Dania zakaże sprzedaży aut z silnikami spalinowymi

Dania zakaże sprzedaży aut z silnikami spalinowymi
Fot. John Seb Barber, flickr cc
REKLAMA

Duński rząd zamierza wprowadzić zakaz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi, a kilka lat później zakaz ma objąć również sprzedaż hybryd. Do roku 2050 Duńczycy mają całkowicie wycofać się ze stosowania paliw kopalnych.

Rząd Larsa Lokke Rasmussena przyszykował regulacje, zgodnie z którymi w Danii w 2030 roku zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży samochodów napędzanych ropą, a pięć lat później zakaz obejmie również sprzedaż aut z napędami hybrydowymi.

Wcześniej duński rząd podniósł w 2016 roku opodatkowanie samochodów elektrycznych, co doprowadziło do spadku sprzedaży EV w Danii z wcześniejszego poziomu ponad 3 proc. ogólnej sprzedaży aut do ok. 0,5 proc. obecnie.

W efekcie sprzedaż aut z napędem elektrycznym w Danii jest dużo mniejsza niż w innych nordyckich krajach. W Szwecji elektryki i hybrydy odpowiadają za ok. 7 proc. sprzedaży, a w Norwegii za ponad połowę.

Jeszcze w 2015 r. w Danii sprzedano 4,3 tys. samochodów elektrycznych. Rok później, po zmianach opodatkowania, sprzedaż EV spadła do 1,26 tys.

W drugim kwartale 2018 r. w Danii sprzedano 339 samochodów napędzanych wyłącznie energią elektryczną. Dla porównania w Norwegii i Szwecji zarejestrowano odpowiednio 10,45 tys. i 994 EV. Do tego w tym czasie Duńczycy zarejestrowali 803 hybrydy plug-in, a Norwegowie i Szwedzi – 9,15 tys. i 5,41 tys.

Nowy plan rządu Danii dotyczący wprowadzenia zakazu sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi wymaga jeszcze akceptacji parlamentu, gdzie zostanie zaprezentowany w przyszłym tygodniu.

Jeśli Duńczycy przyjmą nowe przepisy w kształcie proponowanym przez rząd, dołącza do grona państw, które zapowiadają zakazanie sprzedaży samochodów spalinowych. Brytyjczycy i Francuzi zapowiedzieli, że taki zakaz wprowadzą w roku 2040. Wcześniej taki zakaz mają wprowadzić Holendrzy i Norwegowie (2025), Niemcy (2030) oraz Szkoci (2032).

W tym tygodniu Parlament Europejski przyjął plan zmniejszenia samochodowych emisji CO2 na terenie Unii Europejskiej o 40 proc. do roku 2030.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
James |
Dobrze sprowadzane auto-szroty z zachodu potanieją.
MojaPV |
W ten sposób auto stanie się dobrem luksusowym, decyzja władzy
Deuter |
MojaParanoja "W ten sposób auto stanie się dobrem luksusowym, decyzja władzy " Nie - w ten sposób wymusi się masową produkcję, co zetnie ceny do poziomu obecnych spaliniaków
Polak |
MojaPV ma "myslenie" na poziomie człowieka Ery kamienia Łupanego, dla którego auto jest dobrem luksusowym. Szkoda słów na takich darmozjadów:(

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...