Francja szykuje dopłaty do aut na wodór

Francja szykuje dopłaty do aut na wodór
Fot. Toyota
REKLAMA

Do 2023 r. francuski rząd zamierza przeznaczyć 100 mln euro na wsparcie przemysłu związanego z wodorem, w tym na subsydia przy zakupie pojazdów wodorowych (FCEV) oraz na podniesienie poziomu ekologiczności procesu produkcji tego gazu  informuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.

Plany zakładają, że w ciągu pięciu lat emisje dwutlenku węgla generowane przy produkcji wodoru obniżą się o 10 proc., zaś do 2028 r. o 20-40 proc.

Obecnie, liczba pojazdów wodorowych we Francji wynosi ok. 260 szt. Rząd w Paryżu chce, aby do 2023 r. zwiększyła się do 5 000 vanów oraz 200 pojazdów ciężkich – autobusów, ciężarówek, łodzi oraz pociągów.

Wykorzystywanie wodoru jako paliwa jest wspierane przez takie przedsiębiorstwa jak np. Air Liquide SA czy Engie. Z drugiej strony, rozwój FCEV nie stanowi priorytetu dla francuskich firm motoryzacyjnych z Renault oraz Grupą PSA na czele. Oba koncerny koncentrują się na samochodach elektrycznych typu BEV.

Aktualnie na terytorium Francji funkcjonuje 20 stacji tankowania wodoru. Zgodnie z planami rządu, do 2023 r. ma ich być 100, zaś do 2028 r. pomiędzy 400 a 1 000. Taka liczba punktów tankowania zasili nawet 50 000 zeroemisyjnych vanów oraz 2 000 pojazdów ciężkich.

Dla porównania, do 2022 r. Francja zamierza dysponować flotą 600 tys. pojazdów elektrycznych oraz 400 tys. hybrydowych. Minister gospodarki Bruno Le Maire zapowiedział w maju, że liczba stacji ładowania EV wzrośnie do 100 tys.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...