To pierwsze w Europie takie stacje ładowania

To pierwsze w Europie takie stacje ładowania
Fot. ABB
REKLAMA

ABB dostarczyło do Szwajcarii pierwsze ultraszybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych z przewodami chłodzonymi cieczą. Jak zapewnia szwajcarski koncern, to pierwsze takie stacje w Europie. Naładowanie baterii do poziomu umożliwiającego przejechanie 200 kilometrów ma zajmować tylko 8 minut.

Pierwsze ultarszybkie stacje ładowania ABB z technologią chłodzenia przewodów cieczą zostały zainstalowane w Neuenkirch koło Lucerny. Ich operatorem będzie firma Alpiq, a instalacje zostały zrealizowane w ramach projektu Ionity tworzonego przez konsorcjum czołowych koncernów motoryzacyjnych BMW, Daimler AG, Ford Motor Company i Grupę VW wraz z Audi i Porsche.

Celem tego przedsięwzięcia jest uruchomienie kilkuset stacji ultraszybkiego ładowania, które staną przy europejskich autostradach, w tym także przy autostradach w Polsce.

Do 2020 r. w ramach sieci powstanie około 400 stacji o mocy do 350 kW (początkowo do 150 kW), pozwalających na ultraszybkie ładowanie baterii samochodów elektrycznych. Ładowarki Ionity zostaną uruchomione w 18 krajach na Starym Kontynencie.

Z mapy pokazanej w tym roku przez Audi wynika, że stacje w Polsce zostaną rozmieszczone wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych (m.in. autostrad A1, A2 oraz A4), a ich liczba nie przekroczy 20. Każda stacja Ionity zostanie wyposażona w około 6 ładowarek.

Dotąd ABB dostarczyło już około 7 tys. szybkich stacji ładowania, które znajdują się w ok. 60 krajach. 

Obecnie ABB wprowadza na rynek stację ultraszybkiego ładowania Terra High Power. Jak zapewnia firma, to najszybsza na świecie stacja ładowania samochodów elektrycznych, pozwalająca naładować pojazd w ciągu zaledwie 8 minut i zwiększyć jego zasięg o nawet 200 kilometrów.

Niedawno ta technologia została wybrana w ramach ogromnego projektu budowy infrastruktury dla pojazdów elektrycznych w Stanach Zjednoczonych. Realizująca go firma Electrify America zamierza postawić setki stacji ładowania w 17 obszarach metropolitalnych oraz przy amerykańskich autostradach.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
gosc 2018 |
Rzad pis liczy na firme abb budjace szybkie stacje ladowania samochodow elektrycznych w polsce ze ta firma wybudje stacje ladowania samochodow elektrycznych w polsce calej wlasnie je uruchomij w calej polsce w kazdej gminie , wsij , trasach wylotowych duzych miast i gmin , wsi , trasach przelotowych w polsce i autostradach i obwodnicach miast i gmin w polsce zostana zbudowane te stacje szybkiego ladowana samochodow elektrycznych w polsce i calym mazowszu wybuduja te stacje ladowania samochodow elektrycznych w polsce rzad pis liczy na ta firme ...

Giełda OZE

Poszukujemy firm wykonawczych do budowy instalacji fotowoltaicznych

W związku z rozwojem projektu fotowoltaicznego Engie Zielona Energia Sp. z o.o. poszukuje firm wykon czytaj dalej...

Dotacja 85% na OZE+maszyny i urządzenia

Nowość na polskim rynku finansowym i OZE dla sektora MŚP i dużych firm Maszyny i urządzenia + OZE = czytaj dalej...

Fotowoltaika z dotacją 85% Warmia i Mazury

Czas na instalację fotowoltaiczną w Twojej firmie ! Dotacja na Warmii i Mazurach nawet 85% !!! Nie w czytaj dalej...

Lubuskie dotacje na OZE w 2018 roku

W związku z anulowaniem ogłoszonego konkursu dotacji na budowę instalacji OZE o mocy do 2 MWp w fo czytaj dalej...