Program Gepard: 168 mln zł na autobusy elektryczne

Program Gepard: 168 mln zł na autobusy elektryczne
Fot. MZA w Warszawie
REKLAMA

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zainwestuje 168 mln zł w przedsięwzięcia jednostek samorządu terytorialnego polegające na zakupie autobusów elektrycznych i budowie infrastruktury do ich ładowania.

W dniu 10 września br. rozpocznie się drugi nabór wniosków o dofinansowanie zakupu autobusów elektrycznych, szkoleń dla kierowców, modernizacji lub budowy stacji ładowania pojazdów publicznego transportu zbiorowego.

Dofinansowanie w ramach programu priorytetowego "System zielonych inwestycji (GIS – Green Investment Scheme) – Gepard – Bezemisyjny transport publiczny" będzie przydzielane w formie dotacji – w sumie zarezerwowano na ten cel ok. 19 mln zł, a także w formie preferencyjnych pożyczek – łącznie do rozdysponowania jest ok. 149 mln zł. W pierwszym przypadku NFOŚiGW czeka na wnioski do 28 września br., a w drugim do 17 grudnia br.

Szansę na dotacje mają przedsięwzięcia dotyczące taboru (zakup nowych autobusów elektrycznych, szkolenie kierowców pojazdów publicznego transportu zbiorowego z obsługi bezemisyjnego taboru), a pożyczki udzielane będą na projekty z zakresu infrastruktury i zarządzania (modernizacja bądź budowa stacji ładowania pojazdów publicznego transportu zbiorowego w zakresie dostosowania do autobusów elektrycznych pod warunkiem, że stacja ładowania wykorzystywana będzie wyłącznie do obsługi publicznego transportu zbiorowego).

O dofinansowanie mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego (JST) liczące do 100 tys. mieszkańców, spółki komunalne, które działają w celu wykonania zadań JST liczących do 100 tys. mieszkańców związanych z publicznym transportem zbiorowym oraz inne podmioty świadczące usługi w zakresie publicznego transportu zbiorowego na podstawie umowy zawartej z JST liczących do 100 tys. mieszkańców.

W pierwszym naborze dotyczącym bezemisyjnego transportu publicznego w programie Gepard wnioski były przyjmowane od 4 września 2017 r. do 30 marca 2018 r. Do dofinansowania zakwalifikowały się ekologiczne przedsięwzięcia transportowe trzech miast.

W maju br. umowy o dofinansowanie zakupu autobusów elektrycznych podpisano ze Szczecinem, Gdynią i Polkowicami. Łączna wartość tych umów wynosi ok. 37,3 mln zł, przy wsparciu ok. 12,4 mln zł. Kolejny, czwarty wniosek od Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu jest jeszcze na etapie procedowania.

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...