Dania zakaże sprzedaży aut z silnikami spalinowymi

Dania zakaże sprzedaży aut z silnikami spalinowymi
Fot. John Seb Barber, flickr cc
REKLAMA

Duński rząd zamierza wprowadzić zakaz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi, a kilka lat później zakaz ma objąć również sprzedaż hybryd. Do roku 2050 Duńczycy mają całkowicie wycofać się ze stosowania paliw kopalnych.

Rząd Larsa Lokke Rasmussena przyszykował regulacje, zgodnie z którymi w Danii w 2030 roku zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży samochodów napędzanych ropą, a pięć lat później zakaz obejmie również sprzedaż aut z napędami hybrydowymi.

Wcześniej duński rząd podniósł w 2016 roku opodatkowanie samochodów elektrycznych, co doprowadziło do spadku sprzedaży EV w Danii z wcześniejszego poziomu ponad 3 proc. ogólnej sprzedaży aut do ok. 0,5 proc. obecnie.

W efekcie sprzedaż aut z napędem elektrycznym w Danii jest dużo mniejsza niż w innych nordyckich krajach. W Szwecji elektryki i hybrydy odpowiadają za ok. 7 proc. sprzedaży, a w Norwegii za ponad połowę.

Jeszcze w 2015 r. w Danii sprzedano 4,3 tys. samochodów elektrycznych. Rok później, po zmianach opodatkowania, sprzedaż EV spadła do 1,26 tys.

W drugim kwartale 2018 r. w Danii sprzedano 339 samochodów napędzanych wyłącznie energią elektryczną. Dla porównania w Norwegii i Szwecji zarejestrowano odpowiednio 10,45 tys. i 994 EV. Do tego w tym czasie Duńczycy zarejestrowali 803 hybrydy plug-in, a Norwegowie i Szwedzi – 9,15 tys. i 5,41 tys.

Nowy plan rządu Danii dotyczący wprowadzenia zakazu sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi wymaga jeszcze akceptacji parlamentu, gdzie zostanie zaprezentowany w przyszłym tygodniu.

Jeśli Duńczycy przyjmą nowe przepisy w kształcie proponowanym przez rząd, dołącza do grona państw, które zapowiadają zakazanie sprzedaży samochodów spalinowych. Brytyjczycy i Francuzi zapowiedzieli, że taki zakaz wprowadzą w roku 2040. Wcześniej taki zakaz mają wprowadzić Holendrzy i Norwegowie (2025), Niemcy (2030) oraz Szkoci (2032).

W tym tygodniu Parlament Europejski przyjął plan zmniejszenia samochodowych emisji CO2 na terenie Unii Europejskiej o 40 proc. do roku 2030.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
James |
Dobrze sprowadzane auto-szroty z zachodu potanieją.
MojaPV |
W ten sposób auto stanie się dobrem luksusowym, decyzja władzy
Deuter |
MojaParanoja "W ten sposób auto stanie się dobrem luksusowym, decyzja władzy " Nie - w ten sposób wymusi się masową produkcję, co zetnie ceny do poziomu obecnych spaliniaków
Polak |
MojaPV ma "myslenie" na poziomie człowieka Ery kamienia Łupanego, dla którego auto jest dobrem luksusowym. Szkoda słów na takich darmozjadów:(

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...