Izrael zakaże sprzedaży pojazdów spalinowych

Izrael zakaże sprzedaży pojazdów spalinowych
Fot. Daniel Borman, flickr cc
REKLAMA

Yuval Steinitz, minister energii Izraela, ujawnił, że w 2030 r. w kraju zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży nowych pojazdów zasilanych benzyną i olejem napędowym. Według rządowych planów, wszystkie spalinowe samochody osobowe mają być elektryczne, zaś konwencjonalne ciężarówki i autobusy albo elektryczne, albo napędzane naturalnym gazem ziemnym informuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.

Według słów Steinitza, wyzwaniem stanie się stworzenie początkowej „masy krytycznej” zero- i niskoemisyjnych pojazdów, która skłoni lokalny przemysł od odejścia od silników benzynowych i Diesla. Jak powiedział minister energii Izraela, rząd wprowadza już odpowiednie zachęty, finansując instalację ponad 2 tys. nowych stacji ładowania EV na terenie całego kraju.

Władze zamierzają również „zredukować podatki na samochody elektryczne do niemal zera, przez co staną się one znacznie tańsze”.

Promocja elektromobilności stanowi jeden z elementów szerszego planu strategicznego rządu, zgodnie z którym Izrael ma się całkowicie uniezależnić od benzyny, oleju napędowego oraz węgla. Tym ambitnym zamierzeniom sprzyja ostatnie odkrycie bogatych, krajowych złóż gazu ziemnego.

Jak donosi agencja Reuters, obecnie po drogach Izraela porusza się zaledwie kilkadziesiąt pojazdów elektrycznych. Rząd zakłada, że ok. 2025 r. liczba ta zwiększy się do ok. 177 tys., zaś do 2030 r. osiągnie poziom prawie 1,5 mln. Do dynamicznego rozwoju elektromobilności ma się przyczynić znaczny spadek cen modeli elektrycznych.

– Od 2030 r. nie będziemy już więcej importować samochodów z silnikami benzynowymi lub diesla do Izraela. Skłonimy firmy do sprowadzania pojazdów elektrycznych, a spółki z branży naftowej do instalowania punktów ładowania na ich stacjach paliw – stwierdził Steinitz.

Plany ministerstwa energii mają zostać oficjalnie zaaprobowane przez rząd do końca bieżącego roku.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
GAPA |
wszystkie "spalinowe samochody" osobowe mają być elektryczne ?? chyba powinno być bez "spalinowe".
EcoSolar.pl |
To się jeszcze okaże co będzie w roku 2030. Wszyscy na siłę deklarują przejście na elektromobilność tylko, że niema ani infrastruktury ani sensownych pojazdów. Obecne hybrydy, które palą więcej niż samochody nie hybrydowe to kpina. Na jednym baku diesla VW Passat Kombi przejeżdża od 1300 do nawet 1500km o dowolnej porze roku z włączoną klimą lub ogrzewaniem. Który elektryk ma taki zasięk pzy włączonej klimatyzacji lub ogrzewaniu przy jeździe w normalnych warunkach? To oczywiście pytanie retoryczne na które odpowiedź jest oczywista - na razie żaden!!! A te które mają nawet 1/3 takiego zasięgu mają ceny które nie mają sensu. Sporo musi się zmienić abyśmy mogli przejść na elektryki. Jestem zagorzałym zwolennikiem przejścia na elektryczne samochody ale na samochody a nie zabawki do jazdy na zakupy, którymi są obecne samochody elektryczne.
TT |
@EcoSolar.pl- zabawny jesteś, coś w rodzaju jaja- niespodzianki. Jak się wyklujesz obrośniesz w piórka to zrozumiesz. Tymczasem do biedronki jeździsz z pełnym bakiem, tak na wszelki wypadek objazdu. Jesteś pewien, że samo-chodem, a nie zabawką. Może skarbonką z naklejką VW. Gorąco polecam jednak zabawki ze stajni EV do jazdy, a nie pisania głupot z kosmosu.
Olo |
Już widzę izraelskie czołgi czy śmigłowce z napędem elektrycznym ;)
TT |
@Olo- litości ludzie czy wam się wydaje, że żyjecie w pempku cywilizacji. https://www.defence24.pl/izraelski-czolg-ze-sztuczna-inteligencja
Olo |
@TT - buahaha,;))) nissan kumpla z 2001 roku miał już zainstalowaną sztuczną inteligencję (m.in. do sterowania przełozeniami automatycznej skrzyni biegów). Sztuczną inteligencja jest w większości urządzeń typu nawet nowoczesna lodówka. Więc czołg izraelski w końcu też dostał takie wyposażenie...
TT |
@Olo- problemy z czytaniem do końca czy zrozumieniem. http://naprad.eu/elektryczny-czolg-abrams/
policzmy |
@TT - co polecasz ze stajni EV ?
TT |
@policzmy- zależy do czego - jak do dyskusji to najlepsze te, którym jeździłeś.
policzmy |
@TT No nie wiem do czego ty używasz samochodu ? Ja na pewno nie używam auta do dyskusji. Mnie jest potrzebny pojazd do: 1.codziennej jazdy po mieście, 2. wyjazdów weekendowych, 3. możliwości pociągnięcia przyczepy kempingowej (900 DMC) w okresie wakacyjnym na dystansie ok. 2-3 tys km. Jaki pojazd ze stajni EV mógłbyś mi zaproponować i w jakich pieniądzach ?
TT |
@policzmy-" Mnie jest potrzebny pojazd do" - no tak jak 99% tego narodu tak jak Ty, nie potrafią inaczej. Zapomniałeś dodać, że koniecznie 9 osobowy z możliwością bronowania plus Hds. Wakacje tak normalnie to Kamper lub samolot, reszta trzeci świat. Czyli EV do wszystkiego.
policzmy |
@TT Widzę po twojej odpowiedzi nie na temat - że nie masz mi niczego do zaproponowania ze stajni EV. Mogę tylko przeprosić, że nie dopasowałem swojego życia i jego potrzeb do możliwości EV. Cóż - na wyprawę po bułki EV nie jest mi potrzebny, wolę się przespacerować. Naprawdę sądzisz, że EV za minimum 150 tys. to optymalne rozwiązanie na dojazd na zakupy, do pracy i w niedzielę do kościoła? Serio ?
TT |
@policzmy- nie martw się, znam wielu ubogich co dożywają później starości.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...