Czeska spółka Orlenu postawi stacje ładowania. W planach wodór

Czeska spółka Orlenu postawi stacje ładowania. W planach wodór
Fot. CEZ
REKLAMA

Należący do PKN Orlen czeski koncern paliwowy Unipetrol zapowiedział w ramach współpracy z czeskim potentatem energetycznym CEZ budowę w Czechach sieci stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Wkrótce powinien postawić także pierwsze stacje tankowania wodorem.

Stacje ładowania Unipetrol chce postawić na swoich stacjach sieci Benzina, korzystając ze środków unijnego programu Łącząc Europę.

W ramach sieci Benzina w Czechach w pierwszym etapie zaplanowanym na 2 lata ładowarki EV mają pojawić się na 25 stacjach benzynowych.

Jak zapewnia Tomasz Wiatrak, wiceprezes Unipetrolu, czeska spółka PKN Orlen rozważa inwestycje również w obszarze infrastruktury tankowania wodorem, który zresztą Unipetrol produkuje.

W tym zakresie miały zostać już wykonane analizy wykonalności dla konkretnych lokalizacji i Unipetrol czeka na uzyskanie odpowiednich pozwoleń.

Pierwszą stację ładowania samochodów elektrycznych Unipetrol i CEZ zainstalowały już w roku 2014.

Obecnie liczbę samochodów elektrycznych w Czechach szacuje się na kilkaset. Unipetrol zakłada jednak, że wraz ze zniesieniem barier w rozwoju elektromobilności, w tym poprzez zwiększenie liczby stacji ładowania, udział EV w sprzedaży w segmencie aut pasażerskich i lekkich aut dostawczych wzrośnie w Czechach do 20 proc.

Unipetrol od 2005 roku wchodzi w skład Polskiego Koncernu Naftowego Orlen, który obecnie posiada 94,03 proc. udziałów w akcjonariacie czeskiej spółki.

Polski koncern paliwowy jest w trakcie przejmowania pełnej kontroli nad Unipetrol. Wykup pozostałych mniejszościowych akcjonariuszy będzie przeprowadzany z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu na praskiej giełdzie.

W ubiegłym miesiącu czeski koncern złożył wniosek do Czeskiego Banku Narodowego o przeprowadzenie wykupu akcji Unipetrol reprezentujących ok. 5,97 proc. kapitału zakładowego spółki.

Ostateczne rozliczenie transakcji powinno nastąpić jeszcze w 2018 r. Zostanie sfinansowana ze środków własnych PKN Orlen oraz z kredytu konsorcjalnego.

W skład Unipetrol a.s. wchodzą rafinerie w Litvinowie i Kralupach,  największa na lokalnym rynku sieć stacji paliwowych Benzina (400 stacji) oraz spółka Spolana, jedyny producent PCW i kaprolaktamu na tym rynku. Bardzo istotna jest część petrochemiczna firmy zlokalizowana w Litvinowie, gdzie obecnie realizowana jest największa w historii Czech inwestycja petrochemiczna, w instalację do produkcji polietylenu.

Plany PKN Orlen w elektromobilności

W naszym kraju PKN Orlen wytypował w celu budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych łącznie 150 stacji paliw. Szybkie stacje ładowania o mocy 50 i 100 kW zostaną zrealizowane przez firmy wyłonione w finalizowanym właśnie postępowaniu przetargowym, a planowane punkty ładowania będą obsługiwać wszystkie typy pojazdów elektrycznych oferowane na rynku europejskim.

Wszystkie punkty zostaną wyposażone w dwa złącza do ładowania pojazdu prądem stałym, z wtyczką CHAdeMO oraz CCS, a także w złącze Typ 2 do ładowania pojazdu prądem przemiennym.

Orlen zapewnia, że stacja szybkiego ładowania o mocy 50 kW po stronie prądu stałego pozwala na naładowanie akumulatorów pojazdu elektrycznego z poziomu 20 proc. do 80 proc. pojemności w około 20-30 minut.

W ramach programu pilotażowego pierwsza ładowarka powstała już Płocku w pobliżu siedziby Orlenu. Stacja ładowania o mocy 50 kW jest przeznaczona zarówno do pojazdów elektrycznych, jak i hybrydowych, i daje możliwość jednoczesnego ładowania 4 pojazdów. Moc dla każdego ze stanowisk jest dynamicznie przydzielana przez sterownik stacji w trakcie ładowania pojazdów, dzięki czemu możliwe będzie znaczne skrócenie jego czasu. Konstrukcja modułowa urządzenia pozwala na ewentualną rozbudowę stacji ładowania DC aż do 150 kW w ramach tej samej obudowy.

Na stacjach Orlen działają już punkty ładowania samochodów elektrycznych Tesla w Polsce – na stacji w Kostomłotach, Katowicach i Ciechocinku, a także w Niemczech – w miejscowościach Grimmen w Meklemburgii-Pomorze Przednie i Uckerfelde w Branderburgii.

W Czechach polski koncern także planuje rozwój sieci punktów ładowania dostępnych na stacjach Benzina. Obecnie działa tam jeden punkt, zlokalizowany w mieście Vrchlabi. 

Na stacjach Orlen dostępne są również inne paliwa alternatywne. W ubiegłym roku uruchomiono pierwszy pilotażowy punkt dla aut zasilanych wodorem na niemieckiej stacji koncernu, działającej pod marką star, w miejscowości Mülheim, a w tym roku planowane są dalsze działania w tym obszarze. Na 35 stacjach grupy Orlen zlokalizowanych w Czechach można także tankować CNG. 

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...