Orlen wybrał dostawców ładowarek. Postawi je w 150 lokalizacjach

Orlen wybrał dostawców ładowarek. Postawi je w 150 lokalizacjach
Fot. PKN Orlen
REKLAMA

PKN Orlen zakończył postępowanie przetargowe na dostawców stacji ładowania samochodów elektrycznych. Punkty szybkiego ładowania powstaną łącznie w 150 lokalizacjach położonych zarówno w miastach jak i przy trasach tranzytowych. W  pierwszym etapie pilotażu, do końca 2019 roku, koncern paliwowy deklaruje uruchomienie około 50 ładowarek.

Zakończone postępowanie przetargowe obejmowało wybór dostawców stacji ładowania o mocy 50, 100 i 150 kW. Zadaniem wyłonionych podmiotów jest przygotowanie projektu, dostarczenie ładowarek, ich instalacja oraz serwis.

Punkty ładowania PKN Orlen mają obsługiwać wszystkie typy pojazdów elektrycznych oferowane na rynku europejskim i zostaną wyposażone w dwa złącza do ładowania pojazdu prądem stałym, z wtyczką CHAdeMO oraz CCS, a także w złącze Typ 2 do ładowania pojazdu prądem przemiennym.

Producentami ładowarek dla koncernu będą firmy EkoEnergetyka i EFACEC. W ramach postępowania mają być finalizowane rozmowy także z trzecim producentem.

W najbliższych miesiącach zakończy się odrębne postępowanie przetargowe, w ramach którego wyłoniony zostanie dostawca systemu zarządzania infrastrukturą ładowania. Do zadań systemu będzie należała m.in. obsługa procesu ładowania i rozliczania opłat z wykorzystaniem strony internetowej. Jeszcze w tym roku, wraz z uruchomieniem ładowarek, wdrożone mają zostać jego podstawowe funkcjonalności.

W ramach programu pilotażowego pierwsza ładowarka działa już Płocku w pobliżu siedziby Orlenu. Obecnie kierowcy mogą korzystać z niej nieodpłatnie, a stacja ładowania o mocy 50 kW jest przeznaczona zarówno do aut elektrycznych (EV), jak i hybrydowych (PHEV) i daje możliwość jednoczesnego ładowania 4 pojazdów. Moc dla każdego ze stanowisk jest dynamicznie przydzielana przez sterownik stacji w trakcie ładowania pojazdów, dzięki czemu możliwe ma być skrócenie czasu uzupełniania samochodowej baterii.

Na stacjach grupy Orlen działają ponadto pierwsze punkty ładowania samochodów elektrycznych Tesla – na stacji w Kostomłotach, Katowicach i Ciechocinku, a także w Niemczech – w miejscowościach Grimmen w Meklemburgii-Pomorze Przednie i Uckerfelde w Branderburgii.

Orlen planuje rozwój sieci punktów ładowania także w Czechach, gdzie postawi je na stacjach Benzina wspólnie z koncernem energetycznym CEZ. Obecnie działają tam trzy stacje ładowania, a w najbliższych latach ma pojawić się nawet kilkadziesiąt nowych.

Na stacjach wchodzących w skład grupy paliwowej dostępne są również inne paliwa alternatywne. W Niemczech na stacjach sieci Star w Mülheim i Wolfsburgu działają dwa testowe punkty dla aut zasilanych wodorem. Ponadto na 35 stacjach koncernu zlokalizowanych w Czechach można także tankować CNG.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...