Energia dla EV z latarni. W Londynie to już działa

Energia dla EV z latarni. W Londynie to już działa
Fot. Ubitricity
REKLAMA

W Londynie zainstalowano pierwsze punkty ładowania pojazdów elektrycznych umieszczone w latarniach miejskich. Gniazda są dostępne w dzielnicy Southwark (Bankside i Dulwich). Za ich uruchomienie odpowiada spółka char.gy, która jest jednym z 4 podmiotów instalujących punkty ładowania EV w londyńskich latarniach miejskich informuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.

Realizacja projektu jest możliwa dzięki dofinansowaniu w wysokości 300 tys. funtów, które Southwark Council otrzymała z programu Go Ultra Low City Scheme. Powstające punkty są publicznie dostępne i pozwalają na ładowanie baterii pojazdów elektrycznych z mocą 7,7 kW prądem przemiennym. Gniazda są kompatybilne ze złączem Type 2 i dostępne odpłatnie. Użytkownicy mogą wybrać formę płatności za pomocą przeglądarki w smartfonie.

Char.gy zamierza uruchomić w pierwszym etapie 50 punktów ładowania. Przewidywany jest jednak dalszy rozwój sieci. Punkty char.gy są zasilane z latarni miejskich i do ich uruchomienia nie potrzeba dodatkowej instalacji. Co więcej, w zależności od potrzeby mogą być one w łatwy sposób przenoszone do innej lokalizacji.

62 gniazda ładowania EV zamontowano już wcześniej w dzielnicach Kensington oraz Chelsea, jednak dysponują one mocą zaledwie 3 kW oraz wymagają od użytkowników zakupu odpowiedniego kabla, dlatego też nie są uważane za „publicznie dostępne”.

Southwork Council wystosowała do mieszkańców dzielnicy pytanie, czy popierają instalację punktów ładowania przy ulicach w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Osoby, które odpowiedziały twierdząco, mogą liczyć na uruchomienie takich gniazd w pierwszej kolejności.

Zdaniem char.gy uruchamianie punktów ładowania w latarniach miejskich jest niezbędne dla rozwoju elektromobilności w stolicy Wielkiej Brytanii, z uwagi na fakt, że 78 proc. gospodarstw domowych w Londynie nie posiada dostępu do parkingu innego niż uliczny.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
jacek |
w Polsce za 50 lat z takimi ruchami
tomek |
Taaak pod latarnia zawsze najciemniej....
Edziu |
Ciekawe jak to zniesie obecne okablowanie latarni, gdzie najczęściej wkopany jest zwyczajny kabel 4x50 lub podobny podłączony do zegarów astronomicznych.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...