Elektryczne Solarisy podbijają nowy rynek

Elektryczne Solarisy podbijają nowy rynek
Fot. Solaris
REKLAMA

Solaris Bus & Coach S.A. podpisał kolejną umowę na dostarczenie autobusów elektrycznych Urbino 12 electric, które tym razem wyprodukuje dla przewoźnika z Kluż-Napoki. Tym razem rumuńskie miasto zamówiło 18 elektrycznych pojazdów. To kontynuacja kontraktu ramowego z sierpnia ubiegłego roku. Zamawiając łącznie 41 autobusów, Kluż-Napoka będzie miastem z największą liczbą Solarisów Urbino electric w Europie.

Zamówione przez władze miasta Solarisy Urbino 12 electric wieńczą kontrakt ramowy na dostarczenie łącznie 41 sztuk bezemisyjnych pojazdów. Mimo, iż umowa zakładała realizację dostaw przez okres najbliższych trzech lat, miasto zdecydowało się wypełnić zamówienie w niewiele ponad rok.

Pierwsze elektryczne Solarisy w liczbie 11 zostały dostarczone klientowi wiosną tego roku. Kolejne 12 dojedzie do Kluż-Napoki do końca 2018 roku. Ostatnia transza z 18 ostatnio zamówionymi pojazdami ma wyjechać z Bolechowa w 9 miesięcy od podpisania kontraktu.

Projekt zakupu autobusów został częściowo finansowany ze środków Rumuńsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy. Operatorem została firma CTP Transport Company. Wartość kontraktu to prawie 90 mln zł.

Realizacja najnowszego zamówienia sprawi, że Kluż-Napoka będzie największym klientem polskiej firmy jeśli chodzi o zamówienia na autobusy elektryczne. Do tej pory największe jednorazowe dostawy Urbino electric zrealizowano w Krakowie i Jaworznie, gdzie trafiło odpowiednio 26 i 23 elektryków Solarisa. CTP Cluj Napoca będzie także operatorem z największą flotą pojazdów marki Solaris w całej Rumunii.

Dwunastometrowe Urbino electric dla rumuńskiego przewoźnika będzie wyposażone w silnik centralny o mocy 160 kW i baterie trakcyjne o pojemności 200 kWh typu Solaris High Energy.

Wprowadzenie do floty autobusów elektrycznych oznaczało dla miasta także inwestycję w infrastrukturę ładowania. W ciągu ostatniego roku zainstalowano 11 stacji wolnego ładowania i trzy stacje szybkiego ładowania za pomocą pantografów. Każdy autobus został wyposażony w pantograf zamontowany nad pierwszą osią na dachu pojazdu.

Ostatnie tygodnie są owocne dla Solarisa na rynku rumuńskim. Firma podpisała umowę ramową na dostarczenie nawet do 50 przegubowych trolejbusów Trollino 18. Będą to pierwsze trolejbusy firmy w Kluż-Napoce. Podsumowując wszystkie dostarczone i zamówione pojazdy – pierwsze z nich wyprodukowano 15 lat temu – ulicami rumuńskich miast jeździć będzie blisko 300 autobusów z logo zielonego jamnika.

Firma Solaris Bus & Coach S.A. jest jednym z europejskich liderów w obszarze e-mobility. W zaledwie siedem lat od premiery swojego pierwszego autobusu elektrycznego firma dostarczyła lub zebrała zamówienia na ponad 330 pojazdów od klientów w czternastu państwach.

Ukoronowaniem osiągnięć na polu elektromobilności było zdobycie przez Solaris Urbino 12 electric najbardziej prestiżowej nagrody w branży autobusowej „Bus of the Year 2017”, która po raz pierwszy przyznana została polskiemu producentowi, po raz pierwszy w historii zdobył ją również autobus elektryczny.

W 2017 roku, w segmencie rynku dotyczącym tylko elektrobusów, Solaris zajął pozycję lidera w Europie, z udziałem ponad 18 proc.

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Jóżef |
Ale to już nie Polska spółka ...życie pełne paradoksów

Giełda OZE

Sprzedam pellet przemysłowy 17 kj/kg

Sprzedam pellet drzewny przemysłowy z mieszaniny trociny oraz odpadów z produkcji mebli i płyt wiór czytaj dalej...

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...

Kredyty pomostowe do dotacji na budowę biogazowni.

Katana Konsulting zaprasza wszystkich Wnioskodawców aplikujących obecnie o bezzwrotne dotacje unijne czytaj dalej...

Sprzedam Projekt elektrowni słonecznej 0,5 MW z wygraną aukcją (398 zł za 1 MWh) wraz z gruntem oraz projekt 0,5 MW z gruntem, 30 km od Wrocławia

Oferta sprzedaży100 % udziałów w spółce Perpetum Energia sp z o.o. Właściciela Elektrown isłonecznej czytaj dalej...