Liczba stacji GreenWay wzrośnie o połowę

Liczba stacji GreenWay wzrośnie o połowę
Rafał Czyżewski, prezes zarządu Greenway Infrastructure Poland

Sieć GreenWay Polska, największego operatora szybkich ładowarek samochodów elektrycznych, powiększy się w tym miesiącu o 21 punktów, a do końca sierpnia przybędzie kolejnych 10 urządzeń. Jak zaznacza spółka, umożliwia to nowelizacja ustawy o biopaliwach, wchodząca w życie 27 lipca, która odblokuje możliwość uruchamiania już postawionych przez Greenway stacji.

GreenWay do lipca zainstalował blisko 30 nowych ładowarek, które nie mogły zostać oddane  do użytku kierowcom ze względu na obowiązujące przepisy. Zgodnie z ustawą o elektromobilności, która weszła w życie 22 lutego br., każda stacja ogólnodostępna musiała przejść badanie Urzędu Dozoru Technicznego, jednak do chwili obecnej nie ukazało się rozporządzenie ME, które regulowałoby sposób przeprowadzenia takiego odbioru.

– Spowodowało to duży przestój i na jakiś czas wstrzymało rozwój rynku infrastruktury ładowania. Było też dużym utrudnieniem i powodem niezadowolenia naszych klientów, którzy widzieli zainstalowane ładowarki, ale nie mogli z nich korzystać – mówi Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska. 

REKLAMA

Obecnie, zgodnie z nowelizacją ustawy o biopaliwach, która wchodzi w życie 27 lipca, UDT ma na badanie 12 miesięcy od daty ukazania się rozporządzenia. Dzięki temu GreenWay może w ciągu dnia uruchomić kilkadziesiąt nowych i skokowo zwiększyć liczbę funkcjonujących stacji.

Łącznie pod koniec sierpnia własna sieć GreenWay Polska ma liczyć już ponad 60 stacji. Każda nowo oddana do użytku ładowarka w sieci GreenWay do końca sierpnia będzie bezpłatna.

REKLAMA

 To ogromny postęp. Obecnie możemy za jednym zamachem oddać klientom do użytku 21 stacji. Pozostałe z obecnie zainstalowanych czekają jeszcze na podłączenia zasilania ze strony operatorów sieci dystrybucyjnej lub podpisania umów dostawy energii, co zostanie sfinalizowane do końca sierpnia. Dzięki temu skokowemu zwiększeniu liczby stacji, podróż elektrykiem przez Polskę będzie bardziej komfortowa. Ufam, że ta informacja przyczyni się do rozwoju rynku elektromobilności. Do tej pory główną obawą nabywców tego rodzaju pojazdów był zasięg auta i dostęp do stacji ładowania w trasie – dodaje Rafał Czyżewski. 

GreenWay Polska do 2020 roku planuje instalację 200 stacji ładowania samochodów elektrycznych, w tym 10 ultraszybkich i 135 szybkich. Ładowarki sieci lokowane są najczęściej wzdłuż głównych tras, przy większych obiektach – galeriach handlowych, hipermarketach czy stacjach benzynowych.

W miejscach o zwiększonym zapotrzebowaniu na usługi ładowania spółka ma postawić magazyny energii, które skrócą czas oczekiwania na ładowanie, a także zmniejszą obciążenie sieci energetycznej w godzinach szczytu.

Obecnie realizowana sieć ładowania GreenWay jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach instrumentu Łącząc Europę.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.