Francja szykuje dopłaty do aut na wodór

Francja szykuje dopłaty do aut na wodór
Fot. Toyota
REKLAMA

Do 2023 r. francuski rząd zamierza przeznaczyć 100 mln euro na wsparcie przemysłu związanego z wodorem, w tym na subsydia przy zakupie pojazdów wodorowych (FCEV) oraz na podniesienie poziomu ekologiczności procesu produkcji tego gazu  informuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.

Plany zakładają, że w ciągu pięciu lat emisje dwutlenku węgla generowane przy produkcji wodoru obniżą się o 10 proc., zaś do 2028 r. o 20-40 proc.

Obecnie, liczba pojazdów wodorowych we Francji wynosi ok. 260 szt. Rząd w Paryżu chce, aby do 2023 r. zwiększyła się do 5 000 vanów oraz 200 pojazdów ciężkich – autobusów, ciężarówek, łodzi oraz pociągów.

Wykorzystywanie wodoru jako paliwa jest wspierane przez takie przedsiębiorstwa jak np. Air Liquide SA czy Engie. Z drugiej strony, rozwój FCEV nie stanowi priorytetu dla francuskich firm motoryzacyjnych z Renault oraz Grupą PSA na czele. Oba koncerny koncentrują się na samochodach elektrycznych typu BEV.

Aktualnie na terytorium Francji funkcjonuje 20 stacji tankowania wodoru. Zgodnie z planami rządu, do 2023 r. ma ich być 100, zaś do 2028 r. pomiędzy 400 a 1 000. Taka liczba punktów tankowania zasili nawet 50 000 zeroemisyjnych vanów oraz 2 000 pojazdów ciężkich.

Dla porównania, do 2022 r. Francja zamierza dysponować flotą 600 tys. pojazdów elektrycznych oraz 400 tys. hybrydowych. Minister gospodarki Bruno Le Maire zapowiedział w maju, że liczba stacji ładowania EV wzrośnie do 100 tys.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Mam do wydzierżawienia działkę rolną pod inwestycję OZE

Wydzierżawię pod farmę fotowoltaiczną lub inną inwestycję związaną z OZE - działkę rolną o powierzch czytaj dalej...

Sprzedam Projektu Fotowoltaiczne o mocy 1 MW

Sprzedamy projektu 1MW na terenie województwa podlaskiego czytaj dalej...

Sprzedam pellet przemysłowy 17 kj/kg

Sprzedam pellet drzewny przemysłowy z mieszaniny trociny oraz odpadów z produkcji mebli i płyt wiór czytaj dalej...

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...