Włosi chcą mieć milion elektryków. Ile to będzie kosztować?

Włosi chcą mieć milion elektryków. Ile to będzie kosztować?
Fot. Enel
REKLAMA

Według doniesień agencji Bloomberg, rząd Włoch przygotowuje plan wprowadzenia miliona samochodów elektrycznych na krajowe drogi do 2022 r. Osiągnięcie tak ambitnych celów może kosztować równowartość 10 mld dolarów informuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.

Prowadzenie prac nad planem zostało potwierdzone przez rzeczniczka prasowego rządu, jednak nie odniósł się on do kwestii kosztów jego realizacji. Nie sprecyzował ponadto, czy cele włoskich władz obejmują wyłącznie samochody całkowicie elektryczne, czy też uwzględniają również hybrydy.

W zestawieniu z większością dużych państw Unii Europejskiej elektromobilność na Półwyspie Apenińskim rozwija się stosunkowo powoli. Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA), w ubiegłym roku we Włoszech zarejestrowano 1 967 samochodów całkowicie elektrycznych (BEV) oraz 2 646 hybryd plug-in (PHEV). Dla porównania, liczba rejestracji BEV/PHEV we Francji wyniosła odpowiednio 24 910/11 868, w Wielkiej Brytanii 13 597/31 154, zaś w Niemczech 25 056/29 439.

Włoscy kierowcy stawiają obecnie na samochody napędzane gazem ziemnym. W ubiegłym roku nabyli ok. 230 tys. pojazdów tego rodzaju. Italia jest największym rynkiem samochodów zasilanych CNG w Europie.

Według analiz, realizacja planów włoskiego rządu w zakresie elektromobilności będzie wymagała wprowadzenia wartego miliardy euro programu subsydiów porównywalnego z tym, który obowiązuje w Norwegii. Jednak nawet taki ruch może okazać się niewystarczający.

– Jeżeli chcesz wprowadzić milion samochodów elektrycznych na włoskie drogi w ciągu kolejnych pięciu lat, jedynym rozwiązanie są duże ulgi podatkowe, takie jak w Norwegii. Rząd skupi się na dopłatach o równowartości ok. 10 tys. dolarów, podobnie jak we Francji. Jednak nawet na takim poziomie – ok. 10 mld dolarów – osiągnięcie tego celu w tak szybkim tempie jest niemal niemożliwe – komentuje Gian Primo Quagliano, dyrektor włoskiego instytutu Centro Studi Promotor, od 25 lat zajmującego się badaniem włoskiego rynku pojazdów.

W 2017 r. w Norwegii zarejestrowano 33 025 BEVów oraz 25 165 PHEVów. Tak dobry wynik został osiągnięty dzięki rozbudowanemu systemowi zachęt. Norwescy nabywcy EV korzystają zarówno z ulg podatkowych, jak i zwolnień z licznych opłat m.in. za przeprawy promowe.

W realizacji planu wprowadzenia miliona samochodów elektrycznych na drogi włoski rząd może liczyć na pomoc kontrolowanego przez państwo koncernu energetycznego Enel. Spółka chce zainwestować od 100 do 300 mln euro w budowę 14 tys. stacji ładowania EV do 2022 r.

Na popularyzację pojazdów elektrycznych na Półwyspie Apenińskim wpłyną ponadto decyzje włoskich miast takich jak np. Rzym czy Mediolan, które zamierzają wprowadzić zakaz wjazdu dla samochodów napędzanych silnikami Diesla. Ponadto, koncern Fiat Chrysler Automobiles planuje inwestycje w pojazdy elektryczne i hybrydowe na poziomie 9 mld euro do 2022 r.

Dla przypomnienia, cele zbliżone do deklarowanych przez włoskie władze przedstawił również rząd Polski. Plan Rozwoju Elektromobilności i krajowe ramy polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych zakładają, że do 2025 r. po polskich drogach będzie jeździć milion samochodów elektrycznych.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie zaawansowania

Firma realizująca projekty farm fotowoltaicznych kupi projekty instalacji fotowoltaicznych na każdym czytaj dalej...

Firma z branży OZE wydzierżawi działki pod farmy fotowoltaiczne - obszar całego kraju

Firma realizująca farmy fotowoltaiczne wydzierżawi działki niezacienione pod budowę farm fotowoltaic czytaj dalej...

Preferencyjne pożyczki dla projektów z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów planujących realizację projektu samodzielnie do aplikowania czytaj dalej...