Państwowe koncerny energetyczne zbudują elektrycznego vana

Państwowe koncerny energetyczne zbudują elektrycznego vana
Fot. Enea
REKLAMA

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz spółki energetyczne Enea SA, Energa-Operator SA, PGE Dystrybucja SA i Tauron Dystrybucja wczoraj w Gdyni podpisały list intencyjny dotyczący wielostronnej współpracy na rzecz rozwoju elektromobilności w Polsce. Współpraca w ramach programu e-VAN ma na celu stworzenie innowacyjnych, bezemisyjnych pojazdów użytkowych.

Jak informuje NCBiR, założeniem programu e-VAN jest opracowanie innowacyjnego, bezemisyjnego auta dostawczego. Pojazd ma być dostosowany do potrzeb sygnatariuszy listu intencyjnego, tak aby mógł być wykorzystywany m.in. we flotach spółek do realizacji codziennych zadań.

Prowadzimy testy samochodów elektrycznych we flocie firmowej oraz prace badawcze w zakresie infrastruktury ładowania dla miejskich elektrycznych systemów autobusowych. Tego typu działania mają na celu pozyskanie wiedzy i doświadczeń w wykorzystaniu ekologicznego, obniżającego zanieczyszczenie środka transportu z napędem elektrycznym. Jednym z podstawowych elementów wspierających rozwój elektromobilności jest odpowiednia, ale i wyprzedzająca potrzeby, ilość i rozmieszczenie punktów ładowania samochodów i autobusów elektrycznych. W związku z tym elektromobilność dla dystrybutorów energii elektrycznej oznacza konieczność rozwoju i modernizacji sieci elektroenergetycznych – mówi Robert Zasina, prezes Tauron Dystrybucja.

W ramach współpracy powołany zostanie zespół projektowy, który skoordynuje wszystkie działania, w tym także prace badawczo-rozwojowe.

Pojazd ma zostać zamówiony i wcielony do floty należącej do sygnatariuszy listu. Zakończenie działań w ramach programu e-VAN przewidziane jest na rok 2022.

Dzięki obecności największych w Polsce spółek energetycznych, powstanie pojazd dostosowany do oczekiwań tego segmentu rynku. To również kolejne działanie NCBR w nowatorskiej formule partnerstwa innowacyjnego, w którym państwo występuje w roli inteligentnego zamawiającego, kreując rynek dla nowatorskich produktów – komentuje dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, prof. Maciej Chorowski.

Innym przykładem działań Narodowego Centrum Badań w zakresie elektromobilności jest program „Bezemisyjny transport publiczny”, w ramach którego ma zostać opracowany innowacyjny polski autobus zeroemisyjny.

Rząd szacuje się, że transakcje zrealizowane w ramach tego programu osiągną nawet 1 mld złotych, a do 50 samorządów może trafić nawet tysiąc autobusów na prąd.

Z kolei państwowe koncerny energetyczne stoją za projektem budowy polskiego samochodu osobowego, który będzie napędzany energią elektryczną.

W tym celu w październiku 2016 r. państwowe koncerny energetyczne PGE, Tauron, Energa i Enea utworzyły firmę ElectroMobility Poland. Każda spółka objęła po 25 proc. kapitału akcyjnego, uzyskując w ten sposób po 25 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. EMP dysponuje kapitałem zakładowym w wysokości 10 mln zł.

Ministerstwo Energii, które wspiera ten projekt, chce, aby zasięg polskiego elektrycznego auta wynosił co najmniej 250 km, a koszt przejazdu 100 km nie był wyższy od ceny 1 litra benzyny.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
X |
Wzruszający przykład socjalistycznego planowania. Czy naprawdę chcemy powrotu komunizmu i związanych z nim problemami?
alladyn-solar-batt |
opowiem wam bajkę jak pis palił fajkę .fajka się wypaliła i fantazja ,,państwowych" wieśniaków i ich sukcesów się skończyła.
alladyn-solar-batt |
,,Prowadzimy testy samochodów elektrycznych we flocie firmowej oraz prace badawcze w zakresie infrastruktury ładowania dla miejskich elektrycznych systemów autobusowych"- kolejną grupa złodziei publicznych pieniędzy zatrudniona w państwem zarządzanych firmach czy ,,instytutach" - teraz przekręcą nową porcję kasy na ,,badanie" czegoś o czym dawno wiadomo co i jak. Oczywiście Polski Premier reprezentuje taki poziom wiedzy o technice (denny poziom) że w relacji do samego siebie uważa iż te sprawy w Polsce po raz setny należy ,,badać"....o czym świadczy akceptacją rabunkowej gospodarki pieniędzmi pochodzącymi nie skądinąd jak od płacących opłaty od liczników elektrycznych. Proponuję badania w temacie ,, źródła chrześcijańskiej kultury zachodniej Europy w relacji do stosunku długości do szerokości krzyża" - za kilka milionów złotych a wszystko pod auspicjami Spółek energetycznych z udziałem skarbu państwa
Polska Radomiem Europy |
Po pierwsze: zbudują za nasze podatki (bo państwo nie ma ani grosza) Po drugie nic nie zbudują bo w polsce liczą się puste obietnice... stąd jezdzimi niemieckimi autami nie polskimi :) Tyle w temacie
Ksiądz |
Polska Piłka nożna odzwierciedla polską gospodarkę!
pv |
Składam wniosek o powołanie przez PGE instytutu badania opon. Oczywiście w Siedlcach.
antypopis |
Znowu będzie ogromna przewałka na kasę i żadnych efektów w postaci EV
K. Tchurzewski |
Jedyne co polska potrafi to nielegalnie podpalać wysypiska śmieci i rozkradać dotacje UE :)
jOOj |
utopia polityków za nasze pieniądze. Co za hipokryzja, w UE zakazana jest produkcja "ekologicznych akumulatorów do "ekologicznych" mobilków gdyż jest tak "przyjazna" środowisku... więc produkują je kraje 3-go świata..! Dochodzi do tego że analizujący logicznie obywatele mają nadzieję że skończy się jedynie na obietnicach, które będą kosztowały dużo ale mniej niż ich realizacja tak jak np "polski atom", "polska w kosmosie", "żegluga śródlądowa", przekop mierzei" itp... pomysły mające natychmiast zrobić z Polski tytana gospodarczego...
Zielona pyra |
Nazistowskiego ścerwa nie tykam!!! Nawet kijem!!!
Windturbiness |
Alladyn piękna bajka a nie wiem czy polski Solaris nie produkuje do dawna autobusów elektrycznych ci igioci za te zmarnowane pieniądze pewnie kupili by kilka ale po co jak ktoś tą naszą kase może wźiąść w kieszeń.
Windturbiness |
Alladyn piękna bajka a nie wiem czy polski Solaris nie produkuje do dawna autobusów elektrycznych ci igioci za te zmarnowane pieniądze pewnie kupili by kilka ale po co jak ktoś tą naszą kase może wźiąść w kieszeń.

Giełda OZE

zlecę montaże ok 200 kw mikro instalacji PV

Zlecę montaż ok 200 kw mikro instalacji PV ( 3 x 5 kw , 2 x 6 kw , 2 x 7 kw , 6 x 9 kw , 2 x 15 k czytaj dalej...

Poszukuje dla klienta projektów dochodowych

Witam poszukuje dla klienta projektów dochodowych rentownych farmy słoneczne wiatra czytaj dalej...

Oferta współpracy w zakresie inwestycji w OZE

OFERTA WSPÓŁPRACY W ZAKRESIE INWESTYCJI W OZE - najwyższy standard, atrakcyjna cena, szybkie terminy czytaj dalej...

Kupimy projekty farm wiatrowych lub funkcjonujące farmy wiatrowe

Kupimy: 1) projekty farm wiatrowych od 2 MW do wybudowania na nowych turbinach wiatrowych z pozwo czytaj dalej...