PGE naładuje elektryki w Zakopanem

PGE naładuje elektryki w Zakopanem
Fot. PGE
REKLAMA

Przedstawiciele spółki PGE Nowa Energia i Zakopanego podpisali list intencyjny dotyczący wybudowania na terenie miasta stacji ładowania dla samochodów elektrycznych.

Zgodnie z treścią listu intencyjnego, w mieście powstanie sześć stacji ładowania o różnej mocy. Miasto zaproponuje najlepsze lokalizacje i wesprze projekt od strony formalno-prawnej. PGE Nowa Energia sfinansuje inwestycję.

PGE ma współpracować w zakresie ładowania elektryków z władzami poszczególnych miast. Zaznacza przy tym, że budowa stacji ładowania powinna współgrać z działaniami, które zachęcą do przesiadania się do aut na prąd. W Rzeszowie, z którym PGE nawiązało już współpracę, władze miasta zezwoliły na jazdę samochodem elektrycznym po buspasach oraz na darmowe parkowanie w centrum, a ponadto miasto ogłosiło przetarg na 10 autobusów elektrycznych i budowę trzech stacji ładujących.

Oprócz Rzeszowa PGE ma współpracować w zakresie rozwoju infrastruktury ładowania elektryków m.in. z Łodzią, Krakowem i Lublinem.

PGE zapowiadało wcześniej również opracowanie systemu zachęt dla posiadaczy samochodów elektrycznych, obejmujących m.in. preferencyjne stawki dla klientów za sesje ładowania na publicznych stacjach ładowania oraz preferencyjne stawki użytkowania stacji dla klientów flotowych w pierwszym roku umowy. PGE sygnalizowało również wprowadzenie usługi leasingu elektryków.

Chcemy tworzyć system, który zachęci podmioty publiczne i prywatne do korzystania z pojazdów elektrycznych. Jesteśmy przygotowani do dalszej rozbudowy infrastruktury stacji ładowania w mieście w miarę wzrostu popytu – komentuje Paweł Śliwa, wiceprezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej ds. innowacji.

Swoją pierwszą stację ładowania samochodów elektrycznych Polska Grupa Energetyczna postawiła pod koniec ubiegłego roku w Łodzi. PGE zapewniło, że zastosowany standard ładowania pozwala na uzupełnienie baterii do 80 proc. pojemności w 20 minut i ma umożliwiać ładowanie w standardzie azjatyckim (CHAdeMo) oraz europejskim (CCS). W instalacji wykorzystano technologię dostarczoną przez ABB.

Obecnie PGE buduje sieć stacji ładowania EV w Siedlcach, gdzie jednocześnie rusza pilotażowy program wynajmu aut elektrycznych. Operatorem systemu car-sharingu ma być lokalne przedsiębiorstwo energetyczne z Siedlec.

Dostarczeniem samochodów elektrycznych oraz uruchomieniem systemu IT do zarządzania car-sharingiem ma się zająć PGE Nowa Energia. Spółka z grupy PGE ma też pokryć koszty przyłączenia stacji ładowania do sieci elektroenergetycznej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...