsze stacje ładowania
Fot. PKP
REKLAMA

Od piątku właściciele samochodów elektrycznych mogą skorzystać z czterech stacji do ładowania, uruchomionych przy dworcach kolejowych PKP. Pierwsze ładowarki zainstalowane zostały na terenie województwa śląskiego. Spółka planuje również montaż kolejnych urządzeń przy wybranych dworcach w innych województwach.

Pierwsze stacje uruchomione zostały przy dworcach Katowice, Katowice Ligota, Częstochowa i Gliwice. Wszystkie zostały wyposażone w dwa gniazda ładujące, każde o mocy 22 kW. Umożliwiają one ładowanie dwóch samochodów jednocześnie. Urządzenia zostały wyposażone w system zabezpieczeń uniemożliwiający odłączenie kabla i przerwanie ładowania przez osobę postronną. Przeznaczone do ładowania miejsca postojowe zostały pomalowane na zielono i oznaczone specjalnym piktogramem.

Za instalację odpowiadały spółki z Grupy PKP. Dostawę i montaż stacji zapewniły Kolejowe Zakłady Łączności w Bydgoszczy, a przyłącza wykonał PKP Telkol. Każde z urządzeń zostało objęte pięcioletnią gwarancją.

Przyjęty przez nas w 2017 r. program zaprojektowania i wyprodukowania naściennych oraz wolnostojących stacji ładowania w pełni wpisuje się w rządowy program rozwoju elektromobilności. Efektem tego są stacje ecoMOTO. Urządzenia są przygotowane do pracy w systemie operatora i są zgodnie z obowiązującymi przepisami o elektromobilności, posiadają również certyfikat zgodności. Już wkrótce liczba dostępnych dla społeczeństwa punktów ładowania ecoMOTO znacznie się powiększy, a stacje ładowania przy dworcach kolejowych będą miały w tym swój istotny udział – mówi Krzysztof Magierowski, prezes zarządu Kolejowych Zakładów Łączności.

W pierwszym etapie PKP S.A. planuje montaż 10 stacji do ładowania samochodów elektrycznych. Poza uruchomionymi dzisiaj urządzeniami w województwie śląskim spółka zamierza w przyszłym roku zamontować ładowarki również przy dworcach Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Wrocław Główny, Opole Główne, Gdynia Główna i Gdańsk Wrzeszcz.

PKP zwraca uwagę, że w przyszłości stacje będą mogły również stanowić bazę dla usługi e-carsharingu, umożliwiając pasażerowi wypożyczenie lub pozostawienie samochodu elektrycznego. W pierwszych miesiącach usługa ładowania będzie darmowa. Korzystanie ze stacji nie będzie również wymagało wcześniejszej rejestracji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Tomek |
Ciekawe czy od tak ładowanego samochodu ( właściciela ) będzie pobierana opłata parkingowa ? W Częstochowie dworzec jest w strefie płatnego parkowania.
TT |
Właściciele EV są ustawowo zwolnieni z opłat płatnych stref na terenie całego kraju kropka

Giełda OZE

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją.

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją. Zainteresowani sprzedażą proszę pod czytaj dalej...

Firma poszukuje działek pod projekty PV

Firma KRD Global Group poszukuje działek do wydzierżawienia pod projekty fotowoltaiczne w całej Pols czytaj dalej...

V80/ 2 MW

Vestasy V-80, 2MW, sprzedamy czytaj dalej...

Micon 500+600kW+750kW

Micony 500, 600kW, DeWind 500kW, Wind World 750kW, do sprzedazy i demontazu do stycznia 2019 czytaj dalej...