PKP ma pierwsze stacje ładowania

PKP ma pierwsze stacje ładowania
Fot. PKP
REKLAMA

Od piątku właściciele samochodów elektrycznych mogą skorzystać z czterech stacji do ładowania, uruchomionych przy dworcach kolejowych PKP. Pierwsze ładowarki zainstalowane zostały na terenie województwa śląskiego. Spółka planuje również montaż kolejnych urządzeń przy wybranych dworcach w innych województwach.

Pierwsze stacje uruchomione zostały przy dworcach Katowice, Katowice Ligota, Częstochowa i Gliwice. Wszystkie zostały wyposażone w dwa gniazda ładujące, każde o mocy 22 kW. Umożliwiają one ładowanie dwóch samochodów jednocześnie. Urządzenia zostały wyposażone w system zabezpieczeń uniemożliwiający odłączenie kabla i przerwanie ładowania przez osobę postronną. Przeznaczone do ładowania miejsca postojowe zostały pomalowane na zielono i oznaczone specjalnym piktogramem.

Za instalację odpowiadały spółki z Grupy PKP. Dostawę i montaż stacji zapewniły Kolejowe Zakłady Łączności w Bydgoszczy, a przyłącza wykonał PKP Telkol. Każde z urządzeń zostało objęte pięcioletnią gwarancją.

Przyjęty przez nas w 2017 r. program zaprojektowania i wyprodukowania naściennych oraz wolnostojących stacji ładowania w pełni wpisuje się w rządowy program rozwoju elektromobilności. Efektem tego są stacje ecoMOTO. Urządzenia są przygotowane do pracy w systemie operatora i są zgodnie z obowiązującymi przepisami o elektromobilności, posiadają również certyfikat zgodności. Już wkrótce liczba dostępnych dla społeczeństwa punktów ładowania ecoMOTO znacznie się powiększy, a stacje ładowania przy dworcach kolejowych będą miały w tym swój istotny udział – mówi Krzysztof Magierowski, prezes zarządu Kolejowych Zakładów Łączności.

W pierwszym etapie PKP S.A. planuje montaż 10 stacji do ładowania samochodów elektrycznych. Poza uruchomionymi dzisiaj urządzeniami w województwie śląskim spółka zamierza w przyszłym roku zamontować ładowarki również przy dworcach Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Wrocław Główny, Opole Główne, Gdynia Główna i Gdańsk Wrzeszcz.

PKP zwraca uwagę, że w przyszłości stacje będą mogły również stanowić bazę dla usługi e-carsharingu, umożliwiając pasażerowi wypożyczenie lub pozostawienie samochodu elektrycznego. W pierwszych miesiącach usługa ładowania będzie darmowa. Korzystanie ze stacji nie będzie również wymagało wcześniejszej rejestracji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Tomek |
Ciekawe czy od tak ładowanego samochodu ( właściciela ) będzie pobierana opłata parkingowa ? W Częstochowie dworzec jest w strefie płatnego parkowania.
TT |
Właściciele EV są ustawowo zwolnieni z opłat płatnych stref na terenie całego kraju kropka

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...