Zamówienie na trolejbusy Solarisa za 30 mln euro

Zamówienie na trolejbusy Solarisa za 30 mln euro
Fot. Solaris
REKLAMA

Solaris Bus & Coach S.A. podpisał z przewoźnikiem UAB Kauno Autobusai z Kowna umowę na dostawę aż 85 trolejbusów Solaris Trollino 12. Dostawy bezemisyjnych pojazdów z Bolechowa do litewskiego miasta zostaną zrealizowane w ciągu 15 miesięcy od podpisania umowy.

Zamówienie złożone przez litewskiego przewoźnika, zakładające dostawę 85 Solarisów Trollino 12, wyceniono na blisko 30 mln euro.

Podpisując umowę, Solaris umocnił swoją pozycję europejskiego lidera w produkcji trolejbusów. Ostatnio producent z Bolechowa podpisał umowy na dostawę do 50 przegubowych trolejbusów Trollino 18 do miata Kluż-Napoka w Rumunii, a także na dostawę 80 kolejnych pojazdów tego samego typu do Mediolanu we Włoszech.

Trolejbusy zamówione przez UAB Kauno Autobusai będą mogły zabrać na pokład do 85 osób, w tym 27 na miejscach siedzących. Wejście do trolejbusów ułatwią podwójne drzwi w układzie 2+2+2 oraz funkcja przyklęku, dzięki której prawa strona trolejbusu obniży się podczas postoju na przystanku.

Trolejbusy, które Solaris dostarczy do Kowna, będą napędzane przez asynchroniczne silniki trakcyjne o mocy ponad 150 kW.

Trollino 12 będą posiadać układ wspomagania kierownicy składający się z dwóch pomp – głównej, zamontowanej przy silniku trakcyjnym oraz pompy pomocniczej. Dzięki temu, nawet w przypadku utraty mocy z linii trakcyjnej, pojazd nadal posiadać będzie wspomaganie układu kierowniczego.

Dla podniesienia komfortu podróżowania pojazdy zostaną wyposażone w klimatyzację  przestrzeni pasażerskiej, w ekologiczne oświetlenie w technologii LED, w skład którego wejdą również lampy oświetlające pantograf i linie trakcyjne. Na pokładzie, oprócz rozbudowanego systemu informacji pasażerskiej, będzie także układ monitoringu wizyjnego wraz z rejestratorem, który obserwować będzie zarówno przestrzeń pasażerską, jak i kabinę kierowcy.

Polski producent zamontuje również w zamówionych pojazdach szereg innych udogodnień dla kierowców czyniących ich pracę łatwiejszą i bezpieczniejszą. Wśród nich wymienić można alkoholową blokadę silnika trakcyjnego uniemożliwiającą uruchomienie pojazdu jeśli urządzenie wykryje stężenie alkoholu w powietrzu wydychanym przez kierowcę.

Kontrakt dla UAB Kauno Autobusai umocni pozycję Solarisa na Litwie, gdzie do tej pory polski producent dostarczył ponad 220 pojazdów, a dostawa kolejnych 150 do przewoźnika w Wilnie właśnie się kończy. Niemalże 100 Solarisów, w tym 42 trolejbusy, jeździ już po ulicach Kowna.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Sprzedam pellet przemysłowy 17 kj/kg

Sprzedam pellet drzewny przemysłowy z mieszaniny trociny oraz odpadów z produkcji mebli i płyt wiór czytaj dalej...

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...

Kredyty pomostowe do dotacji na budowę biogazowni.

Katana Konsulting zaprasza wszystkich Wnioskodawców aplikujących obecnie o bezzwrotne dotacje unijne czytaj dalej...

Sprzedam Projekt elektrowni słonecznej 0,5 MW z wygraną aukcją (398 zł za 1 MWh) wraz z gruntem oraz projekt 0,5 MW z gruntem, 30 km od Wrocławia

Oferta sprzedaży100 % udziałów w spółce Perpetum Energia sp z o.o. Właściciela Elektrown isłonecznej czytaj dalej...