Senat poparł opłatę emisyjną. Ustawa trafi do prezydenta

Senat poparł opłatę emisyjną. Ustawa trafi do prezydenta
Wiceminister energii Michał Kurtyka. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Senat przyjął nowelizację ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw. Za przyjęciem ustawy głosowało 57 senatorów, 27 było przeciw, żaden nie wstrzymał się od głosu – informuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.

Ustawa tworzy m.in. Fundusz Niskoemisyjnego Transportu oraz przewiduje dodatkowe środki na walkę ze smogiem dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nowelizacja zakłada wprowadzenie opłaty emisyjnej w wysokości 80 zł od 1 000 l paliw wprowadzonych na polski rynek. Środki z opłaty w 85 proc. mają trafić do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a w 15 proc. – do FNT.

Zadaniem nowego Funduszu będzie finansowanie projektów związanych z rozwojem elektromobilności oraz transportu opartego na paliwach alternatywnych. Dzięki funduszowi zostaną dofinansowane  projekty wymienione m.in. w Planie Rozwoju Elektromobilności w Polsce, Krajowych Ramach Polityki Rozwoju Infrastruktury Paliw Alternatywnych oraz ustawie z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i paliwach ciekłych wraz z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych stanowi implementację do polskiego prawa założeń dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/94/UE. Fundusz stanie się głównym narzędziem finansowania czystego transportu w polskich miastach – mówił obecny na środowym posiedzeniu Senatu wiceminister energii Michał Kurtyka.

Ustawa oczekuje teraz na podpis prezydenta.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
w |
I mamy nowy podatek.
alladyn-solar-batt |
Do W: o tym nieustannie mówię, że te pijawki przegięły juz dawno, ale nadal idą w tym samym kierunku...
AST |
Niemcy mają taki sam podatek od ponad 20 lat. Jego wysokość jest większa od tego uchwalonego o 10 razy. Niemniej uważam, że mamy też pieniądze unijne a te są zablokowane i się dziwię dlaczego. Może dlatego, że wspiera się państwowe firmy a blokuje prywatne. To jest wyraz głupoty a na nią nie ma lekarstwa bez względu na cenę tego lekarstwa. Szkoda że jesteśmy tak głupi mimo szkół do których nas posłano. Szkoda, że nawet nie potrafimy podpatrywać innych co robią.
TK |
I tak zabiorą nam , żeby dać państwowym molochom na rozwój technologii przyszłości. Tylko dlaczego ciągle za pomysły polityków musimy płacić my? Może po prostu zabrać górnictwu 13-tki i deputaty i przeznaczyć to na inwestycję w przyszłość.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...